Home > Téma > Mrazivé, ale úspěšné Canmore. Davidová odjíždí se stříbrem, Krupčík s životním výsledkem

Mrazivé, ale úspěšné Canmore. Davidová odjíždí se stříbrem, Krupčík s životním výsledkem

Pódium vytrvalostního závodu žen

Zkráceno, přeloženo, zrušeno. Velmi neobvyklý scénář napsal mráz v malém kanadském středisku Canmore. Před divukrásnými kulisami Alberta‘s Rockies se biatlonisté poprvé postavili na start zkráceného vytrvalostního závodu. Sprint, který měl nahradit dlouhý hromadný závod, byl nakonec zrušen. Krutý mráz, který během štafet atakoval minus dvacet, nezažili (v závodech) ani největší pamětníci. Na Canmore se prostě bude vzpomínat. Z českého pohledu hlavně díky dvěma jabloneckým rodákům, kteří si s mrazem a vyšší nadmořskou výškou poradili nejlépe. Markéta Davidová a Tomáš Krupčík opouštějí Kanadu s úsměvem na zmrzlé tváří. Česká reprezentace je bohatší o stříbro a minimálně do mistrovství světa o jeden červený dres.

Stříbrná Davidová, bodovala i Charvátová

Markéta Davidová zastřílela v upraveném nejtradičnějším závodě poprvé ve své kariéře čistě, s tratí se popasovala velmi slušně a vybojované stříbro ji obléklo do červeného dresu pro vedoucí ženu disciplíny. V první plné sezóně mezi dospělými nevídané.

Vysoká výška méně vadí také Lucii Charvátové, která od prvního individuálu v Pokljuce ubrala tři střelecké omyly (na dva), přidala na běhu a získala další body za 33. místo.

Lucie CharvátováFoto: Lucie Charvátová (Autor: Petr Slavík)

O Veronice Vítkové je známo, že závody ve vyšších nadmořských výškách zrovna nemiluje. A letos ji kalendář opravdu nešetří, již potřetí se závodilo v hodně vysoko položeném středisku. V úvodním vytrvalostním závodě skončila Vítková s jediným omylem na střelnici až 72., na pokraji sil. Měla druhý nejpomalejší čas ze všech biatlonistek, o více než 7 minut horší než nejrychlejší Norka Olsbuová Røiselandová. Bohužel ani středisko Soldier Hollow v americkém Utahu moc kyslíku nepřinese, naopak, pojede se ještě výše než dosud.

Eva Puskarčíková si zase v Canmore nepotykala se střelbou, sedmi omyly si přidala k výslednému času téměř pět a půl minuty a skončila až 77.

Markétě Davidové pomohlo stříbro k posunu z 24. na 23. místo bodování SP, jejích 274 bodů je více než součet všech ženských bodů dohromady. Lucie Charvátová si polepšila o 3 místa a je 62., o jednu příčku shodně klesly opět nebodující Eva Puskarčíková (42.) i Veronika Vítková (51.).

Markéta DavidováFoto: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík)

Slušné sedmé místo štafety, kde se k tradičním trestným kolům vrátila Lucie Charvátová, bylo druhé nejlepší v sezóně a ukázalo kolektivní sílu v těžkých podmínkách. Z chvostu startovního pole cestu kupředu započala velmi rychlou a přesnou střelbou Vítková, rychlým během podpořila Davidová i Puskarčíková.

Češky jsou po Canmore v hodnocení národů již sedmé, výrazně utekly Slovenkám a Ukrajinkám, které nemají v zámoří svou nejlepší sestavu.

Body bral jen Krupčík, rychlý Krčmář chyboval

Jediným bodujícím mužem v upraveném individuálu byl Tomáš Krupčík, kterému se ve výše položených střediscích daří. Jeden střelecký omyl a nadprůměrný běh mu opět zlepšily kariérní umístění v závodě Světového poháru (12. místo). Se 70 body je v hodnocení SP 43., což je posun o 8 míst.

Tomáš KrupčíkFoto: Tomáš Krupčík (Autor: Petr Slavík)

Devatenáctý nejrychlejší muž startovního pole Michal Krčmář bohužel přestal být konkurenceschopný pěti střeleckými omyly a zůstal bez bodů (49.). V celkovém hodnocení klesl o tři místa, je 17. Michal Šlesingr se po nemoci a úrazu vrátil do Světového poháru 64. místem se třemi omyly na střelnici a 78. během. Naopak rychlý Adam Václavík přesně napodobil Evu Puskarčíkovou, se sedmi ranami mimo terč bral 77. místo. Ondřej Moravec v zámoří nestartuje.

Také čeští muži absolvovali stíhací štafetový závod. Z konce druhé desítky po prvním úseku Šlesingra se i přes trestné kolo Václavíka výbornou střelbou a svižným během Krčmáře a Krupčíka dostali muži na šesté místo.  Zaznamenali stejně jako ženy druhý nejlepší sezónní výsledek.

Adam VáclavíkFoto: Adam Václavík (Autor: Petr Slavík)

V pořadí národů zůstali na osmém místě, s více než 300bodovým náskokem na Ukrajinu.

Hlavní foto: Pódium vytrvalostního závodu žen (Autor: Petr Slavík)

One thought on “Mrazivé, ale úspěšné Canmore. Davidová odjíždí se stříbrem, Krupčík s životním výsledkem

  1. Veliká gratulace usměvavé Markétce-jen tak dále-veliká škoda,že naše krasavice Gabča již nezávodí-chybí mi její krásný úsměv,roztomílá roztržitost-byly by s Markétkou úžasná dvojka,jen Vítková by to asi nerozdýchala.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *