Home > Novinky > Mistrovství světa bez Jakova Faka. Slovinec předčasně ukončil sezónu

Mistrovství světa bez Jakova Faka. Slovinec předčasně ukončil sezónu

Martin Kaděrka

Dvojnásobný mistr světa z let 2012 a 2015 letos svou medailovou sbírku nerozšíří. Jakov Fak se kvůli přetrvávajícím zdravotním problémům rozhodl předčasně ukončit sezónu. Slovinci vedení českým koučem Tomášem Kosem se tak do Hochfilzenu vydají v oslabené osmičlenné sestavě.

Důležitější je olympijská sezóna

Zdravotní problémy pustily Jakova Faka na start poprvé až v Ruhpoldingu. Ke své obvyklé formě měl ale daleko, skončil 50. ve sprintu a 56. ve stíhacím závodě.

„Bohužel na Mistrovství světa nepojedu. Konzultoval jsem to s trenéry i lékaři. Zdravotní problémy se pořád opakovaly a už nemělo smysl držet se v tréninkovém rytmu. Pro mě má mnohem větší smysl odpočinout si vzhledem k tomu, že je příští sezóna olympijská. Tu osobně považuji za mnohem důležitější,“ vysvětlil na tiskové konferenci slovinského týmu Fak.

Už minulou sezónu zkomplikovalo Fakovi zdraví. To se ale ještě dokázal poměrně dobře připravit na vrchol sezóny, když se v Oslu třikrát vešel do elitní desítky. Pak sezónu předčasně ukončil. A podobný scénář přichází i nyní.

„Snažil jsem se vrátit do Světového poháru, ale vzhledem k mé připravenosti to nemělo moc význam. Ale aspoň jsme mohli vidět úroveň mé momentální výkonnosti. Je to velmi těžké rozhodnutí, ale na druhou stranu je to jednodušší než pořád bojovat se zdravím. Pro mě teď končí veškerý trénink a přípravy na tuto sezónu. Je to definitivní konec sezóny.“

Kos chce lepší výsledky než ve Světovém poháru

I vinou absence Jakova Faka zatím neprobíhá letošní sezóna podle představ kouče Tomáše Kosa. Nejlepší výsledek v podobě 12. místa má na svém kontě Klemen Bauer, kterého v mužské kategorii doplní Miha Dovžan, Lenart Oblak a Rok Tršan. Mezi ženami se představí jen Teja Gregorinová a Anja Erženová. Pouze pro štafetu budou k dispozici mladé naděje Urška Pojeová a Polona Klemenčičová.

Cíl pro šampionát? „Chceme dosáhnout na nejlepší výsledek v sezóně. Myslím si, že jsme zatím měli rezervy. Připraveni jsme ale dobře. Očekáváme lepší výsledky než ve Světovém poháru,“ věří Tomáš Kos.

Zdroj: sloski.si
Foto: Jakov Fak (Autor: Martin Kaděrka)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *