Home > Téma > Sumář prvního trimestru: Mezi muži i ženami se mění zaběhnuté pořádky

Sumář prvního trimestru: Mezi muži i ženami se mění zaběhnuté pořádky

Johannes Thingnes

Uběhlo 22 dní, 13 dnů závodních, a 20 sad medailí započaté sezóny našlo své vlastníky. Co ukázal první trimestr Světového poháru? Komu se v mlžné Pokljuce, ledovém a slunečném Hochfilzenu a větrném a propršeném Novém Městě vedlo nadmíru a komu neočekávaně vstup do ročníku 2018/19 nevyšel? Jaký je biatlon po odchodu hvězd let minulých, s novým vedením IBU, trenérskými změnami? V sezóně poolympijské?

Pohled na Pohár národů

I když to tak na první pohled nevypadá, jednotlivé země jsou v porovnání s úvodními závody Světového poháru 2017/18 víceméně na svém. Až na propad německých žen. Mužskému hodnocení Poháru národů vévodí opět Norové. Loni po prvním trimestru druzí Němci si přehodili pořadí s Francouzi, čtvrtý zůstal ruský tým. Před osmým Českem je páté Rakousko, šesté Švédsko a sedmá Itálie. Ženám nově vládne Itálie, v minulém ročníku před vstupem do druhého trimestru třetí, druhé jsou o pár bodů opět Francouzky a na bronzovou příčku si ze čtvrtého místa polepšil ruský tým. Loňské „trimestrové“ i celkové vládkyně z Německa přeskočily i čtvrté Švédky. Před osmým Českem jsou Norky a Ukrajinky.

Seveřané absolutně vládnou v počtu získaných vítězství, z 20 startů jich nasbírali hned devět, o jedno více než loni. Na tři zlaté dosáhli Francouzi (stejně i v minulé sezóně) a Finsko (loni 0). Dvě zlaté si odvezla Itálie (0), po jednom Švédsko (0), Ukrajina (0) a Slovensko (2). Zlato před Novým rokem nezískal německý tým, který obhajoval prvenství 4.

Italská štafetaFoto: Italská štafeta (Autor: Petr Slavík)

Pódiových umístění si nejvíce připsalo opět Norsko (12), 5 J. Bø, 2 Olsbuová Røiselandová, po 1 T. Bø, smíšená dvojice a mužská štafeta. V závěsu s 10 pódii jsou francouzští reprezentanti, kterých se vedle smíšených a ženských štafet individuálně prosadilo hned 5 (M. Fourcade 3x, Guigonnat, Fillon Maillet 2x, Braisazová, Chevalierová). V porovnání s loňským trimestrem jim ale medailí o 6 ubylo. Třetí je Itálie se 7 cennými kovy (loni 3), na 6 medailí dosáhlo Rusko (1), po 5 bralo Německo (11), Slovensko (4) a Švédsko (0), 4x se radovalo Finsko (1), 2x Rakousko (1) a Ukrajina (4). Jeden cenný kov získalo Česko (0) a Polsko (0). Konec kariéry Domračevové znamenal medailový půst pro Bělorusko (loni 4 cenné kovy).

Lars BirkelandFoto: Lars Birkeland (Autor: Petr Slavík)

Komu tedy uškodil kariérní konec hvězd SP?

Citelná je ztráta Domračevové a Skardinové pro Bělorusko, i když Kryuková první třetinu závodů zvládla slušně a je na 9. místě žebříčku. Odchod Bjørndalena a Svendsena nikterak nepoznamenal Nory, široká základna stále generuje další medailové kandidáty a bratři Bøovi už nějaký čas oba fenomény i převyšovali. Kde brát má po odchodu Dorinové Habertové, které se navíc loni v začátku sezóny nedařilo, i Francie. To ale neplatí pro reprezentaci USA, kde se žádní pokračovatelé mistra světa Baileyho i vicemistra Burka nerýsují, Dunkleeové se hlavně střelecky vůbec nedaří. Jak citelná je pro český tým neúčast Koukalové, není třeba rozebírat. Odchod hned 9 českých závodníků včetně olympijského medailisty Soukupa se ukázal jako téměř fatální. Marodka způsobila, že Češi ani v domácím prostředí nemohli naplnit získanou kvótu 10 závodníků. I v IBU Cupu nás reprezentují věkem junioři. Obrovská základna a nedala Rusku pocítit zdravotní pauzu a nyní již konec kariéry léta hlavní opory Šipulina. Jeho postavení v žebříčku převzal Loginov.

Mužů vládne Johannes Bø

Čekalo se pokračování loňských vyrovnaných bojů mezi francouzskou a norskou jedničkou. A ačkoliv první trimestr nepoznal jiného vítěze než J. T. Bøho (6x, loni 5.) a M. Fourcada (2x, stejně jako loni), je místo vzájemného souboje o prvenství nejdiskutovanějším a nejpřekvapivějším vývojem začátku sezóny právě nepohoda francouzského borce. Nor naplnil svou předzávodní víru v zisk glóbu a slova: „Pokud mi nabídne jen malou šanci, využiju ji.“ A Martin Fourcade nabídl šanci velkou.

Martin FourcadeFoto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)

Držitel 7 velkých glóbů, který minulý ročník Světového poháru opouštěl s rekordem 20 nepřerušených pódiových umístění v řadě, s 9 vítězstvími a jako dvojnásobný olympijský medailista, se nečekaně trápí. První individuální závod sezóny sice vyhrál, ve sprintu ale už spadl na své nejhorší umístění za rok, stíhačku po sérii střeleckých chyb vzdal. A ač se v Hochfilzenu zdálo, že se vše vrátilo do starých kolejí (1. a 2. místo), přišlo jeho oblíbené NMNM a nejhorší žebříčkové umístění za posledních 7 let. Ve sprintu 43. místem se 4 střeleckými omyly nedosáhl na body a museli bychom hluboko do historie, kdy se to stalo naposledy. Své dokonalé mistrovství sice prokázal ve stíhačce, kde ve větrné loterii jako jediný ani jednou nechyboval a posunul se na místo 5., ale Nor mu i druhým vítězstvím unikal dál. A následný hromadný start potvrdil jeho slova, že svému tělu nerozumí a v hlavě má zmatek – další 3 střelecké omyly, 9. místo.

Johannes Thingnes BøFoto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)

Ze stínu jejich vzájemného soupeření tak mohli vykouknout jiní. Sice o více než 100 bodů, ale přeci jen druhý, je Loginov, neočekávaná jednička ruského týmu. Pódiovými výsledky se na třetí, resp. čtvrté místo dostali dva Simonové – Rakušan Eder (loni celkově 18.) a Francouz Desthieux (8.). Francouzi mají, co se postavení v elitní desítce týče, největší, hned čtyřnásobné zastoupení – 6. je Guigonnat (loni 20.) a 8. Filllon Maillet (10.), vstup do sezóny vyšel i 9. J. Eberhardovi (16.), i když na pódium nepronikl. Dva zástupce má v desítce i Norsko – T. sleduje vítězného bratra ze 7. pozice. Jediného zástupce v elitní desítce má Německo.

Pořadí SP mužů
Po 8 závodech z 26
1. Johannes Thingnes Bø nor 428 b
2. Alexandr Loginov rus 312 b
3. Simon Eder aut 266 b
4. Simon Desthieux fra 266 b
5. Martin Fourcade fra 263 b
6. Antonin Guigonnat fra 263 b
7. Tarjei Bø nor 236 b
8. Quentin Fillon Maillet fra 235 b
9. Julian Eberhard aut 226 b
10. Benedikt Doll ger 225 b

Právě Němcům první trimestr moc radosti nepřinesl – získali sice o 1 individuální medaili více než v roce 2017, ale ve dvacítce už je jen Peiffer (12., loni 4.).  Schempp je 23. (12.), svá pohárová postavení po minulé sezóně zhoršili i Kühn 24. (23.), Lesser 37. (11.). Ani jeden nezajel všechny závody na bodech. Na rozdíl od ženských kolegyň se počátek závodění nevydařil Italům, v celkovém hodnocení minulé sezóny 5. Hofer, je 14., i přes velmi rychlý běh. Stejně jako jeho parťákovi Windischovi (38.) se mu oproti minulému ročníku nedaří střelba (77, resp. 81 %). Těsně za desítkou je závodník, který byl hodně vidět – rychlý a stabilní Švýcar Weger. Nejlepší Čech Krčmář je na sympatickém 15 místě.

Michal KrčmářFoto: Michal Krčmář (Autor: Petr Slavík)

Nutné je po prvním trimestru počítat se Švédy, kteří se po generační výměně opět vrací na přední příčky. Potvrzují, že olympijské medaile nebyly náhodné. Samuelsson, Nelin, Stenersen a Femling opanovali první letošní štafetu a 3. místem ze sprintu v NMNM překvapil Ponsiluoma. Bohužel nejzkušenější z nich, olympijský vítěz Lindström ve SP kvůli mononukleoze skončil hned po první zastávce.

Sebastian SamuelssonFoto: Sebastian Samuelsson (Autor: Petr Slavík)

Nejpřesnějším střelcem (95 %) byl Ukrajinec Tyščenko, který ale absolvoval pouze 2 závody, následovaný Fourcadem a Ederem (93 %), velmi přesní jsou i Kanaďané Ch. Gow a Smith (92 %) spolu s Finem Grönmanem.  Rychlíky startovního pole jsou za superběžcem J. Bøm především Hofer, J. Eberhard, Desthieux, a M.Fourcade, Norové Bjøntegaard a T. Bø a Švéd Samuelsson.

Lednové závody budou nadmíru zajímavé – forma by se už měla zlepšovat těm, kteří se cíleně připravovali až na MS, rozdíly mezi elitou jsou v řádu jednotek až mála desítek bodů. Neohroženým se zdá J. Bø, uvidíme, jak se v dalších závodech projeví letní tréninkové manko. Je navíc možné, že vánoční svátky urovnají psychiku M. Fourcada a v dalších bojích bude vše při starém.

Mezi ženami zatím nejlepší Wiererová

V ženské podání se s začátkem sezóny především čekalo, kdo využije konce kariéry Domračevové (SP 2017/18 3.) a nepřítomnosti oslabené Dahlmeierové a zda bude pokračovat loňský souboj o pohár mezi Finkou Mäkäräinenovou a Kuzminovou ze Slovenska. To se nestalo. Dařilo se jen Fince, která si kariéru prodloužila o další rok. Od počátku předváděla nejen tradičně vynikající běh, ale i stabilní střelbu a brzy byla jednou z kandidátek na žlutý dres. Ten ale uchopila a do vánoční přestávky nepustila tradičně silná Italka Wiererová, která od minulé sezóny procitla běžecky a stále ji zdobí přesná a hlavně rychlá střelba. Ve všech 8 závodech skončila do 9. místa, má 1 zlato, 3 stříbra a bronz.

Až do NMNM to vypadalo, že boj o glóbus se bude odehrávat mezi těmito dvěma konkurentkami, ale Fince toto středisko nesedí, navíc i jí dostihly zdravotní problémy, nevyšel jí sprint, stíhačka ani HZ (58., 36., 22.) a propadla se i se třemi zlaty a jedním stříbrem až na čtvrté místo hodnocení.

Kaisa Mäkäräinenová a Paulína FialkováFoto: Kaisa Mäkäräinenová a Paulína Fialková (Autor: Petr Slavík)

Do boje o žlutý dres tak naprosto nečekaně vstoupí v lednu Slovenka Paulína Fialková. Nelze si nepovšimnout (nejen blonďatým půvabem) podobnosti s Koukalovou, která se také jednoho dne vynořila „odnikud“. Ta sice rovnou vyhrála, ale její strmý vzestup začínal podobně. Fialková (loni ve SP 32.) stála na stupních 4x, ač bez zlaté tečky. Očividně jí vyhovují klidné větrné podmínky, které až do stíhačky v NMNM pohár provázely. Až větrný závod poslal Fialkovou poprvé mimo desítku (17.).

Historický úspěch – 2 Slovenky na pódiu a první (zlatá) medaile v sezóně pro Kuzminovou – přišel v posledním závodě trimestru – hromadném startu.  Stále velmi rychlá, ale střelecky nepřesná Kuzminová se vítězstvím dostala na 7. místo hodnocení. Stabilní výsledky a rychlý běh předvádí Italka Vittozziová, které patří třetí místo, i když stupně ještě nevyzkoušela. Na nich naopak již stanula další kometa sezony, Polka Hojniszová (loni 82.!). Naopak Olsbuová Røiselandová (6., loni 14.) takovým překvapením není, slušný běh a střelba poprvé v kariéře pozlatila 2 závody v NMNM, což jí zajistilo umístění v desítce. Obvyklá jednička norského výběru Eckhoffová naskočila až do druhého kola, předvádí velmi rychlé běžecké časy, ale střelbu jí kolísá a je až 32.

Lisa VittozziováFoto: Lisa Vittozziová (Autor: Petr Slavík)

V desítce nejlepších najdeme v NMNM bronzovou Francouzku A. Chevalierovou (8, loni 19.), Bělorusku Kryukovou (9., loni 20.) a jediná Němka Preußová desítku uzavírá (loni 22.).

Pořadí SP žen
Po 8 závodech z 26
1. Dorothea Wiererová ita 381 b
2. Paulína Fialková svk 345 b
3. Lisa Vittozziová ita 276 b
4. Kaisa Mäkäräinenová fin 268 b
5. Monika Hojniszová pol 242 b
6. Marte Olsbuová Røiselandová nor 237 b
7. Anastasia Kuzminová svk 237 b
8. Anaïs Chevalierová fra 227 b
9. Iryna Kryuková blr 219 b
10. Franziska Preußová ger 217 b

Právě německý tým se prosincovými závody výsledkově protrápil a oproti konci minulé sezóny si všechny biatlonistky pohoršily. Hildebrandtová a Hinzová vystoupily z desítky na 17., resp. 13. místo, loni 2x zlatá Herrmannová , 12. v pohárovém hodnocení a velmi rychlá běžkyně, bodovala jen 3x a je 49. Německému týmu chybí Dahlmeierová, která nastoupila jen ve 2 závodech. Hned ten první ale ukázal, že bude chtít v lednu výrazně promluvit do předních pozic.

Z těch naopak zaznamenaly propad Vítková (8., nyní 39. a Bescondová (9. – 27.). Naopak dopředu se dostaly Švédky, obrovský výkonnostní vzestup prokazují po totální obměně realizačního týmu Rusky v čele se Starychovou, která se dlouho pohybovala v elitní desítce, nyní je těsně za ní. O letošní kvalitě týmu Ukrajinek svědčí první závod s hromadným startem, do kterého se dostalo všech 5 reprezentantek, disponují ale jen jednou medailí (Džimová – zlato v individuálním závodě v Pokluce).

Veronika VítkováFoto: Veronika Vítková (Autor: Petr Slavík)

Zlaté medaile si v 8 proběhlých závodech rozdělilo 5 žen – Mäkäräinenová vybojovala 3, Olsbuová Røiselandová 2, po jedné Wiererová, Džimová a Kuzminová.

Nejpřesnějšími střelkyněmi jsou Ukrajinka Žuravoková s 96 %, Ruska Pavlovová s 95 % a Veronika Vítková s 94 %, z desítky má shodně 91 % Wiererová, Vittozziová a Hojniszová, P. Fialková 89 (loni 80), Mäkäräinenová 81 (loni 84). Co se běžeckých časů týká, nejrychlejší Finku zdatně nahání Norky Eckhoffová, Tandrevoldová a Olsbuová Røiselandová, Slovenka Kuzminová, Francouzky Aymonierová, Chevalierová a Braisazová , Němky Dahlmeierová a Herrmannová, Italky Wiererová a Vittozziová, rychlým během se blýskly i Davidová, Hojniszová a Fialková.

Dorothea WiererováFoto: Dorothea Wiererová (Autor: Petr Slavík)

souboji o glóbus se může stát cokoli, bodové rozestupy jsou v první desítce hratelné, nahánět ženu ve žlutém může řada biatlonistek. Uvidíme, jak daleko se dostane Dahlmeirová až naplno naskočí do poháru a komu dojde dech. Každopádně, Wiererová má nakročeno dobře a lednové boje naznačí, zda se po mnoha letech na předních pohárových pozicích dočká i příčky nejvyšší. Nebo vyklizené české pozice převezmou naši slovenští sousedé? Vrátí se do boje o žlutý dres v NMNM oslabená Finka? Nebo druhý trimestr sedne Francouzkám? Dozvíme se za pár dní.

Hlavní foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)

One thought on “Sumář prvního trimestru: Mezi muži i ženami se mění zaběhnuté pořádky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *