V úterý byl na Mistrovství světa v Anterselvě na programu vytrvalostní závod mužů, ve kterém je klíčem k úspěchu čistá střelba. Dnes ale biatlonisté předvedli na střelnici spoustu nepřesností. Pro zlato si dojel Martin Fourcade, z Čechů byl nejlepší Ondřej Moravec na 16. místě.
Zlato a malý křišťálový glóbus pro Fourcada
Martin Fourcade na střelnici předvedl pomalejší, avšak přesné střelby. Až poslední rána nenašla terč, a tak dal Francouz šanci svému rivalovi Johannesovi Thingnesovi Bø. Ten už na první ležce jednou minul a další zaváhání si nemohl dovolit. Na poslední stojce však přidal další chybu a bral stříbro. Martin Fourcade si po třech letech dojel pro další titul mistra světa a získal také pátý malý křišťálový glóbus z této disciplíny.
Dominik Landertinger oživil své vzpomínky na bronz z olympijských her v Pchjongčchangu a dnes zopakoval stejný výsledek. Mohl pomýšlet i výše, jeho poslední výstřel šel však mimo, a tak se s odstupem téměř minuty a půl musel spokojit se třetím místem.
O překvapení nebyla nouze ani dnes
Že se na vrcholových akcích dokáže na vytrvalostní závod skvěle připravit, potvrdil Jakov Fak i dnes. Na medaili to sice nestačilo, ale čtvrté místo je jeho nejlepší umístění v letošní sezóně. Širší pódium překvapivě doplnil Švýcar Benjamin Weger (5.), který zaznamenal dva nepřesné zásahy. Šestý dojel starší z bratrů Tarjei Bø.
Svůj životní závod zajel Američan Leif Nordgren, jenž jako jediný z celé startovní listiny nebyl penalizován ani jednou minutou navíc. Osmou příčkou si tak vylepšil své osobní maximum. Tím byla do dnešního závodu 16. příčka, kterou obsadil v této disciplíně v loňské sezóně v Östersundu.
Velký propad naopak zaznamenal obhájce titulu Arnd Peiffer. Toho dnes zradila střelba ve stoje a se šesti chybami se umístil až na 50. příčce. Ani druhý muž loňského šampionátu Vladimir Iliev dnešní závod nezvládl a ve výsledkové listině se nachází o čtyři místa níže než Peiffer.
Češi se protrápili střelnicí
Ondřej Moravec živil naději na výborné umístění s jednou chybou, poslední střelecká položka mu však nesedla. Tam přidal další dvě nepřesnosti, které ho odsunuly na 16. místo. Michal Krčmář rovněž chyboval třikrát, na trati mu to však nejelo tak jako Moravcovi a skončil 23.
Jakub Štvrtecký nedokázal odstřílet ani jednu položku čistě a s celkovým součtem šesti chyb se umístil až na 70. příčce. Michal Šlesingr vstoupil do závodu nulou na ležce, avšak poté už se střelnicí také protrápil a se sedmi omyly obsadil 89. místo.
Výsledkový servis
- Výsledky vytrvalostního závodu mužů
- Analýza závodu
- Pořadí Světového poháru mužů
- Pořadí disciplíny
- Pořadí Poháru národů mužů
Hlavní foto: Pódium vytrvalostního závodu mužů (Autor: Petr Slavík)
Údajně má singlmixrelay běžet Davidová!? Proč?? To ji chtějí zničit?
Údajně má singlmixrelay běžet Davidová a Krčmář!? Proč?? To nestačil ten jejich závod na Schalke?
A proč je to takový problém? Já jsem tuhle nominaci očekával. Závod na Schalke byla jen exhibice, ale tady je to regulérní medailový závod. Norsko, Švédsko, Itálie i další také nasazují to nejlepší, co momentálně mají.
Davidová ztrácí při střelbě spoustu času oproti jiným rychlostřelkyním. Měli by ji pošetřit na ženskou štafetu.
Tato pseudodisciplína (přesněji: test odolnosti) našim nesedí, takže klidně mohla jet třeba Vinklárková nebo Charvátová (ta z nich, která nepojede ženskou štafetu). Zrovna tak mohl startovat Krupčík – aby si zazávodil. Od dvoji nečekám žádný dobrý výsledek – ale rád se nechám mile překvapit 🙂
Ano, tenhle argument plně chápu a také nejsem příznivcem této disciplíny, nicméně pokud do ní nebudeme stavět silnou sestavu ani na MS nebo OH, tak tohle “prokletí” nikdy neprolomíme.
Vůbec by tomu nemělo říkat “štafeta”, protože nedopravuje “zprávu” odněkud někam (atletické štafety si předávají kolík).
Navíc všechny biatlonové disciplíny mají vytrvalostní charakter – na rozdíl od tohoto testu odolnost. Toto je pro rychlostřelce a zároveň sprintery. Davidová střílí pomalu; rychle střílí Puskarčíková (a přesněji než Davidová), která teď ale nemá běžeckou formu – a nejrychlejší střelec je Charvátová (ta ale střílí bez záruky 🙂 )