Home > Závody > IC Martell: Zlato ze sprintu získal Finello a Högbergová, Krupčík 8.

IC Martell: Zlato ze sprintu získal Finello a Högbergová, Krupčík 8.

Sprinty byly v sobotu na programu také v nižším biatlonovém poháru v italském Martellu. Své první zlato si z něj odnesl Švýcar Jeremy Finello, ženám vládla Švédka Elisabeth Högbergová. Sprint se povedl všem českým mužům, Tomáš Krupčík byl osmý. Nejlepší Češka Anna Tkadlecová byla 26.

Ve sprintu zářili junioři, ale zvítězila zkušenost

Na sprint si do Martellu „odskočila“ řada biatlonistů, kteří nedostali možnost dnes startovat ve stejné disciplíně na nedalekém MS. Zlatý stupínek obsadil jeden z nich – Švýcar Jeremy Finello. Přestože vítr biatlonisty, především na stojkách, pozlobil, zastřílel čistě. Ve vysoké výšce ustál na rozdíl od mnoha favoritů i poslední kolo a doběhl si pro zlato. První cenný kov v kariéře.

Stříbrný, bronzový i bramborový muž museli po stojce na trestné kolo. Juniorský vicemistr světa Rus Sajd Karimulla Chalili v posledním kole stáhl 16 sekund na nakonec bronzového Nora Larse Birkelanda a slavil první stupně mezi dospělými.

Čtvrtý skončil ve svém druhém startu v této kategorii devatenáctiletý Ital Didier Bionaz, šestý nejrychlejší sprinter. Pátý Nor Håvard Bogetveit a šestý Fabien Claude netrefili shodně po jednom terči v obou položkách, zaznamenali druhý, resp, třetí běžecký čas a budou do stíhačky vstupovat půl minuty za vítězem. Také Claude se nevešel do francouzské čtveřice startující dnes na šampionátu.

Tři startující Češi v první, druhé a třetí desítce

Čechům se závod vydařil, do stíhačky postoupí z 8., 15. a 28. pozice. A mohlo být ještě lépe. Všichni tři totiž zastříleli ležku čistě a na výsledkové tabuli svítili do 18. místa.

Tomáš Krupčík byl po ležce čtvrtý, tři sekundy za prvním Ukrajincem. Po stojce musel na dvě trestná kola, na bronz mu ze sedmé pozice chybělo 13 sekund. V posledním kole na čelo stahoval (sedmý běh), do stíhačky bude startovat jako osmý, sekundu před Erikem Lesserem a 36 sekund za vítězem.

Tomáš Krupčík
Foto: Tomáš Krupčík (Autor: Petr Slavík)

Milan Žemlička nesestřelil na stojce jeden terč, z 18. místa se opět vystupňovaným během propracoval na 15. místo v cíli, minutu za vítězem. Výborné 28. místo (dvě pozice za zkušeným Simonem Schemppem), nejlepší v sezóně, patřilo Ondřeji Hoškovi, který po stojce kroužil dvakrát. Do stíhačky vyběhne minutu a třičtvrtě za vedoucím závodníkem.

Češi dnes byli pátým nejlepším národem, šestá příčka jim patří v hodnocení národů.

Výsledky sprintu mužů
Analýza závodu

Švédka Högbergová se po měsíci vrátila do poháru vítězstvím

Pouze stoprocentní střelecká úspěšnost vedla mezi ženami k medaili. Švédka Elisabeth Högbergová brala zlato, ukrajinská náhradnice v nominaci mistrovství světa Julija Žuravoková bronz a z dějiště šampionátu si pro stříbro zajela Norka Synnøve Solemdalová.

Své kariérní maximum si čtvrtým místem opět vylepšila Němka Sophia Schneiderová. Pátá Jevgenija Pavlovová po jednom omylu ztratila na vítězku 41 sekund, šestá Italka Nicole Gontierová mířila mimo terč dokonce třikrát, na rozšířené pódium jí vyhoupl opět nejrychlejší běžecký čas. Za Ruskou doběhla necelou sekundu.

Češkám se běh se střelbou nesešel, nejlepší Tkadlecová 26.

Bezchybná Natálie Jurčová, po obou položkách devátá, bojovala o elitní umístění až do posledního kola. V něm jí zcela došly síly skončila 33., minutu a tři čtvrtě za vítězkou.

Nejlepší ženské umístění tak brala 26. Anna Tkadlecová, která po ležce musela na dvě trestná kola, střelbu ve stoje již zvládla bezchybně. Ve výšce se obvykle nedaří Ludmile Horké, dnes ale předvedla osmý běžecký čas, mimo body (44.) skončila kvůli dvěma chybám na obou střelbách. Do stíhačky vyběhne více než dvě minuty za vítěznou Švédkou.

Češkám patří v hodnocení národů desáté místo, nedaleko za osmými Švýcarkami.

Výsledky sprintu žen
Analýza závodu

V neděli jsou na programu v Martellu stíhací závody. Závodníky čeká poslední start před mistrovstvím Evropy.

Hlavní foto: Elisabeth Högbergová (Autor: Igor Stančík)

One thought on “IC Martell: Zlato ze sprintu získal Finello a Högbergová, Krupčík 8.

  1. Ano, Krupčík je ve formě a měl by být na MS. Jenže má tu smůlu, že není Vítkův švagr (jako Václavík) a že o nominaci rozhodují trenéři podle jakýchsi nikdy nezveřejněných kriterií (“jak se mi závodník jeví” není objektivní hodnocení – a přitom právě v biatlonu se dá všechno podložit čísly!)!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *