O měsíc později než obvykle zazní první startovní výstřely v druholigovém IBU Cupu. Také v něm epidemie omezila počet hostitelů, vyškrtla nově testované disciplíny, upravila konečné součty, ale i významně navýšila počet startujících. První dvě kola se uskuteční těsně za českými hranicemi, v německém Arberu. Na konci ledna se pak v Polsku bude bojovat o evropské medaile.
Vrcholem bude evropský šampionát
Loni chyběl na německé straně Šumavy sníh, a proto i závodníci. Letos je v Arberu pokrývka více než dostatečná a tradiční druholigové středisko se tak může stát prvním hostitelem IBU Cupu v začínající sezóně. Již ve čtvrtek nastoupí ženy a muži do sprintu, ač měli původně zahájit zkráceným vytrvalostním závodem. Ani o něj ale biatlonisté na první zastávce nepřijdou. Až do 23. ledna je čekají v Německu tři sprinty, zkrácený vytrvalostní závod a štafety – ženské, mužské i smíšené.
Po čtyřech individuálních startech se biatlonisté přesunou do polského střediska Duszniki-Zdrój, kde se znovu po třech letech uskuteční mistrovství Evropy. Zatímco Světový pohár bude mít přestávku, síly tu budou měřit biatlonisté od 27. ledna ve vytrvalostním závodě, sprintu, stíhačce a smíšených štafetách.
V únoru poputuje IBU Cup dále na východ – do slovenského Osrblí. Na programu budou během dvou týdnů sprinty, poslední stíhačky, zkrácené vytrvalostní závody a štafety.
Sezóna skončí vysoko nad mořem, v jihotyrolském Ridnaun nedaleko Antholze. Ani zde nebudou chybět vytrvalostní závody a sprinty, pojedou se i smíšené štafety. Korunování celkových vítězů proběhne 14. března. Otázkou je, v jaké podobě.
Na které favority se zaměřit?
Stejně jako je nevyzpytatelné celé letošní závodění, mohou být překvapivé i letošní výsledky. V minulých letech sloužil IBU Cup jako, v hokejovém žargonu řečeno, farma pro přesun do vyšší ligy. Nyní bude sloužit i jako zásobárna závodníků pro nečekané zdravotní výpadky národů. Česko budiž příkladem.
Protože se nejede IBU Junior Cup, dostanou větší šanci mezi dospělými i mládežníci, leckdy ještě dorostenci. Právě kvůli zrušeným závodům juniorů mohou národy do závodů nasadit více reprezentantů než si vyjeli loňskými výsledky. Třeba Češi mohou na start postavit místo pěti sedm biatlonistů i biatlonistek. Přihlášených je do prvních závodů 190 mužů a 170 žen – takřka dvakrát víc než loni. Organizátoři museli kvůli tomu i měnit časy startů.
Ale zpět k možným favoritům. Nepochybně nejsledovanější bude biatlonová premiéra bývalé excelentní lyžařky Stiny Nilssonové. Ze země tří korunek ale nebude jedinou sledovanou biatlonistkou. Čtyřiatřicetiletá Elisabeth Högbergové totiž bude obhajovat celkový triumf.
Krok s ní držela Jekatěrina Glazyrinová, která byla v září kvůli porušení dopingových pravidel suspendovaná. Rusky vyhrály hodnocení národů, velká část těch úspěšnějších je ale nyní součástí Světového poháru.
Totéž platí i pro druhé Němky – ve SP letos pravidelně závodí Maren Hammerschmidtová i Anna Weidelová. O výsledky se tak německé velmoci bude starat hlavně mládí – loni čtvrtá Stefanie Schererová nebo druhá mezi juniorkami Lisa Maria Sparková.
Jako velký talent se loni prezentovala Švýcarka Amy Basergaová, vítězka juniorského poháru. Podobně nadějné byly rychlé mladé Francouzky – Paula Botetová a Laura Boucaudová.
Mužům loni vládlo Norsko a široká základna slibuje podobné výsledky i letos. V elitní desítce měli hned šestero zastoupení. Endre Strømsheim přišel o glóbus jen o bod. Do A týmu Norska pro SP se ale nedostal, stejně jako zkušený Lars Birkeland. Zapamatujme si jména jako Bogetveit, Petersen, Gjesbakk či Jorde.
Norům sekundovali loni především zkušení Němci – pohár získal nyní v Oberhofu startující Lucas Fratzscher, na pódia dosahovali Roman Rees, Philipp Nawrath či Florian Hollandt.
V popředí se pohybovali i Rusové Vasilij Tomšin, Kirill Strelcov a Sajd Chalili.
Juniorům jasně dominovali Švýcar Niklas Hartweg a Slovinec Alex Cisar, který byl ale povolán kvůli nákaze v týmu do Oberhofu.
Řada top závodníků chce letos IBU Cup využít k návratu po karanténách či izolacích.
Co biatlonisté v IBU Cupu získají?
Zkušenosti a medaile. Desítka nejlepších získá právo startu ve SP na konci sezóny, celkoví vítězové i na začátku nadcházející sezóny. Samozřejmě jsou ve hře i finanční odměny. Ty jsou určeny šestici nejlepších (ve SP dvacítce), vítěz získává 3000 eur, štafeta 5000 eur.
Novinky pro covidový rok
Navýšení národních kvót jsme zmínili výše. Stejně jako ve Světovém poháru platí i zde povinnost používání roušek, všemožné izolace a pravidelného testování. Při případných přejezdech z poháru do poháru se testování nemusí opakovat, je-li mladší než 72 hodin. Na rozdíl od loňské sezóny nejsou do kalendáře zahrnuty nové disciplíny – supersprint (v němž se stal Adam Václavík vicemistrem Evropy) a hromadné závody pro 60. Stejně jako ve SP se bude na konci sezóny odečítat více nejhorších výsledků – konkrétně v celkovém hodnocení tři, odečítat budou i národy.
Češi
IBU Cup měl letos být šancí především pro juniory, zdá se ale, že především mužská část dostane nečekaně šanci rovnou ve Světovém poháru. Místo do Arberu odcestoval do Oberhofu Mikuláš Karlík a o šanci mezi elitou se v Arberu poperou i Jonáš Mareček a Luděk Abrahám. Oba potřebují zajet solidní závody a tím si vyjet právo účasti ve Světovém poháru.
Ženská část reprezentace je na tom o poznání lépe. Ze sedmičky předběžně nominovaných dívek si mezi dospělými prvně zazávodí dorostenka Gabriela Masaříková či Tereza Jandová. Po účinkování ve Světovém poháru se v tom nižším představí Eliška Teplá a Tereza Voborníková.
Cituji: “o šanci mezi elitou se v Arberu poperou i Jonáš Mareček a Luděk Abrahám. Oba potřebují zajet solidní závody a tím si vyjet právo účasti ve Světovém poháru.” To je naprosto v pořádku. Ale ptám se: pojedou do Oberhofu oba? Bylo by to potřeba mít mládence do štafety + náhradníka. A kromě toho máme právo na 5 startujících, tak proč ho nevyužít?
Ve startovní listině chybí Luděk Abrahám. Zvědavě se ptáme PROČ? Že by Covid? Nějaká zpráva by neškodila.
Zpráva bude u výsledků, ale ano – i Abrahám rozšířil řady pozitivně testovaných.