Home > Téma > IBU Cup ovládli Rusové. Zazářili i Johanidesová, Davidová či Moravec

IBU Cup ovládli Rusové. Zazářili i Johanidesová, Davidová či Moravec

Lea Johanidesová

Ve znamení až neuvěřitelné dominance Ruska se nesla letošní sezóna IBU Cupu. Z 48 závodů jich Rusové ovládli 25, v celkovém hodnocení navíc kralovali Darja Virolajnenová a Alexej Volkov. Dvě výhry dokázali ukořistit i Češi, konkrétně Ondřej Moravec a Markéta Davidová. Celkově se však vedlo nejlépe Lee Johanidesové.

Muži: 8 výher Loginova a česká maxima

Celkovým vítězem IBU se sice stal Alexej Volkov, ale za nejlepšího závodníka sezóny musíme považovat celkově druhého Alexandra Loginova. Tomu letos druholigový seriál posloužil jako rozjezd po vypršení trestu za doping. Startovat v 13 závodech, ze kterých vytěžil hned 8 výher. I díky tomu se nakonec probojoval do ruské nominace na Mistrovství světa. Tam startoval i Volkov, který pomohl ke zlatu štafetě. Loginov bral zase bronz s tou smíšenou.

Ale zpět k IBU Cupu. Kromě Loginova nedokázal nikdo vyhrát víc než jeden závod. Za dvojicí Rusů se umístil Francouz Anton Guigonnat. Reprezentantům Francie se celkově vedlo, pátý byl Emilien Jacquelin a sedmý Aristide Bègue. Tato mladá dvojice je velkou nadějí do budoucna.

Třetí úspěšnou zemí bylo Norsko. V elitní desítce se nacházeli pátý Kristoffer Skjelvik, šestý Fredrik Gjesbakk, osmý Martin Femsteinevik a devátý Vetle Christiansen. Norové posbírali celkem pět výher.

Čeští muži prožili pod vedení Marka Lejska poměrně dobrou zimu. Nejlépe na tom byl Tomáš Krupčík, který se čtyřikrát vešel do elitní desítky a 4. místem si vylepšil své maximum. Prakticky stejně dobře jezdil i Lukáš Kristejn. V jeho případě došlo 4. příčkou k vyrovnání maxima. V TOP10 pak figuroval třikrát. Oba si za své výkony vysloužili šanci ve Světovém poháru.

Tomáš KrupčíkFoto: Tomáš Krupčík (Autor: Jiří Zaňát)

Úplně nejlepší výsledky z našich předvedl podle očekávání Ondřej Moravec při svém krátkém představení v Kontiolahti. Ze tři startů vytěžil vítězství a 2. místo. To u další posily ze Světového poháru Jaroslava Soukupa byly výsledky o poznání slabší.

Ondřej MoravecFoto: Ondřej Moravec (Autor: Jiří Zaňát)

Pozitivní byly výkony u dalších Čechů. Tomáš Vojík si vyrovnal 10. příčkou své životní maximum a Matěj Krupčík si ho 7. pozicí stanovil. Ve své první sezóně mezi dospělými rozhodně nezklamal Ondřej Hošek, který pětkrát bodoval a nejlépe skončil 19. Bodovat dokázal i další debutant v kategorii dospělých Jan Burian. Na skok se v IBU Cupu objevil i Adam Václavík.

Češi v IBU Cupu (individuální závody)
Celkově Body Starty Nej výsledek
Tomáš Krupčík 16. 276 15 4. (VZ Arber)
Lukáš Kristejn 22. 242 18 4. (SP Osrblie)
Ondřej Moravec 38. 152 3 1. (VZ Kontiolahti)
Jaroslav Soukup 39. 152 7 10. (SP Ridnaun)
Tomáš Vojík 43. 144 17 10. (SP Kontiolahti)
Matěj Krupčík 53. 130 17 7. (VZ Obertilliach)
Ondřej Hošek 78. 70 16 19. (SZ Kontiolahti)
Adam Václavík 109. 32 2 10. (SP Obertilliach)
Jan Burian 133. 19 7 27. (SP Ridnaun)

Ženy: Suverénní Virolajnenová a české úspěchy

Suverénkou mezi ženami byla Darja Virolajnenová. Během sezóny posbírala celkem čtyři triumfy a bylo obrovským překvapením, že šanci ve Světovém poháru dostala až v Kontiolahti. A hned zazářila 4. příčkou ve sprintu.

Na druhé příčce v celkovém hodnocení figurovala další z Rusek Anna Nikulinová. Ta však nevyhrála jediný závod, na rozdíl od své krajanky Iriny Starychové. Ta se podobně jako Loginov vracelo po vypršení trestu za doping. Svůj návrat si osladila třemi výhrami a také nominací na Mistrovství světa. V Hochfilzenu byla ve stíhacím závodě dokonce čtvrtá.

Rusky by díky Uljaně Kajševové a Viktorii Slivkové mohly utvořit na čele celkového pořadí čtyřblok, ale tyto plány překazila celkově třetí Němka Karolin Horchlerová. Ještě více však zaujala její krajanka Denise Herrmannová. Bývalá běžkyně na lyžích letos debutovala v biatlonu a hned svůj první závod vyhrála. V dalším průběhu sezóny přidala ještě jeden triumf.

Mezi 14 vítězkami byly i tři juniorky, které tak prokázaly nesmírný talent v boji proti mnohem starším a zkušenějším biatlonistkám. Byly to Francouzka Julian Simonová, Němka Anna Weidelová a také Markéta Davidová.

Velká naděje českého biatlonu na začátku sezóny dostala premiérovou šanci v IBU Cupu. První start v Beitostølenu proměnila ve 24. místo a ten druhý v šokující vítězství. Pak byla ještě v Ridnaun 13. a 18., což jí zároveň vyneslo pozvánku do Světového poháru.

Markéta DavidováFoto: Markéta Davidová (Autor: Jiří Zaňát)

Tam na základě dobrých výsledků nakoukla i Lea Johanidesová, vůbec nejlepší z českých barev v IBU Cupu. Johanidesová zvládla objet všech 20 závodů a v celkovém pořadí vybojovala 10. příčku. Pomohla jí k tomu mimo jiné životní 2. pozice ze stíhacího závodu v Osrblie. Krom toho se podepsala i pod jedinou štafetovou medaili českého biatlonu v této sezóně. Spolu s Tomášem Vojíkem skončila třetí v Ridnaun.

Pár startů zvládla v IBU Cupu i Jessica Jislová. Vytěžila z nich slušné 8. místo. Dvakrát startovala také Veronika Vítková. Mistrovství Evropy se jí povedlo, jen o kousek nedosáhla na medaili.

Pravidelněji se účastnila závodů Veronika Zvařičová. Její forma měla vzestupnou tendenci a na konci sezóny dokonce atakovala elitní desítku. Už se zlepšovala i běžecky. To u Kristýny Černé měly výkony spíš sestupnou tendenci. Po dobrém vstupu v podobě 14. místa se jí nevedlo a to zejména po běžecké stránce.

Veronika ZvařičováFoto: Veronika Zvařičová (Autor: Jiří Zaňát)

Naopak tradičně velké problémy se střelbou provázely Ludmilu Horkou. A byla velká škoda vzhledem k tomu, že vždy patřila k nejrychlejším biatlonistkám. Jeden start v IBU Cupu a konkrétně na Mistrovství Evropy zaznamenala ještě Lucie Charvátová.

Češky v IBU Cupu (individuální závody)
Celkově Body Starty Nej výsledek
Lea Johanidesová 10. 336 20 2. (SZ Osrblie)
Markéta Davidová 49. 128 4 1. (SP Beitostølen)
Jessica Jislová 53. 113 7 8. (SP Obertilliach)
Veronika Zvařičová 56. 108 11 12. (VZ Kontiolahti)
Veronika Vítková 67. 79 2 4. (SZ Duszniki-Zdrój)
Kristýna Černá 70. 77 11 14. (SP Beitostølen)
Ludmila Horká 71. 76 19 18. (SP Martell)
Lucie Charvátová 123. 22 1 19. (SP Duszniki-Zdrój)

Příští sezóna

Čeští muži skončili v letošní sezóně v Poháru národů na 6. místě, ženy na 8. Trenéři tak budou moci v příštím ročníku postavit na start v jednotlivých závodech 5 mužů a 5 žen. Což bude velmi těžká volba vzhledem k tomu, že mezi dospělé postupují úspěšní junioři Milan Žemlička, Ondřej Šantora či Simona Maříková.

Celkově bude na biatlonisty v příští sezóně čekat stejně jako letos 9 zastávek IBU Cupu včetně Mistrovství Evropy. To bude hostit italské středisko Ridnaun. Nově se pak pojede ve švýcarském Lenzerheide a na konci sezóny v ruských areálech Uvat a Chanty-Mansijsk.

Hlavní foto: Lea Johanidesová (Autor: Jiří Zaňát)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *