Home > Preview > SP Oslo: Vítková má ve sprintu na co navazovat. Muži bojují o kvóty (startovní listiny)

SP Oslo: Vítková má ve sprintu na co navazovat. Muži bojují o kvóty (startovní listiny)

Veronika Vítková

Světový pohár v Oslu otevřou z českého pohledu velmi zajímavé sprinty. Veronika Vítková bude chtít prodat svou formu, čeští muži budou bojovat o kvóty, Veronika Zvařičová a Jaroslav Soukup se budou loučit s kariérou a Jakub Štvrtecký zase poprvé okusí Světový pohár. Samozřejmě bude pokračovat i bitva o glóby.

Sprint žen
Čtvrtek 15. 3. | 12:00
cze 5. Vítková, 7. Puskarčíková, 41. Jislová, 78. Davidová, 90. Zvařičová
Startovní listina

V aktuálním ročníku se jelo šest sprintů, po dvou výhrách z nich mají Anastasia Kuzminová a Darja Domračevová. Obě se ale nachází ve zcela odlišné formě. Zatímco Slovenka se trápí na střelnici, tak Běloruska začíná nacházet svou obvyklou pohodu a aktuálně je asi nejsilnější biatlonistkou.

Je to však Kuzminová, kdo má blíž jak k velkému, tak k malému křišťálovému glóbu. Při uvážení škrtnutí dvou nejhorších výsledků má ztrátu pouhých 16 bodů na Kaisu Mäkäräinenovou. Ale Finka je momentálně v lepší formě.

Víc poslední závody vycházely i Veronice Vítkové, která je druhá v hodnocení sprintu, o 19 bodů za Kuzminovou. V Oslu se navíc české reprezentantce v minulých letech dařilo. Nyní bude obhajovat pátou příčku.

Před rokem sprint v Oslu ovládla Mari Laukkanenová, ale aktuálně se trápí. Mezi favoritky se budou spíš řadit Italka Lisa Vittozziová či Norky Tiril Eckhoffová a Marte Olsbuová.

Do Světového poháru se vrací vítězka sprintu z Östersundu Denise Herrrmannová. Naopak ve startovní listině nenajdeme Justine Braisazovou, Irynu Kryukovou nebo Taťjánu Akimovovou.

Možná poslední závod v kariéře pojede Veronika Zvařičová. Vedle ní a Vítkové se představí i Eva Puskarčíková, Jessica Jislová a po náročném programu již odpočatá Markéta Davidová.

Sprint mužů
Čtvrtek 15. 3. | 14:45
cze 9. Soukup, 41. Krčmář, 43. Moravec, 86. Václavík, 96. Štvrtecký
Startovní listina

Kdyby dnešní sprint mužů dopadl stejně jako ten loňský, tak by se norší fanoušci nezlobili. Tehdy totiž vyhrál Johannes Thingnes Bø před Martinem Fourcadem a Antonem Šipulinem. Tato trojice patří mezi favority i dnes.

Bø už musí zabrat. Po horším představení v Kontiolahti by se potřeboval přiblížit Fourcadovi. Momentálně na něj v celkovém hodnocení ztrácí i s odpočtem dvou nejhorších výsledků 45 bodů. Disciplínu ale naopak o 25 bodů vede.

Šipulin se po vynucené pauze vrátil ve skvělé formě a v Kontiolahti vyhrál svůj první závod v této sezóně. Ve Finsku zvítězil i Julian Eberhard. Výborně na tom byli také Němci v čele s olympijským vítězem ze sprintu Arndem Peifferem.

Na startu nebudou Emil Hegle Svendsen, Simon Fourcade či Michal Šlesingr. Naopak se díky tomu znovu objeví Ole Einar Bjørndalen a v českém dresu i debutant Jakub Štvrtecký.

Vedle 19letého juniora se na start postaví i Ondřej Moravec, Michal Krčmář, Adam Václavík a Jaroslav Soukup. Ten se loučí se svou bohatou kariérou.

Češi potřebují najet co nejvíce bodů na Ukrajince, se kterými bojují o desáté místo v poháru národů a tím pádem o pět kvót v příštím ročníku. Momentálně čeští muži zaostávají za těmi ukrajinskými o sedm bodů.

Foto: Veronika Vítková (Autor: Jiří Zaňát)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *