Každý biatlonový ročník s sebou přináší nové zápletky a příběhy. Rozdají si to o velký křišťálový glóbus Norové mezi sebou? Jak na tom budou jejich krajanky bez největších opor? A uspějí němečtí biatlonisté v sezóně s vrcholem v podobě domácího mistrovství světa? Tyhle a další příběhy se začnou psát už v úterý.
1) Bude bitva o velký křišťálový glóbus v norské režii? Hned tři norští biatlonisté před sezónou přiznávají, že jejich největším cílem je ovládnout Světový pohár. Johannes Bø, Vetle Christiansen a Sturla Lægreid. Jak moc to všichni myslí vážně, ukázali v Sjusjøenu, kde se po špičkových výkonech společně postavili na stupně vítězů. J. Bø a Lægreid již společný boj o velký glóbus zažili a žádné křivdy či výčitky to v nich nezanechalo. Tři kamarádi budou chtít v bitvě porazit jeden druhého porazit, zároveň by však lépe snesli porážku od sebe navzájem, než od Francouze či Švéda. Vystoupá na nejvyšší stupínek J. Bø, který doufá, že je opět ve své nejlepší formě? Zvedne glóbus nad hlavu skvělý střelec Lægreid, který dvakrát po sobě skončil druhý? Nebo se svého okamžiku slávy dočká Christiansen, který před loňskou sezónou přizpůsobil trénink své mohutné postavě a začalo to sklízet ovoce? Nebo snad Norové ostrouhají a glóbus jim znovu vyfoukne někdo jiný?
2) Fillon Maillet a jeho útok na zlato. Quentin Fillon Maillet se svým účinkováním v minulém ročníku a především v Pekingu již nesmazatelně zapsal do biatlonové historie. Přesto v jeho sbírce stále schází jedna trofej, kterou touží získat v tomto ročníku. Individuální zlatá medaile z mistrovství světa. Fillon Maillet na posledních třech šampionátech jen v jediném závodě vypadnul z první desítky a v individuálních závodech získal dvě stříbra a tři bronzy, což přesně vystihuje jeho tehdejší postavení, kdy byl světovou trojkou. V posledním ročníku se však stal jasnou světovou jedničkou a této své pověsti by rád dostál i v Oberhofu. V lednu v tomto německém středisku zvítězil ve své oblíbené stíhačce. Právě stíhací závod by měl být největší nadějí Fillona Mailleta na první individuální zlato ze světového šampionátu. Dočká se jej?
3) Potvrdí Elvira Öbergová roli favoritky? Očekávání na výkony teprve 23leté Elviry Öbergové jsou před zahájením sezóny vysoká. Ve Švédsku by bylo cokoliv jiného než celkové prvenství považováno za zklamání. E. Öbergová udivuje svými běžeckými výkony, postupně piluje i přesnost střelby. Již teď předčila svou sestru Hannu, jejíž dosavadním nejlepším celkovým umístěním je čtvrtá příčka. Elvira byla na konci minulého ročníku druhá. Sváděla boj o velký glóbus s Marte Olsbuovou Røiselandovou, kterou v úvodu sezóny neuvidíme. O to více je E. Öbergová považována za jasnou favoritku. Na olympiádě v Pekingu ukázala, že umí tlak ustát a odjížděla se dvěma individuálními stříbry a týmovým zlatem. Ve 23 letech však bude muset ukázat, že je schopná závodit pod tlakem po celou sezónu a bez větších výkyvů. Zároveň bude útočit na svou vůbec první medaili z mistrovství světa. Dokáže být v tak nízkém věku dominátorkou Světového poháru? V posledních letech to dokázala jen Laura Dahlmeierová.
4) Jak to bude s Norkami? U norských žen je situace těsně před startem Světového poháru opačná než u mužů. Čtyři sezóny byly Norky jasnými vládkyněmi Světového poháru, patřil jim Pohár národů, na MS vybojovaly tři štafetová zlata v řadě, řádily i v individuálních závodech. Teď to však vypadá, že se nad jejich týmem stahují mračna. Kdy a zda vůbec naskočí do Světového poháru Tiril Eckhoffová, je zatím ve hvězdách, minimálně v Kohtiolahti neuvidíme ani obhájkyni velkého glóbu Marte Olsbuovou Røiselandovou. To jsou pro Norsko velké ztráty a náhradnice za tyto hvězdy jsou jen malou náplastí. Asi nikdo neočekává, že by Karoline Erdalová či Emilie Kalkenbergová byly plnohodnotnou náhradou za Eckhoffovou a Olsbuovou Røiselandovou. Největší naděje jsou tak vkládány do Ingrid Tandrevoldové, kterou však na podzim také zbrzdily zdravotní potíže, v loňské sezóně navíc příliš nezazářila, ani jednou neskončila na bedně, všichni si pamatujeme především na její smolný olympijský příběh. Neodepisujme však Norky předčasně. Již několikrát v minulosti ukázaly, že jsou silné týmové hráčky a dokážou vítězit i ve slabší sestavě.
5) Světový šampionát na německé půdě. Do Německa po deseti letech zamíří vrchol sezóny. Mistrovství světa bude hostit Oberhof. Pro německé biatlonisty to bude v období útlumu velká zkouška. Němečtí fanoušci totiž akceptují pouze medaile, nejlépe ty zlaté. Právě nejcennější medaile se na posledních šampionátech německému týmu vyhýbaly. Naposledy německý biatlonista přivezl zlato z MS v roce 2019, od té doby se medailové žně povážlivě ztenčují. V Oberhofu se domácím biatlonistům v posledních letech také příliš nedaří. Poslední individuální vítězství zde má na svědomí Simon Schempp, který udolal Erika Lessera a Martina Fourcada v památném posledním kole. Od té doby se zde z výhry radovala jen jednou německá ženská štafeta. Uvidíme, jestli si Němci své triumfy schovali na tu nejvhodnější chvíli, domácí mistrovství světa.
6) Další velké lyžařské jméno na biatlonové scéně. Anamarija Lampičová se přidala po bok Denise Herrmannové-Wickové a Stiny Nilssonové a k běžkám přidala i malorážku. V biatlonu tak přibyla další skvělá lyžařka, se střelbou se však teprve seznamuje a je otázkou, jak moc o ní letos uslyšíme. Pro Herrmannovou-Wickovou a Nilssonovou byly první sezóny náročné, i tak se však usadily v německém a švédském A týmu. Lampičová má navíc výhodu, že ve slovinském týmu není taková konkurence a mohla by se tak již v tomto ročníku objevovat mezi elitou. V běžecké části ji hledejme na předních pozicích. Zajímavější bude sledovat, jak se vyrovnává se střelbou a jestli dokáže proniknout do světové špičky, jako se to povedlo jejím předchůdkyním.
7) Kam bude směřovat kariéra Johannese Daleho? Johannes Dale sbíral v sezóně 2020/21 jeden úspěch za druhým. První individuální vítězství, dvě medaile na světovém šampionátu. Že za rok bude vše jinak a Dale se nepodívá na olympiádu, bylo tehdy nemyslitelné. Dale své vyřazení z elitního norského týmu nesl těžce. Ze svých nezdarů se dokázal oklepat a přesvědčil trenéry, že si místo ve Světovém poháru zaslouží. V Kontiolahti bude Dale usilovat o další setrvání mezi elitou, rád by přidal i nějaké další úspěchy. Potřebuje k tomu stabilizovat především stojku, která ho loni zradila. Pokud se mu to podaří, budeme ho opět vídat na špičce. Byla by škoda promarnit takový talent.
8) Tři bratři ve Světovém poháru. Na sourozenecké páry jsme ve Světovém poháru zvyklí. Vídali jsme i sesterské trio Gasparinových. Nejstarší Selina ale ukončila kariéru. Díky bratrům Claudovým ale o sourozenecký triplet nepřijdeme. Emilien Claude totiž vybojoval místo ve francouzském týmu a mohl by se tak přidat ke svým bratrům Florentovi a Fabienovi a objíždět s nimi Světový pohár. Emilien si navíc pro své zařazení mezi elitu nemohl vybrat lepší chvíli. V minulé sezóně se Florentovi a Fabienovi poprvé v kariéře podařilo společně nakouknout do první desítky. Florent zažil nejlepší sezónu, to samé platí o Fabienovi, který s francouzskou mužskou štafetou vybojoval olympijské stříbro. Nyní budou moci Claudovi prorážet ve třech. Dočkáme se trojnásobného zastoupení klonu Claudových v první desítce?