Home > Závody > SP Östersund: Fourcade téměř po roce vítězí. Z Čechů nejlepší 17. Moravec

SP Östersund: Fourcade téměř po roce vítězí. Z Čechů nejlepší 17. Moravec

Vytrvalostní závod mužů ve švédském Östersundu se proměnil ve francouzskou exhibici. Biatlonisté této země obsadili první čtyři příčky výsledkové listiny. Na vítěznou vlnu se po dlouhé době vrátil Martin Fourcade.

Vítězem po téměř roce

Ve sprintu skončil o víkendu pátý, s průběhem závodu byl ale spokojený. Že krize z předchozí sezony je zřejmě minulostí, dokázal Martin Fourcade v dnešním vytrvalostním závodě. Prvních patnáct terčů sestřelil, jediné chyby se dopustil na závěrečné stojce. A co víc, na trati byl ze všech nejrychlejší. Martin Fourcade tak ovládl závod Světového poháru poprvé od 15. prosince 2018, kdy vyhrál stíhací závod v Hochfilzenu. A právě tam bude po dnešním vítězném výkonu startovat jako vedoucí muž SP. Prvním a pátým místem v Östersundu si totiž zajistil žlutý trikot.

Foto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)

Velký francouzský den

Takovou dominanci závodníků jedné země dlouho nepamatujeme. Na stupních vítězů doplnili Fourcada reprezentační kolegové Simon Desthieux a Quentin Fillon Maillet. Těsně pod stupni vítězů dojel další Francouz, Émilien Jacquelin. A v elitní desítce figuruje ještě Fabien Claude, který si sedmou příčkou vylepšil životní maximum. Velký podíl měli na úspěchu francouzští servismani, kteří v těžkých podmínkách geniálně namazali.

Foto: Quentin Fillon Maillet (Autor: Petr Slavík)

Norské zaváhání

Jasnými favority byli před začátkem závodu Norové, především bratrské duo Johannes a Tarjei Bøovi. Johannes Bø ale figuroval na první příčce jen po první střelbě. Celkem zaznamenal dvě trestné minuty. U norského rychlíka by nebylo překvapením, kdyby i s tímto střeleckým výsledkem zasáhl do bojů o medaile. Jenže Johannes Bø dnes nezvykle běžecky zaostával (až 16. běžecký čas) a v cíli byl desátý. Na vítězného Fourcada, který měl jen o jednu trestnou minutu méně, ztratil Nor víc než tři minuty. Starší z bratrů Tarjei na tom byl výsledkově o něco lépe, s dvěma trestnými minutami uzavíral elitní šestku.

Velkým překvapením bylo konečné umístění Vetleho Christiansena. Ten se střelecky mýlil jen jednou, ale skončil až 31. Už během závodu se tak objevily spekulace o špatně odvedené práci norského servisu. Jeho část, která mazala pro Číňany, si však špatně nevedla. Čcheng Fang-ming si dojel pro životní 22. místo.

Po dnešním výpadku tak Johannes Bø přišel o celkové vedení, na Martina Fourcada ztrácí 9 bodů. Klesl dokonce na třetí příčku, o jeden bod ho přeskočil bratr Tarjei.

Krčmář si odstřelil desítku, Štvrtecký vylepšil maximum

Nejlepším českým výsledkem bylo dnes 17. místo Ondřeje Moravce. Ten byl jedním z nejlépe střílejících závodníků, přičetl jedinou trestnou minutu. Jenže střelecký výkon Moravec nepodpořil na trati, protože zaznamenal až 47. běžecký čas, do kterého se promítl i nezaviněný pád.

Dlouho sahal po elitní desítce Michal Krčmář. Slibné umístění si pokazil na závěrečné střelbě, když minul tři terče. V součtu čtyři trestné minuty a patnáctý běžecký čas stačily na 29. místo.

Na další body ve Světovém poháru dosáhl díky 32. příčce Jakub Štvrtecký. Stejně jako Moravec a Krčmář zvládl bezchybně obě položky vleže, na stojkách chyboval třikrát. Michal Šlesingr se s Östersundem rozloučil jedním bodem za 40. místo. Adam Václavík po slibném výsledku ve sprintu dnes jako jediný český závodník nebodoval. S pěti trestnými minutami skončil 76.

Hrdina závodu

Byl to dnes úplně jiný pohled než v předešlé sezoně. Dnešní závod měl být především změřením sil minulého a současného krále. Johannes Bø měl navrch jen po první střelbě. Martin Fourcade ale narozdíl od norského rivala na další střelbě nechyboval, což ho vyneslo do vedoucí pozice, kterou udržel až do cíle. Přidal nejrychlejší běh a druhou nejrychlejší střelbu a dnešním vítězstvím dal vědět, že biatlonového trůnu se tak snadno nevzdá.

Smolař závodu

Vybrat největšího smolaře závodu dnes nebylo jednoduché. Mohl to mít například Vetle Christiansen, který i přes jedinou střeleckou chybu nezasáhl do boje o přední příčky. Mohl to být Michal Krčmář, který si slibný výsledek pokazil na poslední střelbě. Pro dnešek jsme ale vybrali Arnda Peiffera. Němec vinou nemoci nestartoval ve sprintu. Dnešní závod měl rozjetý slibně, bezchybně totiž zvládl první dvě střelby. Jenže pak ze závodu odstoupil. Jeden z největších favoritů tak zřejmě ještě není stoprocentně zdravotně fit.

Výsledkový servis

Hlavní foto: Pódium vytrvalostního závodu mužů v Östersundu (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *