Home > Téma > Letošní Mistrovství světa juniorů bylo pro ČR nejúspěšnější za posledních 10 let

Letošní Mistrovství světa juniorů bylo pro ČR nejúspěšnější za posledních 10 let

České dorostenky

České dorostenky

Foto: České dorostenky (© biathlonromania.ro)

Během let 2007 až 2015 získala Česká republika na juniorských světových šampionátech čtyři medaile. To ukazuje, jak mimořádný je letošní zisk tří cenných kovů.

Davidová jako Vítková

Mistrovství světa juniorů v Cheile Gradistein bylo pro českou reprezentaci ve všech směrech unikátní. Označení největší hvězdy si beze sporu zaslouží dorostenka Markéta Davidová. Její výkony se přiblížily k tomu, co v mládežnických věkových kategoriích předváděla Veronika Vítková. Nejprve bronz ve vytrvalostním závodě, pak čtvrté místo ve sprintu, desáté ve stíhačce a na závěr stříbro se štafetou.

U Davidové a Vítkové můžeme najít jednu spojitost v podobě kouče Jindřicha Šikoly. Muž, jenž stál dlouhé roky po boku Vítkové, byl po Olympijských hrách v Soči degradován z pozice trenéra žen na trenéra juniorek. Nesl to velmi těžce. Nyní se vzdá, že se vše uklidnilo a funguje, jak má. Svědčí o tom například již zmiňovaný úspěch štafety či osmé místo Natálie Jurčové z vytrvalostního závodu. Spolu s Davidovou a Jurčovou štafetu jela ještě Tereza Vinklárková. U 17leté závodnice musíme velmi ocenit to, jak skvěle se poprala s rolí finišmanky. Na šampionát přitom jela „jen“ sbírat zkušenosti.

Sedmkrát do desítky

Do první desítky se na šampionátu krom Davidové a Jurčové podíval v individuálních kategoriích ještě dorostenec Jakub Štvrtecký. Jeho sedmé místo ve sprintu má obrovskou váhu. Hlavně proto, že se narodil v prosinci roku 1998, takže patřil ve startovním poli k těm úplně nejmladším.

O poslední úspěch se postaralo kvarteto juniorů. Jejich bronzová medaile byla asi ze všech českých výsledků nejpřekvapivější. Trenér Vlastimil Vávra se mohl opřít o naprosto vyrovnanou čtveřici David Tolar, Milan Žemlička, Ondřej Hošek a Jan Burian.

Sečteno a podtrženo, Česká republika zakončila 50. Mistrovství světa juniorů s bilancí tří medailí a sedmi výsledků v TOP10. Za posledních 10 let na tom naše reprezentace nebyla nikdy lépe, což dokládá následující graf.

ceska_bilance_msj_2007-2016

Je předčasné hovořit o tom, jestli jde český mládežnický biatlon nahoru. Je ale dost možné, že začíná působit takzvaný „boom“, který v českém biatlonu začal zhruba před pěti lety. Víc napoví další Mistrovství světa juniorů, které bude příští rok hostit ruský Ostrov.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *