Home > Závody > IC Chanty-Mansijsk: Premiérový supersprint vyšel bratrům Krupčíkům

IC Chanty-Mansijsk: Premiérový supersprint vyšel bratrům Krupčíkům

Matěj Krupčík

V ruském Chanty-Mansijsku odstartoval závěrečný díl IBU Cupu. Na úvod se jela zcela nová disciplína – supersprint. Nejvíc sedla německým sestrám Horchlerovým a Vetlemu Christiansenovi z Norska. Dobře se uvedli i bratři Krupčíkovi.

Jak nová disciplína vypadá? Muži i ženy jeli ráno kvalifikaci dlouhou 2,4 kilometru. Stříleli vleže a vestoje, mohli využít tři náhradní náboje a trestné kolo bylo dlouhé 75 metrů.

Do odpoledního finále postoupilo 30 nejlepších mužů a žen. Jelo se na 4 kilometry a střílelo se dvakrát vleže a dvakrát vestoje.

Ženám vládly Horchlerovy, obě Češky ve finále

Kvalifikaci žen vyhrála málo známá Švédka Johanna Skottheimová přesto, že na ležce dvakrát dobíjela. Lea Johanidesová na ni s jedním trestným kolem ztratila přes minutu, ale z 25. se kvalifikovala do finále. To se povedlo i 29. Anně Tkadlecové.

Ve finále si obě Češky mírně polepšily. Lea Johanidesová dokonce po úvodní ležce držela šesté místo. Pak ale přidala šest dobíjení plus jedno trestné kolo a skončila 23. Anna Tkadlecová kroužila dvakrát a patřilo jí 28. místo.

Na první stojce odskočila všem soupeřkám Němka Karolin Horchlerová. Vedení udržela až do cíle, kam dorazila o 10,7 sekundy před svou sestrou Nadine Horchlerovou. Takové je i celkové pořadí IBU Cupu. Dnešní stupně vítězů dotvořila mladičká Ruska Tamara Voroninová.

Nadine a Karolin HorchlerovyFoto: Nadine a Karolin Horchlerovy (Autor: Jiří Zaňát)

Češky v akci
Střelba Čas střelby Běh
23. Lea Johanidesová 1+6 2:57,1 17. +1:31,0 25.
28. Anna Tkadlecová 2+5 3:12,2 22. +1:52,7 28.

Výsledky kvalifikace žen
Výsledky finále žen
Pořadí IBU Cupu žen

Matěj Krupčík v boji o vítězství, nakonec kraloval Christiansen

V kvalifikaci mužů se našli jen dva biatlonisté, kteří nepotřebovali ani jeden náhradní náboj. Eduard Latypov a Aslak Nenseter díky tomu zabrali první dvě místa. Se trojím dobíjením se bezpečně kvalifikovali 13. Tomáš Krupčík a 21. Matěj Krupčík. Do finále postoupil i 26. Lukáš Kristejn, naopak 37. Ondřeji Hoškovi vystavily stopku dvě trestná kola ze stojky.

Ve finále dlouho sahal po životním výsledku Matěj Krupčík. Po dvou nulách dokonce vedl a ještě před poslední střelbou se držel na třetí příčce. Jenže pak musel na trestné kolo a propadl se na 15. místo.

Matěj KrupčíkFoto: Matěj Krupčík (Autor: Jiří Zaňát)

I to byl ovšem dobrý výsledek, stejně jako 12. příčka Tomáše Krupčíka. Škoda třetí střelby, kde musel Tomáš třikrát dobíjet a přišel o kontakt s čelem. Lukáš Kristejn dojel 20.

Boj o první příčku měl podobný scénář jako u žen. Vetle Christiansen získal na stojkách malý náskok a ten si udržel až do cíle. Díky třetí výhře v sezóně má na dosah celkový triumf v seriálu. Druhý dnes skončil Rakušan Lorenz Wäger, který byl s jedním dobíjením nejlepším střelcem závodu. Třetí skončil ruský junior Vasilij Tomšin.

Vetle ChristiansenFoto: Vetle Christiansen (Autor: Jiří Zaňát)

Češi v akci
Střelba Čas střelby Běh
12. Tomáš Krupčík 0+6 2:16,6 8. +25,2 10.
15. Matěj Krupčík 1+4 2:06,1 4. +45,7 23.
20. Lukáš Kristejn 0+6 2:28,3 17. +58,3 27.

Výsledky kvalifikace mužů
Výsledky finále mužů
Pořadí IBU Cupu mužů

IBU Cup v Chanty-Mansijsku pokračuje pátečními sprinty.

Hlavní foto: Matěj Krupčík (Autor: Jiří Zaňát)

3 thoughts on “IC Chanty-Mansijsk: Premiérový supersprint vyšel bratrům Krupčíkům

  1. Bylo by na čase, aby BiatlonMagazin zavedl do sekce Discipliny trochu podrobnější popis nové soutěže – tzv. supersprintu (tj. délka, střelba, start, trest atd.). Proč už to tam není, když už se v tom závodí v IBU Cupu?? A kdy to tam bude??

  2. Nenavážím se do závodníků, kterým fandím a mám pro ně plné uznání (sám vím, co vrcholový sport obnáší), ale nelíbí se mi některá rozhodnutí funkcionářů – ostatně ani sponzorům se nijak nezamlouvají (např. Hamé ap.). A co se týká toho, že Biatlonmag nevysvětluje blíž supersprint (který už se jezdí o body), to je prostě fakt, který ani vy nemůžete popřít. Už dávno to tam mělo být.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *