Home > Doporučujeme > Martin Fourcade o výhře: Je to pro mě satisfakce, ale ne samozřejmost

Martin Fourcade o výhře: Je to pro mě satisfakce, ale ne samozřejmost

Konečně. Král je zpátky. Martin se vrátil. Podobné komentáře se objevily na sociálních sítích po vítězství Martina Fourcada v dnešním vytrvalostním závodě. Francouz prodloužil šňůru v Östersundu na historických 14 výher. Ztěžklé nohy z předešlé sezony jsou pryč, v rychlosti běhu za sebou nechal celé startovní pole. Sám sebe i zbytek francouzského týmu ale dál vyzývá k pokoře.

Jedna z největších výher v životě

Poslední vytrvalostní závod ovládl Martin Fourcade 6. prosince 2018 v Pokljuce. A tehdy prohlásil, že to byla jedna z nejtěžších cest k výhře. Během dnešního závodu v Östersundu ale podmínky především na trati také nebyly jednoduché. S tím na tiskové konferenci souhlasil i vítěz: „Dnešní podmínky byly hodně podobné jako loni v Pokljuce. Co bylo ale mnohem lepší, to byla moje forma během závodu. Na trati jsem se cítil skvěle.

Fourcadova slova potvrzují i statistiky. Zatímco dnes byl na trati ze všech nejrychlejší, v Pokljuce tehdy zapsal třináctý běžecký čas. Už to byl jeden z prvních impulsů, že s formou není všechno v pořádku. Fourcade si stěžoval na špatné pocity na trati, jako by mu ztěžkly nohy a on nebyl schopný rychlého tempa. „Myslím, že jsem při přípravě přecenil své síly. Trénoval až moc a byl vyčerpaný vlastně ještě před tím, než začala sezona. V téhle přípravě jsem se víc soustředil na celkové zotavení, dával jsem se dohromady a jsem rád, že to funguje, “ přiznal Fourcade, v čem vidí zlepšení po protrápených měsících.

Tohle je pro mě jedno z největších vítězství, protože loňská sezona byla opravdu těžká a vůbec jsem nevěděl, jestli se na tuhle pozici ještě někdy vrátím. Bojoval jsem nejen proti vlastním pochybám. Tréninky byly stále těžší, protože všichni kolem mě se neuvěřitelně zlepšovali. V sezoně předváděli skvělé výkony, zůstala mezi námi mezera. Teď už tu žádná není, dnešní den se povedl celému francouzskému týmu. “

Martin Fourcade
Foto: Takového jsme Martina Fourcada viděli téměř celou předešlou sezonu. Je protrápené období pryč? (Autor: Jaroslav Svoboda)

I když je vytrvalostní závod jednou z nejnáročnějších disciplín, pro Fourcada je oblíbená. Dokázal v ní triumfovat čtnáctkrát, což se žádnému jinému biatlonistovi nepovedlo. „Je to zvláštní, mít tolik výher v disciplíně, ve které nic není jisté. Stačí jediná chyba a všechno může být jinak. Je to závod, ve kterém se musíte dlouho soustředit. Je to náročné, ale zároveň to mám rád a jsem hrdý na to, že se mi v téhle disciplíně tak daří. Stejně rád jsem za to, kolikrát jsem už vyhrál právě tady v Östersundu. Mám tady svoje vůbec nejlepší výsledky ve Světovém poháru. Tohle středisko mám opravdu rád,“ svěřil se Fourcade.

Velký příběh francouzského sportu

Na tiskové konferenci Fourcada doplnili Simon Destieux a Quentin Fillon Maillet. Stříbrný Destieux zapsal čtvrtou nejrychlejší střelbu a čtvrtý nejrychlejší čas. „Je to pro mě velmi emocionální, být mezi nejlepšími právě v tomto závodě. Nebylo to dnes vůbec jednoduché, bylo potřeba se soustředit na střelbu i na trať. Dával jsem dnes pozor hlavně na sjezdy, ani jsem se tolik nezaměřil na mezičasy. V cíli to pak bylo moc příjemné. Takovýhle týmový výsledek se nám snad nikdy nepovedl. Musíme si ten moment užít,“ řekl Destieux.

Bronzový Fillon Maillet, který byl nejrychlejším střelcem a druhým nejrychlejším běžcem závodu, připomněl, že na výsledky měl velký vliv i francouzský servis: „Dnes jsme měli všichni velmi dobře připravené lyže, což se projevilo na rychlosti běhu.“ Fillon Maillet zaznamenal na střelnici tři chyby, za prvotřídní servis tak určitě měl proč děkovat. Připomněl i úspěch Émiliena Jacquelina a Fabiena Clauda, kteří si dnes dojeli pro životní výsledky (Jacquelin čtvrtý, Claude sedmý), a pomohli tak Francii k velkému výsledku. „Myslel jsem si, že nemůžeme být lepší. Ale dneska jsme to překonali. Zapsali jsme obrovský příběh nejen francouzského biatlonu, ale sportu jako takového,“ řekl Fillon Maillet.

Foto: Quentin Fillon Maillet (Autor: Petr Slavík)

Hlavně neusnout na vavřínech

Čtyři francouzští biatlonisté na prvních čtyřech příčkách? Chtělo by se říci, že to z nich dělá jasné favority do sobotního štafetového závodu mužů. Tyhle myšlenky však zakazuje sobě i týmu Martin Fourcade: „Ano, napovídá to hodně o naší síle. Ale nesmíme to brát jako samozřejmost. Víme, že to takhle nebude celou zimu. Užíváme si to, bylo to dneska úžasné, ale musíme se soustředit dál. To, že jsme se dnes umístili na prvních čtyřech místech nedává žádné indicie k tomu, jak by mohla dopadnout sobotní štafeta.“

Fourcade taky zmínil možnost, že právě dobré výsledky přinesou do týmu v určitém smyslu i větší rivalitu, protože se bude bojovat o místa v nominaci na Mistrovství světa v Anterselvě. „Musíme všechno brát s rezervou a nebýt si příliš jistí.“ Tak uzavřel vítěz sedmdesáti sedmi závodů Světového poháru dnešní velký francouzský den. S radostí, pýchou, ale i klidem a pokorou.

Foto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *