Home > Doporučujeme > Rekordy a milníky Martina Fourcada

Rekordy a milníky Martina Fourcada

Do historie biatlonu se Martin Fourcade zapsal zlatým písmem. V některých statistikách sice drží prvenství jiní biatlonisté, v jiných je jasným vládcem Fourcade. Pojďte si s námi některá důležitá a zajímavá čísla Fourcadovy bohaté kariéry připomenout.

Sedminásobný vítěz Světového poháru

V počtu celkových vítězství Světového poháru je Martin Fourcade absolutním rekordmanem. V sezoně 2017/18 zvedl nad hlavu už sedmý velký křišťálových globus. Překonal tak Oleho Einara Bjørndalena, který jich má šest. Fourcade navíc všech sedm glóbů vybojoval v jedné řadě, na trůnu byl nepřetržitě od sezony 2011/12. Bjørndalen triumfoval maximálně dvakrát za sebou.

Foto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)

Držitel nejvíce malých glóbů

Jasné prvenství drží Fourcade i v počtu malých glóbů za disciplíny. Před letošní sezonou byl na čísle 24. Na konec kariéry svou sbírku rozšířil ještě o další dva – za vytrvalostní závod a sprint.

Vůbec nejúspěšnější byl Fourcade ve stíhacích závodech. V letech 2009 až 2018 nevyhrál hodnocení této disciplíny jen jednou.

Foto: Martin Fourcade si užívá triumf ve stíhacím závodě v NMNM 2016 (Autor: Petr Slavík)

Neuvěřitelné bodové náskoky

V loňské sezoně dominoval celkovému hodnocení Johannes Thingnes Bø. Na druhého měl 408 bodů navíc. Ani tak ale nepřekonal Fourcadův rekord. Francouz v sezoně 2012/13 zvítězil s náskokem 421 bodů. Žádné drama v boji o celkové prvenství nenastalo ani v následujících čtyřech sezonách, Fourcade na druhého v pořadí držel náskok téměř vždy v řádu stovek bodů: 292, 64, 332, 404.

Podobně tomu bylo i v hodnocení disciplín. Například v sezonách 2012/13 a 2016/17 si glóby za sprint i stíhací závod zajistil s více než stobodovými náskoky.

Jediný obhájce všech glóbů

Martin Fourcade je dosud jediným biatlonistou, kterému se na konci sezony povedlo získat křišťálové glóby ve všech disciplínách více než jednou. Vlastníkem kompletní sbírky se stal hned čtyřikrát (2013, 2016, 2017, 2018). Jednou ve všech disciplínách triumfovali Raphaël Poirée a Johannes Bø.

Martin Fourcade získává rekordní sedmý glóbus a potřetí k kariéře přidává i další čtyři za disciplíny (i když jeden sdíleně s J. Bø)

Rekordní šňůra pódiových umístění

V sezoně 2017/18 vytvořil Fourcade rekord největšího počtu medailových umístění v řadě. Hned v úvodním závodě v Östersundu byl třetí. A to byl jeho nejhorší výsledek v průběhu dalších 15 závodů – šest jich vyhrál, osmkrát byl stříbrný, jednou bronzový. Ve zbylých dvanácti závodech sezony jen dvakrát vypadl z elitní šestky.

Mistrem světa třikrát v řadě

Martin Fourcade dokázal opanovat vytrvalostní závod na světových šampionátech třikrát za sebou – 2013 (Nové Město na Moravě), 2015 (Kontiolahti), 2016 (Oslo). V roce 2014 se konaly Zimní olympijské hry v Soči. I tam tento závod Fourcade ovládl – vítězem se tedy v součtu MS a OH stal čtyřikrát za sebou.

Nejúspěšnější šampionát Martina Fourcada – ovládl sprint, stíhací a individuální závod. Po stíhacím závodě ho na pódiu doplnili legendární Ole Einar Bjørndalen a Emil Hegle Svendsen.

Nejspolehlivější sběratel zlatých medailí

Martinu Fourcadovi se ze sedmi šampionátů pokaždé povedlo přivést alespoň jednu zlatou individuální medaili, bez titulu odjel jen dvakrát (ze svého prvního MS v roce 2009 a po nepovedené sezoně 2018/19). Bjørndalen odjel pozlacen z pěti šampionátů, J. Bø je na čísle čtyři.

Foto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)

Nejlepší sportovec ZOH v Soči

Na Zimní olympijské hry v roce 2014 odjížděl jako hlavní favorit. Že tato úloha nebude jednoduchá, se Fourcade přesvědčil v úvodním sprintu, kde dojel šestý. Po počátečním zaváhání ale očekáváním dostál. Opanoval stíhací i vytrvalostní závod. Ke dvěma zlatým medailím ještě přidal stříbro, když v závodu s hromadný startem o vítězi rozhodl až fotofiniš. S bilancí dvou zlatých a jedné stříbrné se stal nejúspěšnějším mužem těchto her.

Foto: Zlatý hattrick Martina Fourcada na OH v Soči zmařil fotofiniš, který promluvil ve prospěch Emila H. Svendsena. I tak byl Fourcade nejúspěšnějším mužem těchto her.

Nejlepší francouzský olympionik historie

Už na ZOH ve Vancouveru se stal Fourcade držitelem stříbrné medaile. Po úspěchu v Soči se mu dařilo i na následujících hrách v Pchjongčchangu. Tam se stal hned trojnásobným olympijským šampionem – ve stíhacím závodě, závodě s hromadným startem a byl součástí také zlaté smíšené štafety. Celkový počet pěti zlatých a dvou stříbrných medailí z Fourcada dělá nejlepšího francouzského olympionika v historii.

Kompletní zlatá sbírka Martina Fourcada z olympijských her (Zdroj: Instagram)

Dva bratři poprvé na pódiu

V posledních dvou sezonách jsme si zvykli na častý obrázek – společný medailový ceremoniál Johannese a Tarjeie Bøových. Úplně poprvé spolu na pódiu ale stáli jiní bratři – Martin a Simon Fourcadovi. Historický moment se stal v Novém Městě na Moravě v roce 2012. Martin byl tehdy ve sprintu třetí, jeho bratr Simon druhý. Tento výsledek sourozenci zopakovali ještě v sezoně 2012/13 při hromadném startu v Chanty-Mansijsku.

První bratrské pódium v historii – Simon a Martin Fourcadovi, Nové město 2012 (Zdroj: IBU TV)

Hlavní foto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)

2 thoughts on “Rekordy a milníky Martina Fourcada

  1. Super článek, jen mi tam chybí jeden důležitý rekord – 18 pódiových umístění v řadě v sezóně 2017/18.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *