Home > Doporučujeme > Kaisa Mäkäräinenová: Famózní rychlost, tři glóby i olympijská smůla

Kaisa Mäkäräinenová: Famózní rychlost, tři glóby i olympijská smůla

Kaisa Mäkäräinenová

Ve Světovém poháru debutovala v roce 2005 a zanechala v něm nesmazatelnou stopu. Kaisa Mäkäräinenová se stala synonymem pro finský biatlon i jednou z nejvýraznějších tváří tohoto sportu vůbec. Pro co si Finku bude biatlonový svět pamatovat?

Trojnásobná královna Světového poháru

Kaisa Mäkäräinenová ovládla celkové hodnocení Světového poháru poprvé v sezóně 2010/11. Později se jí to povedlo ještě dvakrát (2013/14 a 2017/18). Se třemi velkými křišťálovými glóby se v historických tabulkách zařadila za Magdalenu Forsbergovou, která byla suverénní hned šestkrát.

Malých glóbů za disciplíny má Finka šest – úspěšná byla v každé individuální disciplíně, nejvíce se jí dařilo ve stíhacích závodech, které ovládla třikrát.

Kaisa Mäkäräinenová vybojovala v sezoně 2017/18 svůj třetí křišťálový glóbus. Stejný počet má Magdalena Neunerová, víc už jen Magdalena Forsbergová. (Zdroj: Instagram)

Světová šampionka

Titul mistryně světa vybojovala Mäkäräinenová v Chanty-Mansijsku už v roce 2011. Do stíhacího závodu startovala druhá za Magdalenou Neunerovou. Dlouho to vypadalo na další triumf Němky. Čtvrtou střelbu ale Neunerová pokazila, musela na dvě trestná kola. Naopak Mäkäräinenová zastřílela čistě, v posledním běžeckém kole vedení udržela a v cíli slavila svůj první titul.

Kromě zlata tehdy přidala ještě stříbro. Od té doby se jí na světových šampionátech už tolik nevedlo, přidala čtyři bronzové medaile.

Kaisa Mäkäräinenová a Magdalena Neunerová ve stíhacím závodě na MS v Chanty Mansijsku 2011. První a poslední titul mistryně světa tehdy získala Mäkäräinenová. (Zdroj: YouTube.com)

Vládkyně tratí

Její výkony na střelnici byly jako na houpačce, na trati ale Mäkäräinenová kralovala. A to doslova – od sezony 2010/11 byla v rychlosti běhu vždycky mezi třemi nejrychlejšími. Běžeckými výkony nepřestávala udivovat ani v posledních letech – nejrychlejší ženou sezony se popáté stala loni, ve třiceti šesti letech. Jako vládkyně trati se i rozloučila – ve svém posledním závodě kariéry nadělila 25 sekund Denise Herrmannové.

Nepřetržitá součást biatlonové elity

Kaisa Mäkäräinenová od svého prvního triumfu v sezoně 2010/11 až do letoška nikdy nechyběla v elitní první desítce celkového hodnocení Světového poháru. Letos skončila jedenáctá, loni sedmá, ale předchozích osm sezon pokaždé figurovala do pátého místa.

Kaisa Mäkäräinenová
Foto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Petr Slavík)

Hrdinka domácího šampionátu

V roce 2015 se konalo Mistrovství světa ve finském Kontiolahti. Domácí Mäkäräinenové se ale ze začátku nedařilo. Ve sprintu sestřelila jen pět terčů a dojela 34. Ve stíhacím závodě se posunula alespoň na 12. příčku. Vytoužená medaile přišla až ve vytrvalostním závodě. Tam sice dvakrát minula, ale fantastickým běžeckým výkonem zaostala za jednou chybující Gabrielou Koukalovou o vteřinu. Před obě závodnice se pak ještě dostala bezchybná Jekatěrina Jurlovová, Mäkäräinenová byla ale s bronzem spokojená – pro Finsko vybojovala medaili.

Legenda s olympijskou smůlou

Kaisa Mäkäräinenová dosáhla ve své kariéře mnohého – vyhrála (několikrát) celkové hodnocení Světového poháru, je držitelkou malých glóbů a někdejší mistryní světa. Co v její bohaté sbírce chybí, to je medaile z olympijských her. Poprvé se jich účastnila už v roce 2010, ve Vancouveru byla nejlépe 44. Na medaili ale nedosáhla ani ve svých nejlepších letech, v Soči v roce 2014 k ní měla nejblíž v hromadném startu, kde skončila šestá. O čtyři roky později v Pchjongčchangu byla nejlépe desátá.

Poslední šanci získat olympijskou medaili měla Kaisa Mäkäräinenová v roce 2018. Málokdo by Fince medaili nepřál, znovu ale odešla s prázdnou. Spravila si chuť alespoň se smíšenou štafetou, se kterou dosáhla na šesté místo. (Zdroj: Instagram)

Nejlepší finská biatlonistka

S odchodem Mäkäräinenové ztrácí finský biatlon svou hlavní tvář. Kromě několika dobrých výkonů Mari Ederové to byla především ona, kdo držel tuhle zemi v popředí. Jako jediná biatlonistka (a třetí osobnost tohoto sportu) vyhrála finskou anketu Sportovec roku.

Foto: Kaisa Mäkäräinenová se rozloučila se Světovým pohárem, který jejím odchodem ztratil jednu z nejvýraznějších tváří posledních let (Autor: Petr Slavík)

Hlavní foto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *