Home > Novinky > Po královi odchází i princ. Emil Hegle Svendsen ukončil kariéru

Po královi odchází i princ. Emil Hegle Svendsen ukončil kariéru

Martin Kaděrka

Měl být tím, který vystřídá na trůnu biatlonového krále. To ale princ Emil Hegle Svendsen nikdy plnohodnotně nedokázal. Nyní, tak trochu symbolicky, končí kariéru spolu se svým učitelem Olem Einarem Bjørndalen.

Informaci o konci kariéry přinesly jako první norské noviny VG. „Potřeboval jsme po olympiádě nějaký čas, abych se rozhodl. V minulosti mi pauza pomohla získat zpět potřebnou jiskru, ale to se teď nepovedlo. Proto jsem se rozhodl ukončit kariéru,“ vysvětlil později na tiskové konferenci Emil Hegle Svendsen.

Dvaatřicetiletý biatlonista dále uvedl, že se mu líbí neutuchající motivace Oleho Einara Bjørndalena, který by dále pokračoval nebýt zdravotních problémů. Ty provázely v posledních letech i Svendsena, který dost možná i kvůli nim přišel o potřebnou chuť závodit.

Výjimkou nebyla ani uplynulá sezóna, během níž Nor absolvoval jen 10 z 22 závodů Světového poháru. Povedlo se mu ale vyladit formu k vrcholu sezóny a na olympiádě vybojoval bronz v hromadném startu. Vedle toho byl součástí stříbrných štafet.

Kariéra biatlonového prince

V době, kdy už Ole Einar Bjørndalen pár let vládl světovému biatlonu, se na juniorské scéně začal prosazovat i Emil Hegle Svendsen. V roce 2004 se stal dvojnásobným dorosteneckým mistrem světa, o rok později se mu to samé povedlo mezi juniory.

Záhy se začal prosazovat i mezi dospělými a vysloužil si přezdívku biatlonový princ. Měl být tím, který převezme nadvládu po Bjørndalenovi.

V sezónách 2007/08 a 2008/09 byl v celkovém hodnocení třetí, oba ročníky vyhrál tehdy 35letý Bjørndalen. Další sezónu už Svendsen ovládl, ale byl to jeho první a poslední velký křišťálový glóbus. Pak už byl „jen“ čtyřikrát v řadě druhý.

Emil Hegle Svendsen během své kariéry vyhrál, co se dalo. Čtyřikrát vystoupal na nejvyšší stupínek na olympijských hrách, dvakrát ve Vancouveru a dvakrát v Soči. Je dokonce dvanáctinásobným mistrem světa. Čtyři zlata získal v roce 2013 v Novém Městě na Moravě.

V individuálních závodech Světového poháru 86krát vystoupal na stupně vítěhů, z toho 37krát vyhrál, 21krát skončil druhý a 28krát třetí. Vedle jednoho velkého křišťálového glóbu mu jeho vitrínu trofejí zdobí i čtyři malé glóby.

Zdroj: VG
Foto: Emil Hegle Svendsen (Autor: Martin Kaděrka)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *