Home > Téma > MS Antholz, sumář 10. dne: Poslední den patřil Norům, Olsbuová Røiselandová získala medaili v každém závodě

MS Antholz, sumář 10. dne: Poslední den patřil Norům, Olsbuová Røiselandová získala medaili v každém závodě

Závody s hromadným startem uzavřely světový šampionát v italském Antholzi. Ženský závod nabídl dramatický souboj o zlato v závěrečném kole, mezi muži suverénně dominoval Johannes Thingnes Bø.

Události dne ve zkratce

  • Ženský závod ovládla Marte Olsbuová Røiselandová, která dnešním zlatem vstoupila do dějin. Jako první biatlonistka totiž získala na jednom šampionátu sedm medailí ze sedmi závodů. První individuální zlato na šampionátu získal Johannes Thingnes Bø.
  • Pro stříbro si dojela loňská šampionka z této disciplíny Dorothea Wiererová, která na svém domácím šampionátu vybojovala dvě zlata a dvě stříbra a jedná se tak o její nejúspěšnější šampionát v kariéře. Mezi muži bral druhé místo Quentin Fillon Maillet, který z Itálie odjíždí se třemi cennými kovy.
  • O bronz se v obou závodech svedl běžecký souboj v závěrečném kole. Medaili pro sebe nakonec urvali Hanna Öbergová a Emilien Jacquelin.
  • Českým závodnicím se dnes příliš nevedlo na střelnici, nejlepšího výsledku dosáhla 20. Markéta Davidová.
  • Ondřej Moravec dosáhl svého nejlepšího umístění na tomto šampionátu. Moravcovi jen těsně unikla elitní desítka a skončil 11.
Foto: Markéta Davidová a Eva Kristejn Puskarčíková (Autor: Petr Slavík)

Hrdinové dne: Marte Olsbuová Røiselandová a Emilien Jacquelin

Marte Olsbuová Røiselandová na šampionátu ani jednou nechyběla na medailových pozicích. Přitom ještě v polovině dnešního závodu jí byla medaile hodně vzdálena. Po druhé položce byla až 22., poté však ve stoje sestřelila všech deset terčů, využila zaváhání svých soupeřek a do posledního kola vyjížděla na stříbrné příčce. Pak předvedla senzační stíhací jízdu, udolala Dorotheu Wiererovou a vybojovala své páté zlato na tomto mistrovství.

Foto: Marte Olsbuová Røiselandová (Autor: Petr Slavík)

Ještě před tímto šampionátem neměl Francouz Emilien Jacquelin ani jednu medaili z mistrovství světa. Po dnešku je z něj rovnou čtyřnásobný medailista. V závodu s hromadným startem se na jeho bronzové postavení dotíral Tarjei Bø, Jacquelin jeho náporu odolal a v závěrečném sprintu si se starším ze sourozenců poradil stejně jako minulý týden s Johannesem v boji o zlato.

Foto: Medailisté hromadného startu mužů (Autor: Petr Slavík)

Překvapení dne: Julia Simonová

Zatím se v Antholzi Julia Simonová prezentovala velmi špatnou střelbou. Dnes Francouzka neminula žádný z prvních 15 terčů. Na poslední položce sice minula dva terče, i tak si ale dojela pro solidní páté místo a dokázala si tak alespoň vylepšit dojem z tohoto světového šampionátu.

Zklamání dne: Lisa Vittozziová

Lisa Vittozziová byla s devíti nepřesnostmi vůbec nejhorší střelkyní dnešního dne. Při druhé položce dokonce nezasáhla ani jeden terč. Těsně před mistrovstvím si přitom Vittozziová zvedla sebevědomí, když právě v této disciplíně poprvé v sezóně stanula na stupních vítězů. Na tomto šampionátu však Italka zůstala bez individuální medaile, pouze jednou ze čtyř individuálních závodů pronikla do první desítky. V ostatních třech případech nenakoukla ani do elitní dvacítky.

Citát dne

Posílal jsem vzkaz domů, zítra se tam vracím. Byl to pro mě skvělý šampionát, jsem velmi spokojený. Myslím, že bych dnes vyhrál i s jedním omylem, ale tím že jsem dnes odjel perfektní závod je to pro mě o to emotivnější.”

Foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)

Tak okomentoval mistr světa Johannes Thingnes Bø své oslavné gesto z cílové rovinky.

Fotka dne

Po celý šampionát byly Marte Olsbuová Røiselandová a Dorothea Wiererová rivalkami v souboji o zlaté medaile. V cíli posledního závodu si navzájem pogratulovaly ke svým úspěchům.

Foto: Dorothea Wiererová a Marte Olsbuová Røiselandová (Autor: Petr Slavík)

Medailové pořadí zemí po 12 z 12 závodů

1.Norsko63211
2.Francie3238
3.Itálie2204
4.Rusko1012
5.Německo0415
6.USA0101
7.Česko0022
8. Rakousko0011
8.Švédsko0011
8. Ukrajina 0011

Hlavní foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *