Home > Novinky > Koukalová vydala knihu a prozradila, že bojovala s anorexií

Koukalová vydala knihu a prozradila, že bojovala s anorexií

Gabriela Koukalová

Jiná Gabriela Koukalová. Takový je název autobiografie Gabriely Koukalové, která už zamířila do knihkupectví. Česká biatlonistka se své knize mimo jiné doznává k tomu, že byla dlouho anorektičkou.

Je mistryní světa, olympijskou medailistkou, vítězkou Světového poháru. Gabriela Koukalová se svými úspěchy zařadila mezi legendy českého sportu. Ve své autobiografii na tyto šťastné momenty vzpomíná, ale zároveň neopomíná ani ty bolestné.

Dočtete se o probrečených nocích, o sporech s rodiči a trenéry, o ne vždy ideální atmosféře v týmu nebo o těžké nemoci, kterou Koukalová dosud tajila.

„Byla jsem anorektičkou“

O anorexii Koukalová mluví už v rozhovoru, který vyjde ve čtvrtečním Magazínu DNES. Popisuje, jak zvracela jídlo, držela nejrůznější diety, jedla odličovací tampony namočené ve vodě…

Na začátku všeho byl zřejmě juniorský trenér, který ji kritizoval za nadváhu.

„Úplně dobře asi neodhadl, jak se chovat k dospívajícím holkám a co způsobí, když mladé závodnici řekne, že jsem tlustá jako prase. Jednou, to jsem měla možná ještě míň kilo než teď, mě postavil před zrcadlo. Řekl, ať se podívám, jak je to hrozné. Vyvrcholilo to tím, že mi hodil jídlo do záchodu,“ vzpomíná Koukalová.

Po olympiádě v Soči dopřála svému zesláblému tělu větší přísun jídla, přibrala 11 kilo. Chtěla je znovu shodit a byla zpět v problémech. V létě 2015 zamířila k expertovi na výživu sportovců Richardu Pflegerovi, podle kterého byla spíš bulimičkou než anorektičkou.

Koukalová se vyléčila a dál její příběh znáte. V sezóně 2015/2016 ovládla Světový pohár a o rok později se stala mistryní světa. O olympiádu v Pchjongčchangu však přišla kvůli bolavým lýtkům. Podle Pflegera to mohlo mít psychosomatický původ.


Knihu Jiná Gabriela Koukalová můžete koupit na webu koukal.cz, kde tím zároveň přispějete na Konto Bariéry. Autobiografie české biatlonistky je k dostání i v dalších knihkupectvích.

Foto: Gabriela Koukalová (© koukal.cz)

5 thoughts on “Koukalová vydala knihu a prozradila, že bojovala s anorexií

  1. Kde jsou nějaké dobré zprávy z biatlonu? Buď samé choroby – Koukalová 10 let trpěla s příjmem potravy, Bjordalen trpěl 10 let srdeční anorexií, Svendsen měl problémy s dýcháním a před uplynulou sezónou mu diagnostikovali astma a to asi ještě není všechno. K tomu rakouská policie dnes provedla zásah a prohlídku v sídle IBU. Údajně jsou důvodem dopingové skandály, bližší informace zatím nebyly oznámeny.

  2. To jsou věci 🙁 …!? Inu, sportem ku zdraví 🙂

    Skutečnost je taková, že vrcholový sport je už na hranici lidských možností. Překročit ji znamená riskovat zdraví (tělesné i duševní) – a někdy i život (viz 8. 4. 2018 Michael Goolaerts; vzpomínám si, že jako kluk jsem zaznamenal úmrtí rovněž cyklisty Toma Simpsona 13. 7. 1967; oba zemřeli přímo při závodech!!)

  3. Začínala jako dáma, závodila jako královna a končí jako holčička, které někdo sebral lízátko…

  4. Asi nikdo nemohl předpokládat, že v tak velkém kolektivu bude vše růžové. Je to skupina různých lidí, a jejich vztahy jsou takové, jaké jsou v běžné společnosti. Možná je to jen nešťastně pojatá reklama na knihu, kdy novináři vytahují věci, které v kontextu knihy vyznívají jinak (příkladem jsou třeba vztahy Koukalová – Rybář, kdy je Rybář komentuje naprosto přirozeně a žádný zásadní konflikt v tom není). Jen je mi líto, že to Gabča pojala jako rozloučení s biatlonem. Vždyť je stále docela mladá a na příští olympiádu by měla dost času najít motivaci a natrénovat. Škoda, ale stále to pro mě je naše biatlonová královna. A to i s ohledem na olympijské medaile Veroniky a Michala, což je letošní super úspěch. A vlastně to není dobrá zpráva z biatlonu?

  5. Taky by jí měl někdo vysvětlit rozdíl mezi anorexií (tou netrpěla) a bulimií (což by mohl být i její případ). V každém kolektivu jsou nějaké třenice, souhlasím. Jenom malá poznámka k Jindřichu Šikolovi: on to byl, kdo “pohřbil” slibně se rozvíjející kariéru Kristýny Černé. A na druhou stranu “vytáhl” Veroniku Vítkovou a Markétu Davidovou. Jak to bylo mezi ním a Gabrielou Soukalovou, to vědí jen oni dva.
    A všimli jste si, že vydavatelem její knihy je její tchán? Podezřelá indicie!! Že by páni Koukalové chtěli prodat svou “zlatou slepičku” co nejdráž, dokud to jde?? (Za pár roků už o ty drby nebude mít nikdo zájem.)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *