Home > Závody > ME Raubiči: Mistry Evropy ve sprintu jsou Jelisejev a Högbergová, Češi daleko za nejlepšími

ME Raubiči: Mistry Evropy ve sprintu jsou Jelisejev a Högbergová, Češi daleko za nejlepšími

Zlobivý vítr a těžký sníh byly dnes pro biatlonisty na Mistrovství Evropy velkou výzvou. Nejlépe si s těžkými podmínkami ve sprintu poradili Rus Matvej Jelisejev a Švédka Elisabeth Högbergová. Šestice Čechů skončila ve čtvrté desítce.

Rusko-lotyšský souboj o titul

Přetahovanou o titul evropského šampióna mezi dvěma zkušenými závodníky ze Světového poháru a nejrychlejšími muži na trati získal v posledních stovkách metrů závodu na svou stranu Rus Matvej Jelisejev. Stříbrného Lotyše Andrejse Rastorgujevse, mistra Evropy z roku 2018, porazil o čtyři sekundy. Bronzový Nor Aleksander Andersen na vítěze ztratil již 25 sekund.

Matvej Jelisejev
Foto: Matvej Jelisejev (Autor: Jiří Zaňát)

Se stejným střeleckým zápisem jako medailisté – jednou ranou mimo terč – si pro životní umístění doběhl Litevec Vytautas Strolja, kterém bronz unikl o osm desetin sekundy. Těsně za ním skončil vítěz supersprintu Sergej Bočarnikov z Běloruska. Šestý Němec Roman Rees byl jedním ze čtyř čistých střelců závodu, do stíhačky vyběhne půl minuty za vítězem.

Jediným závodníkem se dvěma omyly v elitní desítce byl sedmý Bělorus Anton Smolski, 15. v této disciplíně na letošním mistrovství světa. Osmé a deváté místo patřilo Rusům – Sajd Karimulla Chalili a Kirill Strelcov na stejně střílejícího krajana ztratili 40 sekund. Desítku uzavřel Němec Lucas Fratzscher, nově vedoucí muž IBU Cupu. Nor Endre Strømsheim, který poháru do dnešního sprintu vládl, se totiž po pěti omylech nekvalifikoval ani do stíhacího závodu.

Tři Češi ve čtvrté desítce

Češi se dnes hlavně trápili s podmínkami na trati, běžecky za čelem výrazně zaostali. Nejrychlejší z nich, Adam Václavík, zaznamenal 28. čas. Po dvou chybách vestoje skončil 32., minutu čtyřicet za vítězem a sekundu za jednou chybujícím Milanem Žemličkou. Ten se 12. během závěrečného kola dostal na 31. pozici v cíli a byl dnes nejlepším Čechem.

Tomáš Krupčík skončil s dvěma omyly 37. Do stíhacího závodu z 51. příčky vstoupí s dvouminutovým odstupem na stojce jednou nepřesný Vítězslav Hornig. Mikuláš Karlík bral po pěti minelách 92. místo a stíhací závod se ho týkat nebude.

Výsledky sprintu mužů
Analýza závodu

Ženské zlato do Švédska, bronz zůstal doma

Ve sprintu žen se hodně nulovalo, zlato ale bere Švédka Elisabeth Högbergová, která se vleže jednou mýlila. Na trati byla druhá nejrychlejší a stříbrné Norce Idě Lienové, která sestřelila všechny terče, nadělila 14 sekund.

Foto: Ida Lienová (Autor: Igor Stančík)

Druhou medaili na domácím šampionátu, tentokráte barvy bronzové, získala Bělorusku Irina Krivková, dvojnásobná medailistka loňského mistrovství.

Nečekaně jedinou Ruskou v desítce byla čtvrtá Kristina Rezcovová, členka stříbrné smíšené štafety. Závod se naopak podařil Norkám, vedle stříbrné medaile dosáhla Åsne Skredeová na páté a Karoline Erdalová na deváté místo.

Medaile se ve sprintu nedočkaly Ukrajinky – Anastasija Merkušynová a Valj Semerenková byly v cíli na šestém, resp. sedmém místě. Mezi elitu pronikla jediná Němka – osmá Stefanie Schererová, která s nulovým zápisem ztratila na vítězku téměř minutu. Desítku uzavřela v superprintu bronzová Chloé Chevalierová, kterou o lepší umístění připravily dvě chyby na střelnici.

Češky ve čtvrté desítce

Příjemným výsledkem skončil dnešní sprint pro dvě české juniorky. Tereza Vinklárková s čistým zápisem zaostala za špičkou běžecky a brala 34. místo. Tereza Voborníková naopak zaznamenala velmi slušný 25. běžecký čas, ale tři rány mimo terč jí zařadily na místo 35.

Nejlepší Češkou byla 33. Natálie Jurčová s čistým střeleckým zápisem, pomalejším během a nejrychlejší střelbou celého startovního pole. Všechny tři budou do stíhacího závodu vstupovat s více než dvouminutovým odstupem.

Deset sekund za Voborníkovou vyběhne do nedělní stíhačky 42. Anna Tkadlecová, kterou k lepšímu umístění ve sprintu nepustily dva omyly.

Výsledky sprintu žen
Analýza závodu

Medailové pořadí po 6 z 8 závodů

1.Rusko2103
2.Norsko1124
2.Ukrajina1124
4.Bělorusko1012
5.Švédsko1001
6.Česko0101
6.Německo0101
6.Lotyšsko0101
9.Francie0011

Foto: Elisabeth Högbergová (Autor: Igor Stančík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *