Michal Krčmář, Ondřej Moravec a Michal Šlesingr. Tato trojice už si může balit zavazadla do Pchjongčchangu. Šéftrenér Ondřej Rybář a trenér Michael Málek ale budou muset dát hlavy dohromady a vybrat další dvě jména. Na koho by mohli ukázat? Podívejte se na pro a proti u všech kandidátů na olympijskou místenku.
Adam Václavík
Pro: Ve 23 letech je stále velkou nadějí českého biatlonu. Velmi slušně mu to běhá a na IBU Cupu v Arberu mu to konečně i zastřílelo. A hned z toho bylo skvělé čtvrté místo. Už startoval na loňském Mistrovství světa, kde rozhodně neurazil 34. příčkou ve sprintu.
Proti: Během této sezóny se hodně trápí na střelnici. Oproti loňsku klesla jeho úspěšnost o tři procenta a to je znát. Ani v jednom z pěti závodů Světového poháru nebodoval, nejlíp skončil 47. Nemá příliš zkušeností z velkých akcí.
Jaroslav Soukup
Pro: Je jasně nejzkušenějším ze všech kandidátů. V Pchjongčchangu by měl obhajovat bronz ze sprintu. Na velké akce se připravit umí, má bronzovou medaili i z Mistrovství světa v roce 2013. I teď jeho forma rostla, v Oberhofu si dojel pro 25. místo.
Proti: V Oberhofu na něj přišly silné horečky, což může mít fatální důsledky směrem k olympiádě, jak řekl šéftrenér Rybář. Vedle toho Soukup krom sprintu v Oberhofu zase tolik nepřesvědčil, v IBU Cupu nebyl lepší než 16. Často ho srážela špatná střelba.
Ondřej Hošek
Pro: Velmi rychle se etabloval mezi dospělými. Hned ve své druhé sezóně dosáhl v IBU Cupu na páté místo a vysloužil si pozvánku do Světového poháru. V těžké štafetě v Oberhofu obstál, byl desátý na svém úseku. Na svůj věk (22 let) je poměrně jistý na střelnici.
Proti: Zatím stihl posbírat jen tři starty ve Světovém poháru, dva ve štafetě a jeden ve vytrvalostním závodě. V Ruhpoldingu skončil 67., přičemž se ukázalo, že běžecky ještě za světovou elitou zaostává.
Tomáš Krupčík
Pro: S týmem objížděl Světový pohár od začátku sezóny až do Oberhofu. Většinou se pohyboval na hraně bodů a jednou přes ni prošel, když skončil 32. v Östersundu. Na IBU Cupu v Arberu zazářil výborným během a šestou příčkou. Má zkušenosti ze třech velkých akcí, z toho na dvou světových šampionátech dokázal bodovat.
Proti: Na začátku roku oslavil 30. narozeniny, ale stále u něj nepřišel výraznější progres. Běžecky je to pořád jen průměr, v aktuální sezóně navíc přišly i nějaké střelecké výpadky. To ukázal i v IBU Cupu, kam byl poslán po nevýrazných výkonech. V jednom závodě skončil šestý, v tom druhém šedesátý druhý.
Lukáš Kristejn
Pro: Je tím nejstabilnějším Čechem v druholigovém IBU Cupu. Dvakrát dojel v elitní desítce, celkově je v seriálu dvanáctý. V několika závodech ukázal výbornou běžeckou formu, která vygradovala v třetí čas na těžké trati v Arberu.
Proti: I přes to, že je mu 28 let, nemá zkušenosti z žádné velké akce. Ve Světovém poháru startoval jen dvanáctkrát a ani jednou se nedostal na body. V této sezóně objížděl jen IBU Cup, takže neměl srovnání se světovou elitu.
Milan Žemlička
Pro: Premiérovou sezónu mezi dospělými zvládá až nad očekávání dobře. Už ve svých 21 let se zařadil mezi špičku IBU Cupu, pravidelně končí na bodech a pokukuje i po stupních vítězů. Jako v Osrblie, kde byl pátý ve sprintu. Běžecky na tom není špatně a dokáže se vyvarovat střeleckých výpadkům.
Proti: Chybí mu zkušenosti. Ve Světovém poháru ještě nedostal ani jednu šanci. I v IBU Cupu zatím nastřádal jen devět startů. Těžko říct, co by s ním udělala atmosféra velké akce.