Home > Téma > MS 2017: Vítejte v Hochfilzenu

MS 2017: Vítejte v Hochfilzenu

Hochfilzen

Dějištěm v pořadí již 49. světového šampionátu byl zvolen rakouský Hochfilzen. V konečném výběru porazil švédský Östersund a stane se tak hostitelem vrcholné akce biatlonové sezóny už počtvrté, když v minulosti byl pořadatelem MS v letech 1978, 1998 (pouze týmové závody) a 2005.

Hochfilzen

Malebné tyrolské městečko se nachází v srdci údolí Pillerseetal a žije zde přibližně 1100 obyvatel. Během světového šampionátu však počet lidí pohybujících se v jeho ulicích několikanásobně vzroste. Pokud byste si však mysleli, že tento nápor nemůže zvládnout, nenechte se mýlit – Rakušané budou jako vždy velmi dobře připraveni.

Hochfilzen disponuje skvělou strategickou polohou z hlediska dopravy. V okruhu 180 kilometrů jsou na dosah hned tři mezinárodní letiště – Salcburk, Innsbruck a Mnichov. Nedaleko se nachází také populární lyžařské středisko Kitzbühel.

HochfilzenFoto: Hochfilzen (Autor: Cachecache, pod licencí BY-NC)

Pro snadnější a plynulejší příjezd byla v nedávné době vybudována nová přístupová cesta k biatlonovému stadionu. Rovněž stadion sám o sobě, centrum města a parkovací plochy byly modernizovány pro hladký průběh všech akcí, přičemž všechna z výše zmíněných zařízení se nachází poměrně blízko u sebe. V regionu je také zabezpečena kyvadlová doprava z okolních měst.

O příjemnou atmosféru je v Hochfilzenu, položeném v nadmořské výšce 1010 metrů nad mořem, postaráno i díky horám tvořícím kouzelné panorama.

Rodiště šampionů

Když přijde řeč na biatlon v Hochfilzenu, určitě bychom neměli opomenout jméno Dominika Landertingera. Osmadvacetiletý rodák z tyrolského biatlonového centra, povoláním voják, reprezentuje své mateřské město přímo vzorově. Mezi jeho největší úspěchy patří stříbrné medaile ze ZOH 2010 ve Vancouveru a ZOH 2014 v Soči. Dále také první místo v závodě s hromadným startem na MS 2009 a stříbro z vytrvalostního závodu na loňském šampionátu v Oslu. Ani letos v nominaci rakouské reprezentace nechybí.

Výbornou vizitku dělá Hochfilzenu také Romed Baumann, rakouský reprezentant v alpském lyžování, dvojnásobný medailista z MS a vítěz dvou závodů SP.

Langlauf- und Biathlonzentrum Hochfilzen

Stavba byla oficiálně zahájena v roce 1965 a dokončena o dva roky později. V březnu roku 1978 se zde uskutečnila třetí zastávka historicky prvního Světového poháru – 16. Mistrovství světa v biatlonu. Tehdy ještě pouze za mužské účasti.

V roce 2015 započala rozsáhlá rekonstrukce areálu. A Rakušané na svém biatlonovém svatostánku rozhodně nešetřili. Vznikla nová servisní budova, rozšířeno bylo zázemí jak pro sportovce, tak i pro diváky, kterých se nyní na stadion vejde až 15 tisíc. Za zmínku stojí zejména výstavba multifunkční haly, převážně sloužící jako tzv. indoor-střelnice, tedy střelnice v hale. Prostor o ploše 570 m2 se však během velkých akcí využívá jako mediální centrum. Celá rekonstrukce „spolkla“ v přepočtu více než půl miliardy korun.

HochfilzenFoto: Stadion v Hochfilzenu (© biathlon-hochfilzen.at)

Závodníci se můžou těšit na několik kilometrů perfektně připravených tratí. Ty měli možnost otestovat junioři již v prosinci loňského roku při zastávce IBU Junior Cupu. K obtížnosti tratí se vyjádřila například ruská mládežnická reprezentantka Valerija Vasněcovová: „Tratě tady nejsou vůbec jednoduché, stoupání je ve skutečnosti o dost těžší, než se zdá v televizi. Když jsem projížděla 2,5 km kolo, myslela jsem, že nám na konci trenéři oznámí, že měřilo ve skutečnosti 3,5 km, ale to se nestalo.“

Tratě pro ženy
sprint stíhací závod hromadný start vytrvalostní závod štafeta
převýšení 31,5 m 20 m 31,5 m 39 m 20 m
max. stoupání 28 m 16 m 28 m 28 m 16 m
celkové stoupání 257 m 316 m 431 m 573 m 188 m
Tratě pro muže
sprint stíhací závod hromadný start vytrvalostní závod štafeta
převýšení 39 m 31,5 m 39 m 40 m 31,5 m
max. stoupání 25 m 28 m 28 m 25 m 28 m
celkové stoupání 377 m 431 m 573 m 719 m 257 m

Profil okruhů slibuje napínavé závody až do posledních metrů, navíc cílová rovinka je mírně do kopce, což je velice netradiční jev. Na své si přijdou zejména fanoušci podél tratí, které jsou z velké části přístupné. Rakouská biatlonová Mekka se tak může těšit na další skvělý šampionát a my s ní!

Hlavní foto: Logo MS 2017 (© hochfilzen2017.at)

One thought on “MS 2017: Vítejte v Hochfilzenu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *