Home > Závody > ME Raubiči: Skvělá stíhací jízda vynesla Václavíka na 5. místo. Na závěr zvítězili domácí

ME Raubiči: Skvělá stíhací jízda vynesla Václavíka na 5. místo. Na závěr zvítězili domácí

Mistrovství Evropy v běloruském Raubiči zakončily stíhací závody, které ovládli domácí Sergej Bočarnikov a Jelena Kručinkinová. Bělorusko díky tomu vyhrálo hodnocení zemí. O povedenou českou tečku se postaral pátý Adam Václavík.

Triumf Bočarnikova a posun Václavíka

Dva nejlepší závodníci ze sprintu Matvej Jelisejev a Andrejs Rastorgujevs měli už po ležkách na svém kontě tři trestná kola, boj o medaile se tak otevřel ostatním. Nejlépe toho využil Sergej Bočarnikov.

Bývalý ruský a nyní běloruský reprezentant vedl od první střelby a o vítězství ho nepřipravily ani dvě chyby na stojce. Druhého Nora Sturlu Lægreida, který šel také na dvě trestná kola, porazil o sedm sekund. Bočarnikov získal v Raubiči své druhé zlato.

Norům se celkově dařilo, pro bronz si dojel Sivert Bakken a pro čtvrté místo Aleksander Andersen. Ten na cílové pásce porazil Adama Václavíka. Český reprezentant byl v samotné stíhačce ze všech nejlepší, na střelnici jedinkrát chyboval, a posunul se z 32. příčky až na 5.

Jelisejev se z prvního místa propadl až na sedmé, před ním skončil krajan Sajd Karimulla Chalili a za ním Nikita Poršněv. Rastorgujevs uzavíral elitní desítku po tom, co ho v závěru překonal Nor Sindre Pettersen.

Velmi dobře střílel Milan Žemlička, který se dvěma omyly obsadil 28. pozici. Naopak devětkrát nepřesný Tomáš Krupčík byl až 55., osmkrát nepřesný Vítězslav Hornig 57.

V čele IBU Cupu je před finálovými závody Němec Lucas Fratzscher. Z Čechů je nejvýše 18. Žemlička.

Výsledky stíhacího závodu mužů
Analýza závodu
Pořadí IBU Cupu mužů

Třetí zlato pro Bělorusko

Ještě po třetí střelbě to vypadalo, že si Švédka Elisabeth Högbergová jede pro další zlato. Vítězka sprintu vedla s jednou chybou o 23 sekund před Ruskou Kristinou Rezcovovou. Na závěrečné stojce ale minula dva terče a musela se sklonit nejen před ruskou, ale i před domácí Jelenou Kručinkinovou.

Další ruská rodačka v běloruských službách střílela čistě a z 11. příčky se prokousala až k vítězství. Druhá Rezcovová, která šla dvě trestná kola, za ní zaostala 18 sekund. Třetí Högbergová ztratila 35 sekund, ale i tak se posunula do čela hodnocení IBU Cupu.

Kručinkinová byla jasně nejlepší i v pořadí čistých časů ve stíhačce, druhá Caroline Colombová měla o 55 sekund horší čas. Francouzce to po 12. příčce ve sprintu nyní stačilo na 4. pozici.

Pátá skončila Ukrajinka Anastasija Merkušynová. O šesté místo přišla vinou předčasného startu a půlminutové penalizace Norka Åsne Skredeová. Nakonec byla osmá, před ni se dostaly domácí Irina Krivková a Uľjana Kajševová z Ruska. Elitní desítku uzavřely Ukrajinka Valj Semerenková a Norka Ida Lienová.

Na startu byly jen dvě české biatlonistky, Terezu Voborníkovou a Terezu Vinklárkovou trenéři pošetřili před blížícím se juniorským evropským šampionátem. Anna Tkadlecová brala po třech chybách 31. místo, Natálie Jurčová po čtyřech chybách 35. místo.

Výsledky stíhacího závodu žen
Analýza závodu
Pořadí IBU Cupu žen

Šampionát ovládlo domácí Bělorusko se třemi nejcennějšími kovy. Český tým zásluhou stříbra Adama Václavíka v supersprintu obsadil v medailovém pořadí šestou příčku.

Druholigový seriál zůstává v Raubiči, kde od 4. do 7. 3. proběhne finálový podnik.

Medailové pořadí po 8 z 8 závodů

1.Bělorusko3014
2.Rusko2204
3.Norsko1236
4.Ukrajina1124
5.Švédsko1012
6.Česko0101
6.Německo0101
6.Lotyšsko0101
9.Francie0011

Foto: Adam Václavík (Autor: Jaroslav Svoboda)

3 thoughts on “ME Raubiči: Skvělá stíhací jízda vynesla Václavíka na 5. místo. Na závěr zvítězili domácí

 1. Přiznám se, že jsem mu moc nevěřil, ale teď se na to půjdu podívat ze záznamu!!
  Velká gratulace Adamu Václavíkovi 🙂 ! byl ve stíhačce ze všech nejlepší – první 🙂 🙂 !! A za to by měl mít taky medaili.
  Kéž by už konečně začal dokazovat, že toto nebyly náhodné výsledky a že – stejně jako Lucie Charvátová – má na to se dotáhnout do světové špičky.
  Je obrovská škoda, že něco podobného nepředvedl na MS.

 2. Čtu a hlavu si můžu ukroutit…
  Ze dvou špatných možností (závody v plném rozsahu X úplné zrušení závodů) vybrala tzv. bezpečnostní rada tu třetí – naprosto nejpitomější: závody bez diváků 🙁
  Pro závodníky to je – cituji M. Krčmáře: Snažím se pochopit a přijmout rozhodnutí vlády… zatím se mi to nepovedlo. Také se snažím najít nějaké přirovnání, které vystihne závodění v NMNM bez fanoušků… a našel: bude to jako sex bez orgasmu!
  Dodávám: je to jako káva bez kofeinu, cigareta bez nikotinu a láska bez sexu…
  A pro diváky? To nechci ani domyslet… 120 tis. prodaných vstupenek za cca 22 mil. Kč 🙁
  A pro český biatlon to může být drtivá rána; Hamza a spol. se budou muset domáhat od státu nějaké kompenzace (to ani těch odhadovaných 50 mil. Kč nebude stačit)…

  1. Oprava: 120 tis. prodaných vstupenek za cca 35 mil. Kč 🙁
   Dodatek: “Bude to jako sex bez orgasmu!” napsal na svůj instagramový účet reprezentant Michal Krčmář. – “Sex bez orgasmu a druhé osoby,” opravila svého kolegu Eva Kristejn-Puskarčíková.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *