Před začátkem sezóny 2019/2020 jsem se podívali na dvacet vybraných týmů a jelikož byl letošní ročník Světového poháru předčasně ukončen, je na čase výkony biatlonistů jednotlivých zemí zhodnotit. Jakou známku by si na pomyslném vysvědčení týmy zasloužily?
Norsko – známka: 1
Norsko v letošní sezóně vládlo a sbíralo medaile či glóby všude, kde se dalo. Johannes Thingnes Bø i přes lednovou absenci ovládl celkové hodnocení mužů, Marte Olsbuová Røiselandová zase na Mistrovství světa v Antholzi získala medaili ve všech sedmi závodech, do kterých nastoupila. Mimo to připadly této skandinávské zemi také glóby za ženské i mužské štafety a taktéž glóby v Poháru národů mužů i žen. Glób v hodnocení disciplíny si vystíhala i Tiril Eckhoffová, která se na start závodů nejednou postavila ve žlutém dresu pro vedoucí závodnici. Výborně si počínal také Johannes Dale, pro něhož se jednalo o první celou sezónu mezi elitou a celkem šestkrát nechyběl na rozšířeném pódiu.

Francie – známka: 1
Biatlonisté ze země galského kohouta nenechali svým norským rivalům nic zadarmo a o slovo se také nejednou přihlásili. Vždyť mužský souboj o velký křišťálový glóbus vyvrcholil až při posledním závodě sezóny. Martin Fourcade na něj nakonec nedosáhl, zato vlastní alespoň ty za sprint a vytrvalostní závod. Stíhačkám zase dominoval Émilien Jacquelin, o kterém určitě v následující sezóně ještě uslyšíme. Příliš nezaostal ani Quentin Fillon Maillet, jenž se v celkovém hodnocení umístil na třetí příčce. I ženy předváděly dobré výkony a nejednou se umístily na stupních vítězů. Nejlépe je na tom v konečném součtu třiadvacetiletá Julia Simonová na osmém místě.

Německo – známka: 3
Německo letos nepředvádělo výkony, na které bylo zvyklé z minulých let. V druhé polovině sezóny se však výsledky biatlonistů z této země zlepšovaly. Němečtí muži nakonec v hodnocení národů obsadili třetí příčku, biatlonistky druhou. Tahounkou žen byla Denise Herrmannová, u mužských kolegů nasbíral nejvíce bodů Benedikt Doll. Ze světového šampionátu si Německo dovezlo čtyři stříbrné a jednu bronzovou medaili.

Švédsko – známka: 2
Hanna Öbergová a Sebastian Samuelsson jsou zvučná švédská biatlonová jména. Zatímco biatlonistka předváděla skvělé výkony, sedmkrát se postavila na stupně vítězů, brala bronz na světovém šampionátu a získala malý křišťálový glóbus za vytrvalostní závody, její reprezentační kolega se tímto ročníkem Světového poháru protrápil a jeho výsledky byly daleko za očekáváním. Mezi elitou se letos poprvé předvedly Elvira Öbergová a Johanna Skottheimová. Jejich debut dopadl nadmíru dobře, Skottheimové dokonce v Ruhpoldingu jen těsně unikly stupně vítězů. Pro své maximum v podobě 7. místa si dojel Jesper Nelin.

Itálie – známka: 3
Dorothea Wiererová obhájila zisk velkého křišťálového glóbu a získala tři individuální medaile na mistrovství světa, v porovnání s minulou sezónou se ale italští biatlonisté trápili. S Lisou Vittozziovou se počítalo v bojích o první příčky, na stupně vítězů dosáhla pouze dvakrát. Lukas Hofer se po dvou letech nevešel v celkovém hodnocení do TOP 10 a sezónním maximem Dominika Windische byla sedmá příčka. Na domácím šampionátu sice tento výběr získal stříbro ve smíšené štafetě, v hodnocení národů však muži i ženy klesli.

Rusko – známka: 2
Současné ruské jedničce Alexandrovi Loginovi se nedařilo tak, jako v předchozí sezóně. V celkovém hodnocení se umístil na sedmém místě, na druhou stranu se stal mistrem světa ve sprintu a ve stíhačce přidal bronz. To byly ale jediné ruské medaile na šampionátu v Anterselvě. V Poháru národů mužů se Rusko udrželo na čtvrté příčce a ženy si oproti minulému roku polepšily, byť je to zkresleno loňskou diskvalifikací Vasiljevové. Matvej Jelisejev a Světlana Mironovová se poprvé v kariéře umístili na stupních vítězů. Dobře si vedli také nováček sezóny Nikita Poršněv a Larisa Kuklinová, která si třikrát zajela výsledek v TOP 10.

Ukrajina – známka: 2
Ukrajinská reprezentace může být se svými výkony spokojená. V Poháru národů mužů i žen si tato země polepšila. Dmytro Pidručnyj se v celkovém hodnocení biatlonistů posunul na 17. příčku, velký skok z 35. místa na pozici s číslem 23 udělal Artěm Pryma. Ženské kvarteto zase na světovém šampionátu obhájilo bronz, Olena Pidhrušná byla ve sprintu čtvrtá. Julija Džimová si zase dojela v Pokljuce ve vytrvalostním závodě pro stříbro.

Česká republika – známka: 2
Čeští biatlonisté i biatlonistky udrželi kvótu 5 pro následující ročník. Nejlepší výsledky z týmu předváděla Markéta Davidová, která se dostala na 14. místo v celkovém hodnocení. Na světovém šampionátu překvapila ziskem bronzu Lucie Charvátová a také smíšená štafeta. Z mužů se nejvíce dařilo Michalu Krčmářovi, ten se však z 21. příčky neposunul. Naopak Ondřej Moravec poskočil na 26. místo. Pro své první body mezi elitou si dojel Jakub Štvrtecký a ukázal, že v něm je velký potenciál.

Švýcarsko – známka: 2
Sestry Gasparinovy s Lenou Häckiovou psaly v ženských štafetách švýcarskou pohádku. Třikrát nechyběly na stupních vítězů a dvakrát na rozšířeném pódiu. Dařilo se jim navíc i individuálně. Häckiová si v Le Grand-Bornand dojela pro životní třetí místo, Selina Gasparinová po třech letech dosáhla na stříbro ve stíhačce a Aita Gasparinová se třikrát vlezla do TOP 10. Jejich mužští kolegové na jejich výsledky však nenavázali a v Poháru národů mužů klesli z deváté příčky na 12. místo.

Rakousko – známka: 3
Konstantní výsledky předvádí biatlonisté a biatlonistky z Rakouska. V celkovém hodnocení si letos výrazně polepšila Katharina Innerhoferová. U mužů se dvakrát umístěním v desítce blýsknul Felix Leitner, na mistrovství světa bral Dominik Landentinger ve vytrvalostním závodě bronz. Mírným zklamáním v letošní sezóně jsou však výsledky smíšené štafety dvojic, kde jsme u Lisy Hauserové a Simona Edera byli zvyklí na lepší umístění než pouze jedno třetí místo. To platí i pro tradičně silnou mužskou štafetu, která v hodnocení disciplíny klesla z páté příčky na devátou.

Bělorusko – známka: 3
Jelena Kručinkinová si letos mezi elitou vylepšila své kariérní maximum a dobré výsledky předváděl také Anton Smolski, jenž se dostal až na 36. místo v žebříčku mužů. Naopak běloruská jednička Iryna Kryuková v celkovém hodnocení klesla z 16. místa až na 29. příčku. Nejlepší reprezentační výsledek zajela Hanna Solová, které v Ruhpoldingu jen těsně unikly stupně vítězů.

Bulharsko – známka: 3
Bulharští biatlonisté i biatlonistky se v Poháru národů propadli o čtyři, resp. tři příčky, na jejich kvóty to ale vliv nemělo. U mužů si nejlépe vedl Vladimir Iliev, který se v celkovém hodnocení umístil na 35. příčce. Dvaadvacetiletá Milena Todorovová, která vylepšila střelbu ve stoje, se v závodech třikrát umístila v první dvacítce.

Slovensko – známka: 4
Loňské šesté místo Paulíny Fialkové v celkovém hodnocení s sebou neslo příslib nadstandardních výsledků i letos, na stupních výsledků jsme ji však viděli jen jednou, a tak se letos do TOP 10 nevešla. Její sestra Ivona si na šampionátu v Antholzi dojela pro životní výsledek v podobě šestého místa. V Itálii se dařilo i Martinu Otčenášovi, jenž se zde ve sprintu umístil na 13. místě. Další výsledky však byly bídné. Slovensko si v Poháru národů výrazně pohoršilo a v následujícím ročníku bude moct tato země nasadit pouze tři ženy a tři muže.

USA – známka: 3
Susan Dunkleeová si ve sprintu na Mistrovství světa v Antholzi dojela pro stříbro, v celkovém hodnocení si však pohoršila, a stejně tak i Clare Eganová a Joanne Reidová. Z 25. na 50. příčku klesnul také Sean Doherty. Leif Nordgren si v Antholzi dojel pro životní 8. místo. Muži si ale v Poháru Národů o dvě příčky polepšili a ženy zůstaly na svém.

Kanada – známka: 2
Kanada do letošní sezóny vstupovala bez svých velkých hvězd, i přesto si dokázala v hodnocení národů udržet své příčky. Emma Lunderová se dvakrát umístila v TOP 10 a byla v celkovém hodnocení nejlepší kanadskou biatlonistkou. Výrazně omlazený tým ukázal potenciál a má na čem stavět.

Slovinsko – známka: 2
Slovinsko si letos v hodnocení národů mužů i žen polepšilo. Mezi muži překvapil Rok Tršan, který výrazně vylepšil přesnost své střelby na 89 % a několikrát dojel na bodovaných příčkách. V celkovém hodnocení se nejlépe umístil Jakov Fak na 14. místě (loni 26.). Z ženského výběru nasbírala 15 bodů Lea Einfaltová.

Finsko – známka: 3
Na stupně vítězů se finská jednička Kaisa Mäkäräinenová postavila v letošní sezóně pouze jednou. Pro své první body mezi elitou si dojela Suvi Minkkinenová. Po vynechání minulého ročníku se vrátila Mari Ederová a v celkovém hodnocení se umístila na 30. místě. Tero Seppälä se v Novém Městě na Moravě poprvé v kariéře umístil v TOP 10.

Polsko – známka: 2
Monika Hojniszová-Staręgová má za sebou povedenou sezónu. Celkem jedenáctkrát se umístila v desítce nejlepších, avšak ani jednou nevystoupala na stupně vítězů. Do TOP 10 se dvakrát vlezla také Kamila Żuková a na bodech několikrát dojela Kinga Zbylutová. V Poháru národů si tak ženy o tři příčky polepšily (11.) a muži poskočili o jednu příčku (17.), díky čemuž budou v nadcházející zimě jezdit ve čtyřech.

Estonsko – známka: 3
Mezi elitou se poprvé představil Raido Ränkel, na body však nedosáhl. Shodně po šesti bodech naopak získali Rene Zahkna a Kalev Ermits, estonští biatlonisté ale o dvě příčky v Poháru národů klesli a v následující sezóně budou moct nasadit pouze tři muže. Ženský tým táhla Regina Ojaová, jež si dojela v Novém Městě na Moravě pro svůj nejlepší výsledek v podobě 20. místa. V Östersundu navíc obsadila spolu se Zahknou senzační pátou příčku v závodu smíšených štafet dvojic.

Čína – známka: 2
Čínská reprezentace odvedla pod vedením Ole Einara Bjørndalena a Darji Domračevové velký kus práce. Čcheng Fang-ming se v kolotoči Světového poháru ocitl poprvé a několikrát se umístil na bodovaných pozicích, jeho nejlepším výsledkem je 16. místo. Body několikrát braly také Číňanky. Tento tým čeká ještě hodně dřiny, v této sezóně však vykročil správným směrem.

Hlavní foto: Foto: Medailistky štafety žen v Oberhofu (Autor: Petr Slavík)
Autorka tohoto článku si zaslúží slabú štvorku…Pretože z témy biathlon.výsledkov je naprosto nepripravená.
Na základe akých kritérií dostali reprezentácie Nemecka a Itálie známku 3?
A ako mohli reprezentácie Česka, Ruska a Ukrajiny dostať 2??
Na základe protekcie?
Autorka článku asi dost dlho poslúchala komentár Rejmana na ČT…
Nijak inak sa to vysvetliť nedá.
Komentáře Rejmana? Ty jsou …. bez komentáře 🙂
Slovensko tohle řešit nemusí. Tam je to jasná 5.
Tu 4 dostalo z bratrské protekce.
Otázka znie ,jak je možné že Nemecko a Itálie dostali známku 3???
Nemci po Norech a Francii majú 22 medailových umiestnení..Asi je to málo:-))…V pohári národov ženy skončili druhé, muži tretí…D.Herrmann je tretia celkovo, F.Preuss je šiestá, Hinz je 16-stá..
Medzi mužmi B.Doll je na osmom mieste, A.Peiffer je na 11- mieste, J.Kuehn je 13- stý, P.Horn je na 18- mieste.
Za každú serióznú odpoveď , ktorú nečakám vopred dakujem::-)))
Nevím, proč jsou v článku chyby, ale uznejme, že chybuje každý!
Samozřejmě také zatím nerozumím tomu, proč Německo má 3 a Čína 2.
Snad je to seriózní komentář 😃
Hodnocení je samozřejmě dost subjektivní; vaše i autorky článku 🙂
Autorka článku sa v hodnotení trefila v dvoch prípadoch.Správne dala jedničku Norsku+Francúzsku.
Ďalších 18 teamov ohodnodnila tak, že viac “zmršiť” sa to ani nedalo. Vendula Holková skrátka známkovať nevie. Nemeckú trojku som už rozobral.Nemecko za predvedené výkony malo dostať jedna minus!
Trojka neminula ani team Itálie. Team ktorý v medailovom hodnotení skončil tretí, pretože pozbierali pět zlatých,4 strieborné a 3 boronzové umiestnenia. V celkovom hodnotení D.Wierer sa stala víťazkou SP+L.Vitozzi skončila celkovo na desiatom mieste.
Uznávám, že L.Hofer ani D.Windisch nezaznamenali dobrú sezónu, ale Hofer skončil celkovo na 16 mieste a Windisch na 25mieste. Itálie mala dostať známku 2.
Zaradit Nemecko a Itálii do jednej skupiny s biatl.reprezentáciami ako sú USA,Bulharsko,Estonsko,Finsko, Bielorusko je vrchol diletanstva. Ano, všetky tieto krajiny dostali trojku…
Najviac som sa zasmial a zároveň snažil sa marne pochopiť ako , a začo potom spomínaná odborníčka udelovala známku 2:-)…Čína,Canada,Slovinsko, Polsko,Česká republika, Ukrajina, Švajčiarsko, Rusko, Švédsko..To je výčet krajín ktoré za uplynulú sezónu dostali známku dva…
Tieto krajiny asi mali buď protekciu, alebo autorka článku v časovej tiesni len dodala článok ,aby bol odovzdaný. Inak jediná krajina Slovensko dostalo známku 4.