Dnes v 16:20 vjede první biatlonistka do vytrvalostního závodu na Světovém poháru v Östersundu. Bude z Česka. S ohledem na stav trati v mužském závodě postavily jednotlivé národy v naprosté většině své nejlepší ženy na začátek startovního pole.
Nejvyšší kurz na Wiererovou a Öbergovou
Sázkové kanceláře vypsaly sice nejlepší kurz na Italku ve žlutém, ale ženský nejdelší závod je disciplínou velmi nevyzpytatelnou. V minulé sezóně si 9 medailí rozdělilo 7 žen. Už první pódium v Pokljuce bylo překvapivé – ani jedno ze jmen Džimová, Hojniszová-Staręgová, Davidová mezi tipy na pódium nefigurovalo.
Ve zkráceném individuálu v Canmore zvítězila, opět nečekaně, střelecky nevyzpytatelná Tiril Eckhoffová, pro kterou to byla první medaile v této disciplíně v osmileté kariéře. I na šampionátu bronzové Justine Braisazové se mnoho šancí nedávalo. A naopak dvakrát pódiová Markéta Davidová tam skončila za bodovanými příčkami. Jinými slovy: tipovat pravděpodobné medailistky je v nejdelší disciplíně složitější než v jiných. Více než jindy záleží na okamžitých poryvech, v Östersundu tak častých, a více šancí vyhrát mají i ty, které nepatří k běžecké špičce, ale mají přesnou mušku. Ale i ty nejpřesnější nemusí čelo vůbec atakovat.
Přesto se pokusme probrat startovním polem a několik jmen zmínit.
Určitě se k favoritkám Italky opravdu řadí. Dorothea Wiererová je ve formě a VZ umí, v sezóně 2015/16 v této disciplíně dominovala, do závodu odstartuje s číslem 11. Lisa Vittozziová (32) se sice ve sprintu netrefila hned pětkrát, ale na posledním šampionátu to bylo podobné, stříbro v individuálu (a tím i malý glóbus) získala i po prostříleném sprintu.

Domácí prostředí by mohlo pomoci Hanně Öbergové (14), úřadující šampiónce a olympijské vítězce, ve výborném světle se představila i její sestra Elvira (78) a Linn Perssonová (7), na MS 15.
Snová disciplína to sice není pro Norku Marte Olsbuovou Røisselandovou (nejlépe 10.), ale může přijít dobrý střelecký den (startovní číslo 6), podobné je to u Tiril Eckhoffové (5) nebo Němky Denise Herrmannové (dosud nejlépe 14. ve zkráceném individuálu, odstartuje s 20), které se v závodech na švédské střelnici zatím dařilo. Její přesná kolegyně Franziska Preußová (2), čtvrtá žena ZOH i nedělního sprintu, může dlouhodobě dobré výsledky z této disciplíny konečně přetavit v medaili. Neradno podcenit ukrajinské sestry Semerenkovy (18 a 43), obě již mají z této disciplíny světové medaile a ve sprintu slušně bodovaly. Překvapit může i zatím se střelecky hledající ruská mistryně světa Jekatěrina Jurlovová-Perchtová (23). Chuť po sprintu (4 omyly) si určitě budou chtít spravit v individuálu již mnohokrát úspěšná Finka Kaisa Mäkäräinenová (13), bronzová medailistka z MS Francouzka Justine Braisazová (6 omylů, na startu s 36) či švýcarská stříbrná olympionička ze Soči Selina Gasparinová (3 omyly, 50).
Na startu bude chybět zraněná kometa minulé sezóny Paulína Fialková, které se sice v Östersundu dlouhodobě nedaří, a nevyšel jí ani sprint, ale na posledním šampionátu ve VZ vybojovala 5. místo. Ze Švédska tak odjede bez bodů.
Češky v akci
Ačkoliv budou naděje na top umístění nejvíce vkládány do Markéty Davidové, mohl by úspěch přijít i od Evy Kristejn Puskarčíkové, která právě ve švédském individuálu dosáhla na svůj třetí nejlepší kariérní výsledek (7., 2017) a jeví se v dobré formě.
Střelba by mohla podržet i přes tréninkové manko Veroniku Vítkovou, na posledním šampionátu nejlepší z našich (13.). Lucie Charvátová v tomto střeleckém závodě bodovala zřídka (nejlépe 31. v Antholzi 2017 i se 6 minelami), ale je ve výborné běžecké kondici a střelba se může povést. Jessica Jislová ještě v této disciplíně nebodovala.
Čeští trenéři nevysílají na rozdíl od jiných reprezentací hlavní naději na začátek závodu, ale do středu (Davidová 44, Kristejn Puskarčíková 41, Charvátová 64, Jislová 96). Závod odstartuje s 1 Veronika Vítková a nikdo by se nezlobil, kdyby 1 svítila i v cíli u kterékoliv české vlaječky.
Startovní listina vytrvalostního závodu žen
Hlavní foto: Eva Kristejn Puskarčíková
pěkný preview! . . . . . . . . . . . .