Home > Téma > Jižní Korea razí cestu nakupování biatlonistů

Jižní Korea razí cestu nakupování biatlonistů

Alpensia Biathlon Center

Olympijská sezóna je pro každého speciální, o to víc pro pořadatelskou zemi. Ještě před pár lety by byli bráni domácí jihokorejští biatlonisté jako outsideři, ale dnes je situace jiná. Ale není to tím, že by na východě Asie zázračně vychovali biatlonové hvězdy.

Začátky jihokorejského biatlonu

Jihokorejští biatlonisté se začali ve Světovém poháru objevovat na konci 90. let s vidinou Olympiády v Naganu. V Japonsku se nakonec objevil jen Jeon Ja-won, který porazil jediného soupeře.

Od té doby se počet korejských jmen ve startovních listinách zvyšoval. Kim Ja-youn se stala v roce 2002 vůbec první Jihokorejkou pod olympijskými kruhy. Zdolala pět soupeřek. To Shin Byung-kook si vedl líp a ukořistil 75. a 80. místo. Ve stejné sezóně navíc na Světovém poháru v Osrblie obsadil 60. místo ze 112 startujících.

Zrod areálu v Pchjongčchangu

Na Olympiádě v Turíně reprezentoval Jižní Koreu pouze Park Yoon-bae. Úplně neoslnil, skončil 79. a 81. To už ale Jihokorejci začali spřádat plány na domácí Mistrovství světa, které obdržel pro rok 2009 Pchjongčchang.

Zhruba 180 km východně od Soulu začal růst areál Alpensia, který kromě běžeckých tratí a střelnice počítal i se skokanskými můstky a ledovým korytem. Vidina byla jasná: Dostat zde olympijské hry.

Nejdřív se však v Pchjongčchangu v roce 2008 konal Světový pohár, na kterém 37. místem ve sprintu zaujala Mun Ji-hee. Tato žena uspěla i o rok později, když brala na MS 65. příčku ve sprintu a postarala se o nejlepší výsledek domácího týmu.

Nejlepší Jihokorejci

Za nejvýraznější postavu jihokorejského biatlonu by se dala označit právě Mun Ji-hee. Na dobré výsledky z Pchjongčchangu navázala i v dalších letech. V roce 2010 si vyjela dva body v Antholzi, v předminulé sezóně bod v Chanty-Mansijsku. Na MS v Kontiolahti 2015 zase zaujala 51. a 55. příčkou.

Mezi muži má podobou pozici Lee In-bok. Poprvé o sobě dal výrazněji vědět na Olympiádě ve Vancouveru, kde bral ve sprintu 65. místo. V uplynulé sezóně zase na jihokorejské poměry zazářil v Oberhofu. Ve sprintu skončil 51. a v následné stíhačce 56.

Mun Ji-hee bude v srpnu 29 let, Lee In-bokovi je 33 let. Oba bychom tak mohli vidět i na domácí Olympiádě v příštím roce. Pchjongčchang napotřetí uspěl ve volbě pořadatele.

Nakupování Rusů

Jak vidno, tak se v Jižní Koreji nedaří najít opravdové talenty. Velmi raritní přiblížení se bodovaným příčkám tamnímu vedení nestačí, a tak se s blížící se Olympiádou uchýlili k jiné taktice.

Angažování ruského kouče Andreje Prokunina by ještě tak neobvyklé nebylo, pokud by ovšem Jihokorejci nezačali z Ruska importovat i sportovce. V minulé sezóně si odbyli premiéru Anna Frolinová, Alexandr Starodubec, Jekatěrina Avvakumovová a naposledy Timofej Lapšin.

Podle očekávání se začaly dostavovat výsledky. Anna Frolinová získala na MS v letním biatlonu 2016 dvě medaile, v zimě zase celkem pravidelně sbírala body a v Oslu si vyjela ve sprintu 10. místo. Ve stejné disciplíně se na MS v Hochfilzenu radovala z 18. místa.

Ještě lépe si v Hochfilzenu vedla Jekatěrina Avvakumovová. Ve vytrvalostním závodě neudělala ani jednu chybu a skončila na fantastickém pátém místě.

Asi největší posilou je ale Timofej Lapšin, který ve Světovém poháru ještě v barvách Ruska třikrát vystoupal na pódium. Za Jižní Koreu stihl jen pár startů, ale vytěžil z nich mimo jiné 15. a 18. místo v Kontiolahti.

Budoucnost jihokorejského biatlonu

Naturalizovaní Rusové budou velkou zbraní domácí reprezentace na OH v Pchjongčchangu a třeba by nemusel být nereálný ani útok na medaili. A taky můžou předávat zkušenosti mladším krajanům.

Je pravděpodobné, že areál v Pchjongčchangu nenechají pořadatelé chátrat a budou usilovat o další velké závody. A třeba už do nich nasadí „své“ odchovance, kteří budou konkurenceschopní.

Dva 24letí borci Kim Jong-min a Kim Yong-gyu se v uplynulé sezóně dokázali pohybovat v některých závodech kolem 80. místa, což je na jihokorejské biatlonisty lehký nadstandard.

Jižní Korea se prezentovala také v IBU Junior Cupu. Kim Ju-ran si dokonce jednou dojela pro body za 37. příčku. Mezi muži se Kang Yoon-jae mezi zhruba stovkou konkurentů dostal nejvýš na 58. místo.

Jestli se tahle a další mladá jména prosadí i mezi dospělými, na to si musí v Jižní Koreji počkat. Zatím spoléhají na své „nákupy“.

Foto: Alpensia Biathlon Center (Autor: Jeon Han, pod licencí BY-SA)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *