Home > Závody > M. Fourcade a T. Bø nejúspěšnější na Blinkfestivalen 2015

M. Fourcade a T. Bø nejúspěšnější na Blinkfestivalen 2015

Blinkfestivalen2015

Blinkfestivalen2015

Foto: Blinkfestivalen 2015 (© facebook.com/BlinkFest)

Závody v Norsku, to je vždycky svátek. A platí to i v létě. Zvlášť, když se na desátém ročníku Blinkfestivalenu sejdou takové hvězdy jako Martin Fourcade, bratři Johannes a Tarjei Bø či Kaisa Mäkäräinenová a Dorothea Wiererová.

Biatlonisté za sebou nechali v běhu do kopce i Northuga

Na jih Norska, konkrétně do Sandnesu a Lysebotnu však přicestovali kromě biatlonistů i běžci na lyžích, což přineslo zajímavé porovnání.

Program ve čtvrtek 30. července otevřela skutečná běžecká lahůdka – 7kilometrový výběr do kopce v Lysebotnu. Biatlonisté se mezi běžci specialisty nenechali zahambit. Mezi muži si dojel pro pěknou čtvrtou příčku domácí Tarjei Bø a do TOP10 se vešel i jeho krajan Henrik L’Abée-Lund na 7. místě. Martinu Fourcadovi dal kopec zabrat a vyšplhal se na něj jako 37. Přesto nadělil více než dvě minuty norské běžecké hvězdě Petter Northugovi.

Skvělou běžeckou kondici ukázala Kaisa Mäkäräinenová, když doběhla jako druhá nejlepší žena. V první desítce ji z biatlonistek doplnili ještě 8. Justine Braisazová z Francie a 9. Dorothea Wiererová.

Výsledky závodu do kopce mužů

Výsledky závodu do kopce žen

Specifická soutěž střelců vyšla nejlépe Wiererové

V pátek už přišlo na řadu zápolení samotných biatlonistů, i když nejprve v hodně specifické disciplíně. Závodníci bez kolečkových lyží nejprve doběhli asi 10 metrů ke střelecké položce, co nejrychleji odstříleli a pak zase doběhli zpět na místo, odkud odstartovali.

Jako nejrychlejší střelkyně se ukázala Dorothea Wiererová, mužům kraloval málo známý Nor Kristoffer Langøien Skjelvik. V superfinále muž vs žena se radovala Italka.

Výsledky střelecké soutěže mužů

Výsledky střelecké soutěže žen

Hromadné starty měly francouzské vítěze

Po nevšedním zážitku už čekal klasický hromadný start se čtyřmi položkami.

Od pořadatelů dostal Martin Fourcade startovní číslo jedna a také ho dovezl jako první do cíle. Nejlepší biatlonista současnosti minul jen jednou, přesto za ním ve třech sekundách dorazili do cíle druhý Tarjei Bø a třetí Lars Helge Birkeland, jež špatně zamířili pětkrát.

Na Fourcada navázala mezi ženami tak trochu překvapivě Justine Braisazová, která jako jediná musela na trestné kolečko pouze jednou. Druhá příčka zůstala doma zásluhou Fanny Welle-Strand Hornové a třetí pozice zbyla pro Rusku Jekatěrinu Jurlovovou.

Výsledky závodu s hromadným startem mužů

Výsledky závodu s hromadným startem žen

Odveta Tarjeiho Bøa v supersprintu

Závěr festivalu obstaraly takzvané supersprinty, obdoba sprintů v běhu na lyžích. Tarjei Bø vrátil v kategorii mužů porážku z masáku Martinu Fourcadovi a na stupních vítězů je doplnil další z řad méně známých domácích borců Vetle Ravnsborg Gurigard.

Možná i šťastné číslo 7 přispělo k výhře Kanaďanky Rosanny Crawfordové mezi ženami. Druhá pozice zůstala v držení Dorothei Wiererové a třetí opět skončila Jekatěrina Jurlovová

Češi v Norsku nestartovali.

Výsledky supersprintu mužů

Výsledky supersprintu žen

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *