Oberhof otevírá pravidelně biatlonistům novoroční bránu do pohárových klání. A pravidelně jim připravuje důkladnou prověrku jejich schopností. Trať nikterak náročná, střelnice nezbedná, podmínky – většinou – ponuré. Během několikadenní zastávky každý rok zažije peloton sníh i déšť, hustou mlhu, vichr i bezvětří, mrazy i oteplení. Jaké počasí doprovodí oberhofská klání letos, to je ve hvězdách. Jak se bude dařit závodníkům ve vyhlášeném sportovním středisku taktéž. Ale víme, komu z elitní desítky toto středisko, tolik česky úspěšné, svědčilo v minulosti nejvíc a komu vůbec.
Pro Fourcada zastávka úspěšná, pro Loginova velká neznámá
Asi nepřekvapí, že nejvíc přišel na chuť středisku nedaleko českých a rakouských hranic Martin Fourcade. Ale první dva ročníky, kdy už v sezóně slavil celkové vítězství, mu první desítka unikala. Od sezóny 2013/14 vítězí každý rok alespoň v jednom z oberhorfských startů. Přinesl mu Pére noël klid na duši a vrátí se do boje o pohárové body nejvyšší?
Foto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)
I Bø je v Durynsku úspěšný – jenže ten starší, Tarjei (nyní ve SP 7.). Vítězný i pódiový. Vedoucí muž letošního ročníku SP Johannes se do desítky dostane před pěti lety, v roce 2017 povánoční závody promarodí a na stupínek nejvyšší se může dostat Rakušan Julian Eberhard (9.), který jinak středisko moc nemusí. Až rok minulý nastaví Johannesovi Oberhof vlídnější tvář a vpustí ho na pódium, nikoliv ale na stupínek nejvyšší.
Na rozdíl od repre kolegy středisko úspěchy nepřineslo za posledních deset let Simonu Ederovi (3.), jehož umístění do desítky spočteme na prstech jedné ruky. Jediný německý závodník v desítce nejlepších Benedikt Doll úplně na domácí středisko nadávat nemůže, umístění v elitní desítce si užije několikrát, jednou i rozšířené pódium.
Francouzi Simon Desthieux (4.), Antonin Guigonnat (6.) a Quentin Fillon Maillet (8.) sledují svého lídra z úctyhodné vzdálenosti, do desítky se ještě nepodívali. Nejhůře je na tom Rus Alexandr Loginov. Ačkoliv středisko Rusům historicky velmi svědčí už z důvodu proslavené střelecké školy, překvapivý druhý muž pořadí ho hlavně moc neokusí. Záhy po zahájení kariéry na mezinárodním poli končí a podstupuje nucenou dopingovou přestávku, loni skončí ve druhé a třetí desítce. Zachutná letos středisko právě dosud neúspěšným?
Wiererová Oberhof umí, Fialková z něj nemá ani bod
Durynský les pocity štěstí zhusta dopřával přesné Valj Semerenkové i ženám z Čech. Ty mají ale k popředí poháru hodně daleko. Velmi slušně si umí poradit s německými rozmary počasí Kaisa Mäkäräinenová (nyní ve SP 4.) a Anastasia Kuzminová (7.). Už proto, že se ve Světovém poháru pohybují ze špičky nejdéle, mají už Oberhof zažitý. Finka tu do desítky proniká pravidelně už deset let, na stupních prvně spočine v sezóně 2013/14, nikdy tam ale nevyhraje. To Kuzminová čeká na medaili v Oberhofu po občasném nahlédnutí do desítky až do loňského roku. A hned bere ve své životní formě dvě zlata.
Foto: Anastasia Kuzminová (Autor: Petr Slavík)
Italka Dorothea Wiererová ve žlutém navštíví elitní desítku před pěti lety a v roce 2015 je stříbrná za Veronikou Vítkovou. Stříbrný sprint předvede i loni. Na stupně vítězů se již žádná jiná žena z elitní desítky nepodívá, těsně se k nim přiblíží Francouzka Anaïs Chevalierová (8.) a domácí Franziska Preußová (10.). Stejně jako pro mužkou dvojku, je i pro Paulínu Fialkovou Oberhof místem víceméně neznámým. Od vstupu do poháru v roce 2013 zde startovala dvakrát a nedosáhla na jediný bod. Překoná oberhofské nepokojné duchy?
Štafety bez jasných favoritů
Štafetové závody nemají v dekádě favorita. Více se daří Francouzkám, ruským mužům a švédským týmům obou pohlaví. Vedoucí Italky si tu na medaili v posledním desetiletí nesáhly. Domácí muži pódium navštěvují často, na vítězství ale čekají od sezóny 2010/11, německé ženy už 11 let.
Svou pravou tvář ukázal Oberhof loni, kdy bylo více mužů na trestném kolečku než na trati, i vítězní Švédové si jedno obkroužili. V husté mlze a neúnavně se točícím větru biatlonisté terče sestřelovali takřka poslepu a výsledkem bylo 151 trestných koleček všech štafet. Domácí Němci kolečko obkroužili 10x a nejvíc se najezdil Johannes Kühn, který se z 16 ran trefil jen jednou a závod si prodloužil o více než kilometr. Ženám přálo počasí jen o fous lépe a vítězství slavily Francouzky. Komupak připraví proslavené sportovní středisko medaile letos?
Hlavní foto: Trať v Oberhofu (Autor: Petr Slavík)