Home > Novinky > Lotyš Bricis se vrací k biatlonu. Ve 46 letech!

Lotyš Bricis se vrací k biatlonu. Ve 46 letech!

Ilmārs Bricis

Češi mají Blanické rytíře, Lotyši Ilmārse Bricise. Již 46letý borec se rozhodl po 6 letech obnovit svou kariéru a pomoct v krizi se nacházejícímu lotyšskému biatlonu.

Návrat krále

Ilmārs Bricis je nepochybně nejúspěšnějším lotyšským biatlonistou všech dob a zároveň i jedním z největších sportovců své země. Vždyť má například dva bronzy z mistrovství světa či čtvrté místo z olympijských her. Svou bohatou kariéru ukončil po sezóně 2010/2011 a Lotyšsko se z toho ještě teď nevzpamatovalo.

V posledních letech byl jediným konkurenceschopným závodníkem Andrejs Rastorgujevs, kterému však stále uniká nějaký větší úspěch v podobě pódia. Minulou sezónu se k němu alespoň trochu přidala Baiba Bendikaová, mimo jiné pátá ze sprintu v Canmore.

Bricisova mise

Současná situace nedává Lotyšům moc dobré vyhlídky směrem k nadcházejícím Zimním olympijským hrám. Aby mohli do Pchjongčchangu odletět dva muži a dvě ženy, tak by Lotyšsko muselo být v Poháru národů do 22. místa. A to nebylo v minulé sezóně ani u mužů, ani u žen.

Pak by se tradiční biatlonová země musela spoléhat na dodatečná místa, které by snad Rastorgujevs s Bendikaovou obdrželi. Dva lidé jsou však málo na to, aby Lotyšsko mohlo postavit smíšenou štafetu. A k tomuto cíli má právě přispět Bricis.

Kouč Lotyšů Oļegs Maļuhins si návrat svého vrstevníka nemůže vynachválit. Podle něj zejména na střelnici stále dosahuje světových výkonů. Rychlostí a přesností se údajně může měřit i s Martinem Fourcadem. Horší už to bude s během. Například v testovacím sprintu ve Sjusjøenu střílel Bricis čistě, ale skončil až 30., se ztrátou 2:43 právě na Francouze.

Padesátiletý Řek a závody otce s dcerou

Bricis se 46 lety překoná Oleho Einara Bjørndalena, který během této sezóny oslaví „teprve“ 43. narozeniny. O rekordu však zatím mluvit nemůžeme. Možná nejstarším závodníkem na elitní úrovni je Řek Athanasios Tsakiris, kterému bylo během Mistrovství světa v roce 2012 47 let.

Mimochodem Tsakiris se jednou postavil na start i v uplynulém ročníku, kdy mu bylo již 51 let! Ještě kurióznější je, že to bylo po boku jeho dcery Marii. Společně utvořili smíšenou dvojici v závodu IBU Cupu v Martellu. Skončili poslední, když byli dojeti o kolo.

A ještě jedna kuriozita. Se svou dcerou Anete se v jednou závodě setkal i Bricis a to dokonce ve Světovém poháru. Společně byli členy smíšené štafety v Hochfilzenu v sezóně 2011/2012. Pro oba byl tento ročník tím posledním.

Zdroj: lsm.lv
Foto: Ilmārs Bricis (Autor: Valju Aloel, pod licencí BY)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *