Home > Závody > ME Raubiči: Smíšené štafety ovládli Norové a Ukrajinci. Češi za nejlepšími zaostali

ME Raubiči: Smíšené štafety ovládli Norové a Ukrajinci. Češi za nejlepšími zaostali

Druhý den Otevřeného mistrovství Evropy nabídl závody smíšených dvojic a klasických smíšených štafet. Ve smíšených dvojicích se nejvíce dařilo norskému páru, smíšené štafety pak patřily Ukrajině. Češi v dnešních závodech obsadili jedenácté a sedmé místo.

Norové zabojovali na trati, favorité selhali na střelnici

Ve smíšených dvojicích triumfovali norští reprezentanti Karoline Erdalová a Endre Strømsheim, i přestože potřebovali celkem 12 náhradních nábojů. O 11 vteřin za vítěznými Nory zaostalo stříbrné Německo. Za Německo dnes jeli Stefanie Schererová a Justus Strelow. Ti si o stříbrnou medaili řekli především svým výkonem na střelnici. S pěti dobíjenými ranami byli dnes Němci nejlépe střílejícím týmem. Bronz putoval zásluhou Anastasije Merkušynové a Ruslana Tkalenka na Ukrajinu.

Foto: Endre Strømsheim (Autor: Igor Stančík)

Těsně za medailovými příčkami na čtvrtém místě skončili Lotyši, kteří nastoupili v nejsilnějším možném složení Baiba Bendiková a Andrejs Rastorgujevs. Rastorgujevs však musel na druhém úseku po střelbě vleže i ve stoje na jedno trestné kolo a favorité tak na medaili nedosáhli. Ještě hůře dopadli domácí Bělorusové. Hanna Solaová, která má v této sezóně na svém kontě i čtvrtou příčku ze Světového poháru v Ruhpoldingu, totiž zazdila svou první stojku, když na osm zásahů nesestřelila ani jeden terč a musela kroužit pět trestných kol.

Umístění mimo elitní desítku dnes obsadilo také české duo. Tereza Vinklárková a Vítězslav Hornig v dnešním závodě potřebovali celkem 13 náhradních nábojů, Vinklárková šla po první ležce na jedno trestné kolo a v součtu to Čechům v cíli stačilo na jedenácté místo.

Výsledky závodu smíšených dvojic
Analýza závodu

Ukrajinci slaví čtvrtou medaili ve čtvrtém závodě

Stoprocentní medailovou úspěšnost na šampionátu mají zatím Ukrajinci. Ani ve čtvrtém závodě nezůstali bez cenného kovu. V silné sestavě Valj Semerenková, Julija Džimová, Artěm Pryma a Dmytro Pidručnyj nedali svým soupeřům šanci a s více než půlminutovým náskokem si dojeli pro zlato. Ve čtyřech dosavadních závodech tak Ukrajinci získali jedno zlato, jedno stříbro a dva bronzy.

Dmytro Pidručnyj
Foto: Dmytro Pidručnyj (Autor: Petr Slavík)

Druhé místo vybojovalo ruské kvarteto Kristina Rezcovová, Viktoria Slivková, Eduard Latypov a Sajd Karimulla Chalili, kteří dobíjeli stejně jako vítězní Ukrajinci devětkrát.

O třetím místě se rozhodovalo u stolu. Původně dojelo třetí Norsko, které však bylo po protestu čtvrtého Běloruska diskvalifikováno z důvodu blokování jiného závodníka. Norové se odvolali a ve večerních hodinách jim byl bronz vrácen. Kvarteto Åsne Skredeová, Ida Lienová, Sivert Bakken a Aleksander Andersen jen třikrát dobíjelo a za druhým Ruskem zaostalo o sekundu a půl.

Na úspěch svých kolegů ze smíšených dvojic nedokázali navázat Němci, kteří šli do závodu ve slibné sestavě Maren Hammerschmidtová, Vanessa Voigtová, Roman Rees a Lucas Fratzscher. Šanci na dobrý výsledek však hned na úvodní položce odstřelila Hammerschmidtová, když musela zamířit na dvě trestná kola. Němci obsadili dvanácté místo a byli vůbec posledním týmem, který dojel do cíle.

Čechům se závod povedl střelecky. S osmi dobíjeními byli vůbec nejpřesnějším z týmů, které dokončily závod. Natálie Jurčová, Tereza Voborníková, Milan Žemlička a Tomáš Krupčík na své soupeře ale nestačili na trati a dojeli na sedmé pozici.

Výsledky smíšené štafety
Analýza závodu

Medailové pořadí po 4 z 8 závodů

1.Ukrajina1124
2.Rusko1102
3.Norsko1012
4.Bělorusko1001
5. Česko0101
6.Německo0101
7.Francie0011

Hlavní Foto: Julija Džimová (Autor: Petr Slavík)

4 thoughts on “ME Raubiči: Smíšené štafety ovládli Norové a Ukrajinci. Češi za nejlepšími zaostali

    1. Oficiálními výsledková listina uvádí na konci drobnou a snadno přehlédnutelnou poznámku o rozhodnutí odvolací komise – zrušení diskvalifikace dle 11.3.4.k. pravidel z roku 2019. To je znevýhodnění jiného závodníka tím, že mu na trati/střelnici hrubě překáží. Ale nevím, ve které části závodu se to stalo.

  1. Nelíbí se mi vyjádření trenéra Ligauna, že Václavíka nepostaví do štafety, protože ho šetří na SP do NMNM. To je zase protekce jak p….! Že by inspirace od Italů (viz MS 2019 Wierer X Vittozzi)?
    Naštěstí to Žemlička zvládl výborně. Na místě Krupčíka bych se cítil dotčen, odstrčen a možná i podražen. I když není všem dnům konec…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *