Který biatlonista vyhraje Světový pohár? Kdo překvapí? Kdo se stane objevem sezóny? A jak si povedou čeští biatlonisté? Na tyto čtyři otázky odpovídali redaktoři webu BiatlonMag. O své tipy se s námi můžete podělit v komentářích pod tímto článkem.
Anketu k ženské části Světového poháru najdete tady.
1) Kdo získá velký křišťálový glóbus?
Tereza Papoušková: Norové jsou odhodláni vzít si zpět velký křišťálový glóbus. Johannes Bø se po olympijské sezóně soustředil na dobití baterek a je opět připravený okupovat ty nejvyšší pozice, což dokázaly předsezónní závody v Sjusjøenu. V dobré kondici byli i jeho krajané Vetle Christiansen a Sturla Lægreid, kteří budou jeho nejbližšími pronásledovateli. Johannes Bø však bude těžit ze své rychlosti běhu, díky které si může dovolit více střeleckých chyb, a ovládne Světový pohár.
Vendula Holková: O celkové prvenství bude opět bojovat Quentin Fillon Maillet. V uplynulé sezóně byl suverénně nejlepší z celého startovního pole a do své sbírky bude chtít přidat i druhý velký křišťálový glóbus. Jak je ale známo, obhajoba je vždy náročnější, a navíc se o slovo pravděpodobně přihlásí i Johannes Thingnes Bø, který by měl být letos na startu opět ve své plné síle. Čeká nás francouzsko-norský souboj.
Karel Halberštádt: Bude to trošku nuda, ale Johannes Thingnes Bø se postará o to, že se bude bojovat pouze o druhou příčku. Podle zpráv z Norska je trojnásobný vítěz Světového poháru konečně v optimální formě a víme z minulosti, co to znamenalo. Ve své nejlepší sezóně dokázal Johannes Bø vyhrát 16 závodů a pokud se tomuto číslu aspoň trochu přiblíží, tak mu budou body po úpravě pravidel naskakovat velmi rychle.
2) Kdo překvapí?
Tereza Papoušková: Erlend Bjøntegaard během své kariéry doplácí na svou norskou národnost a často zůstává mimo hru. Unikají mu účasti na světových šampionátech, olympijských hrách a v posledních letech i ve Světovém poháru. Start v Kontiolahti si však sám pojistil ovládnutím IBU Cupu. Bude mít velkou motivaci ukázat, že i on si Světový pohár zaslouží. V Sjusjøenu navíc předvedl formu srovnatelnou se členy nároďáku a může jim být rovnocenným soupeřem v boji o nominaci do Hochfilzenu.
Vendula Holková: Finové rozhodně nepatří v závodech Světového poháru k favoritům, jak ale ukázal v minulém ročníku šestadvacetiletý Tero Seppälä, jeho by soupeři podceňovat neměli. V celkovém hodnocení byl dvanáctý a třikrát nechyběl na květinovém ceremoniálu. Letos by chtěl jistě pomýšlet výš, třeba i na medaile. Výsledkově ho srážela pouze 79% úspěšnost stojky. Pokud na ní zapracoval, může překvapit. Potenciál na to má.
Karel Halberštádt: Americký biatlon v posledních 10 letech postupně táhli Tim Burke, Lowell Bailey, Susan Dunkleeová a Clare Eganová. Teď jsou všichni pryč a na řadě by tak měl být Sean Doherty. Juniorský mistr světa a trojnásobný dorostenecký mistr světa dosud zůstával mezi dospělými za očekáváním a většinou byl rád za pár bodů. V 27 letech ale pořád může ukázat svůj potenciál, ostatně i jeho slavnější krajané se prosadili v pozdějších letech. Během letních závodů držel Doherty krok s nejlepšími, což mu určitě dodalo sebedůvěru.
3) Kdo bude objevem sezóny?
Tereza Papoušková: Italského biatlonistu Patricka Braunhofera možná neznáte, v nadcházejícím ročníku bychom o něm ale mohli slyšet více. Po odchodu Dominika Windische a Thomase Bormoliniho se uvolnila místa v italském týmu, čehož by Braunhofer mohl využít. Postupně stoupá pořadím IBU Cupu, těží především z dobré střelby. Letos navíc absolvoval fyzickou přípravu pod Andreou Zattonim, který dokázal posunout běh Dorothey Wiererové či Tommasa Giacomela. Braunhofer by tak mohl zrychlit na lyžích a konečně sbírat body ve Světovém poháru.
Vendula Holková: V IBU Cupu skončil Émilien Claude v uplynulé sezóně na celkovém šestém místě a v závěru sezóny nakoukl i do kolotoče Světového poháru. Šlo o povedené závody – ve sprintu dojel 27., ve stíhačce si ještě o 7 příček polepšil. O třiadvacetiletém Francouzovi podle mého názoru letos ještě uslyšíme.
Karel Halberštádt: Překvapí Kazaši. Alexandra Muchina a Asseta Djussenova asi budou znát jen hard-core fanoušci, oba ale už v minulé sezóně předvedli, že dokážou běhat na úrovni čtvrté páté desítky. A s tím už se dá něco zajet. Muchin má ve 24 letech na svém kontě tři bodovaná umístění a může dál těžit ze spolupráce se svým otcem, trenérem mužského týmu Alexandrem Muchinem starším. Možná ještě zajímavějším úkazem je Djussenov. V lednu roku 2020 bodoval ve Světovém poháru běžců na lyžích, ale o rok později už debutoval mezi biatlonisty. Ve své první sezóně byl schopný netrefit ve čtyřpoložkovém závodě 14 terčů. Jeho čísla ale jdou nahoru a letos už si dojel se třemi chybami pro 36. místo ve vytrvalostním závodě v Anterselvě.
4) Jak si povedou Češi?
Tereza Papoušková: S několika změnami a dobře naladění vstupují do nového ročníku čeští biatlonisté. S pomocí Matta Emmonse pilovali střelbu, v Idre stačili Švédům i Francouzům. Dobrý dojem udělali především Jakub Štvrtecký a Michal Krčmář. I mladší ročníky jsou znovu o něco zkušenější. Snad bychom tedy po odmlce mohli opět vídat české muže více v popředí.
Vendula Holková: Tým potáhne Michal Krčmář, u Adama Václavíka a Jakuba Štvrteckého se budou výsledky odvíjet od jejich střelecké (ne)pohody především na stojce. Tento faktor pak bude ovlivňovat i výsledky štafet. A stejně jako u žen, rovněž v mužské reprezentaci bude několik mladých biatlonistů získávat zkušenosti.
Karel Halberštádt: Staronový trenér Michael Málek je před startem sezóny opatrně optimistický. Zdá se, že jsou na tom jeho svěřenci běžecky velmi slušně. Střelecký trenér Matt Emmons bude potřebovat víc času, malé krůčky vpřed by ale přijít mohly. Vždyť většina českých mužů dělala poměrně velké úpravy na zbrani. Dá se předpokládat další výkonnostní posun nastupující generace a tím možná i menší tlak na lídra týmu Michala Krčmáře.
Čtěte také: Světový pohár ovládnou sestry Öbergovy. Nebo přijde francouzské překvapení? (anketa redaktorů)
Velmi bych si konečně přála procitnutí Adama Václavíka, který bezesporu byl a je velký biatlonový talent. Je však otázkou, proč se zatím jeho talent neprojevil. Spolu s juniorem Hoškem patřili k výborným juniorům.
Případné výraznější úspěchy dalších našich mladých biatlonistů je zatím během na dlouhou trať. Navíc, za posledních pár let skončilo podezřele mnoho šikovných mladých českých biatlonistů.