Home > Preview > Loučení hvězd i elitu sezóny. To nabídne divákům tradiční exhibice na Schalke

Loučení hvězd i elitu sezóny. To nabídne divákům tradiční exhibice na Schalke

Dorothea Wiererová

V sobotu ve večerních hodinách se fotbalový stadión v německém Gelsenkirchenu opět promění v biatlonový svatostánek. Do závodu  známého jako World Team Challenge nastoupí celkem 10 párů z 11 různých zemí včetně české dvojice.

Kde hledat favority závodu?

I v letošním roce se mohou pořadatelé pyšnit opravdu hvězdným složením závodu. Již dlouho dopředu bylo známo, že se při této exhibici rozloučí s biatlonem pár Darja Domračevová a Ole Einar Bjørndalen. O vánočních svátcích pak vyšlo najevo, že kromě této dvojice zde chystá završit svou kariéru i další ikona tohoto sportu, Anton Šipulin. Šipulin bude společně s Jekatěrinou Jurlovovou-Perchtovou hájit ruské barvy.

Většina zemí pak letos do Gelsenkirchenu vyšle své současné jedničky. Dle průběžného hodnocení Světového poháru by nejsilnější duo mělo být to italské. Po tříleté odmlce se na Schalke totiž vrací duo Dorothea Wiererová, vedoucí žena Světového poháru, a rychlík Lukas Hofer, který figuruje v elitní patnáctce.

I letos na oblíbený vánoční závod zavítá odbornice na smíšené dvojice Lisa Hauserová. Pro tuto příležitost však nenastoupí se svým tradičním kumpánem Simonem Ederem, kterého nahradí Dominik Landertinger.

Kvalitní střelba by mohla výrazně pomoci i Juliji Džimové, která už si v letošní sezóně právě díky přesné mušce připsala vítězství v individuálním závodě. Spolu s Džimovou bude Ukrajinu reprezentovat Artěm Pryma. Fanoušci se mohou těšit také na Francouze Anaïs Bescondovu a Émiliena Jacquelina. Své zástupce v závodě bude mít i Japonsko, a sice manžele Tačizakiovi.

Foto: Darja Domračevová a Ole Einar Bjørndalen (© biathlon-aufschalke.de)

Premiéra pro český pár a změny v sestavě na poslední chvíli

Premiérově si atmosféru tohoto závodu okusí společně Veronika Vítková a Michal Krčmář. Nejlepším výsledkem českého týmu z této arény je druhé místo, které získal Ondřej Moravec před rokem s Evou Puskarčíkovou, před třemi lety zase s Gabrielou Koukalovou.

Nepříjemnost před závody řešili Němci, Erika Lessera totiž na start nepustí problémy se zády, jeho kolegyně Vanessa Hinzová zase onemocněla. Ve složení dvou německých týmu tak proběhla rošáda. Do Veltins areny byli povoláni Franziska Preußová a Benedikt Doll, kteří však do závodu nenastoupí spolu. Preußová se přidá ke svému příteli Simonu Schemppovi. Denise Herrmannová tak nakonec doplní právě Dolla.

Michal Krčmář a Veronka VítkováFoto: Michal Krčmář a Veronka Vítková (Autor: Petr Slavík)

Závod ve střelbě, hromadný start a stíhací závod

Závodníci mají před sebou v bouřlivé atmosféře opět tři disciplíny. Nejprve proběhne v 17:10 střelecký závod žen a mužů. Od 18:15 budou biatlonisté závodit už i na trati. Princip závodu je stejný jako při smíšených dvojicích, jen zde biatlonisté nemají k dispozici náhradní náboje, ale po nesestřeleném terči musejí zamířit rovnou na zkrácené trestné kolo (75 m). Určující pro celkový výsledek závodu pak budou stíhací závody, do kterých týmy nastoupí podle výkonů z hromadných startů.

V televizním přenosu mohou čeští biatlonoví fanoušci sledovat hromadné starty a následující stíhačky. Biatlonovou exhibici vysílá od 18:00 první program české verze Eurosportu.

Hlavní foto: Dorothea Wiererová (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *