Necelé dva měsíce nás dělí od startu Světového poháru a v českém táboře panuje lehká nervozita. Gabriela Koukalová stále nemůže naplno trénovat a nikdo neví, kdy se to zlepší. Naopak pozitivnější už jsou zprávy ohledně zdravotního stavu Ondřeje Moravce.
Co je s Koukalovou?
Už přes tři měsíce trápí Gabrielu Koukalovou bolesti lýtek. Úřadující mistryně světa a druhá žena Světového poháru tak může trénovat jen v nižších intenzitách a v omezené délce. Výraznou změnu nepřinesl ani aktuální pobyt na ledovci v rakouském Dachsteinu.
Nejistota u české jedničky samozřejmě netěší šéftrenéra Ondřeje Rybáře. „Teď ani nejsem schopen říct, jak dlouho to potrvá. Z pohledu času máme její stav pod kontrolou. Ovšem pohybujeme se na hraně, na hraně improvizace, a to mě vůbec netěší.“
Koukalová se snad zapojí do soustředění v Pokljuce, kam včera česká reprezentace odcestovala. I když ani to není jisté. Jak říká Rybář, jsou horší a lepší dny. A nic nejde plánovat. Ani to, kdy se Koukalová zapojí do Světového poháru.
„Nejprve potřebujeme Gábinu dostat do stavu, že ji nic neomezuje, a pak můžeme přemýšlet o tom, kdy ji vrátíme do kolotoče závodů,“ říká Rybář s tím, že zatím to na závodění v elitním seriálu není.
Moravec už je skoro v pořádku
Ondřeji Moravcovi dala v létě zabrat infekce jater. Kvůli ní mohl měsíc a půl trénovat jen na 50 % a to maximálně do 90 minut. „Spíš okolo hodiny, což je prakticky nic. Týdně jsem neudělal ani deset hodin, což je prakticky nulový trénink, spíš taková regenerace, pokud je na tom člověk normálně.“
Teď už je naštěstí zdravotní stav stříbrného medailisty z letošního Mistrovství světa mnohem lepší. Cítí se dobře, tělo funguje. Je odpočatý, ale na druhou stranu ví, že se tréninková absence projeví na výkonnosti. Proto zvažuje, že by vynechal úvodní závody Světového poháru.
Pokud fyzická kondice zpočátku nebude ideální, tak můžou pomoct výkony na střelnici. Moravec letos v přípravě odstřílel dvakrát tolik, co je obvyklé.
„Zkusil jsem střílet úplně maximum, co to jde nejrychleji, a zjistil jsem, že to jde. Při závodech pod větším stresem to asi nebudu schopen předvést, ale pokud ušetřím pět sekund, tak to bude super,“ věří 33letý biatlonista.
Foto: Ondřej Moravec (Autor: Martin Kaděrka)
Pozdější start nemusí být překážkou
Pokud čeští biatlonisté skutečně vynechají některé závody Světového poháru, tak určitě nebudou ze světové špičky jediní. A nemusí jít jen o zdravotní potíže. Hodně závodníků totiž zvažuje vynechání některých závodů před olympiádou. Náročný program v kombinaci s cestou do Asie nemusí být pro všechny ideální kombinací.
Navíc už v minulosti ukázala spousta biatlonistů a biatlonistek, že ani tréninkové manko nemusí být překážkou. Vzpomeňme na rok 2015, kdy Marie Dorinová Habertová naskočila po porodu do Světového poháru až v Oberhofu a pak se v Kontiolahti stala dvojnásobnou mistryní světa.
Příkladem může být i Tarjei Bø, kterému zdravotní trable rozmetaly přípravu na minulou sezónu. Až do Mistrovství světa se nepředstavil v jediném závodě Světového poháru, ale v Hochfilzenu nezklamal a ve stíhačce si dojel pro 9. příčku.
V sezóně 2014/2015 zase Laura Dahlmeierová promeškala úvodní dva díly Světového poháru, aby už na tom třetím brala páté místo. Nemluvě o tom, že ve zbytku sezóny sbírala cenné kovy včetně těch z Mistrovství světa.
Zdroje: biatlon.cz, ČTK
Hlavní foto: Gabriela Koukalová (Autor: Jiří Zaňát)