Home > Závody > MS Hochfilzen: Češkám těsně unikla medaile. Štafetě vládly Němky

MS Hochfilzen: Češkám těsně unikla medaile. Štafetě vládly Němky

Franziska Hildebrandová

České biatlonistky sahaly ve štafetě na Mistrovství světa v Hochfilzenu po medaili.  Povedené představení všech závodnic nakonec vyústilo ve čtvrté místo. Podle očekávání zvítězily Němky.

Jislová na jedničku

Poměrně husté sněžení slibovalo pořádnou prověrku pro všechny biatlonistky jak na trati, tak na střelnici. Úvodní položku ale zvládla většina závodnic bez výraznějších problémů. Jessica Jislová ve výborném rytmu sestřelila terče bez nutnosti dobíjet a zařadila se na 10. příčku, přijatelných 13 sekund za Vanessou Hinzovou.

Jislová se následně držela také běžecky a když dala i na stojce pět z pěti, tak to začínalo s českou štafetou vypadat velmi dobře. V posledním okruhu sice 22leté biatlonistka ještě něco ztratila, ale Zdeněk Vítek musel volit jen slova chvály. Osmé místo a ztráta 38 sekund, to byl velmi nadějný rozjezd.

Čelo závodu bylo celkem očekávané, i když Německo se po dvojím dobíjení Hinzové propadlo na třetí místo, 10 sekund za Anaïs Chevalierovou. Mezi nimi byla Italka Lisa Vittozziová.

Češky už páté

Třetí střelba nezměnila pořadí na čele, ale lehce zvýraznila rozdíly, o což se postarala skvěle střílející Célia Aymonierová. Eva Puskarčíková zaznamenala první české dobíjení a z 9. místa ztrácela na Francouzku 48,5 sekundy.

Stojka už dala biatlonistkám více zabrat. Nejlépe se s ní poprala Italka Federica Sanfilippová. Dobře to nakonec dopadlo i pro Maren Hammerschmidtovou, která na tři dobíjení odvrátila trestné kolo. Díky rychlému běhu ztratila na předávce na Italku jen 6 sekund. To třetí Ukrajina už zaostávala o 25 sekund. Ještě o kousek zpět byla Francie. Aymonierovou hodně zdrželo dobíjení.

Puskarčíková využila i na stojce jeden náhradní náboj, ale střílela rychle. Co víc, skvěle jí vyšlo závěrečné kolo a vyšvihla český tým na páté místo se ztrátou 31 sekund.

Vítková podržela medailové šance

Veronika Vítková začala na třetím úseku podle očekávání mohutně stahovat. Před střelbou už byla v kontaktu se třetím místem a i přes dvě dobíjení tuto pozici udržela i po odjezdu ze střelnice. Ztráta na vedoucí Německo však vzrostla na 35 sekund. Zkušená Franziska Hildebrandová totiž na střeleckém koberečku zazářila.

Ani na stojce se Vítková nevyhnula dvěma opravám, ale co je důležité – udržela českou štafetu v boji o medaile. Na trati se vydala ze všech sil a v závěru už tuhla, přesto předávala na pátém místě, pět sekund za Francií. Na vedoucí Hildebrandovou ztratila Vítková 29 vteřin. Nejblíže, na 10 sekund, se Němce přiblížila Ukrajinka Anastasija Merkušynová

Němky zlaté, Češky čtvrté

Pro poslední úsek se zdály být karty poměrně jasně rozdané, alespoň z pohledu Němek. Nic na tom nezměnila ani ležka, na které Laura Dahlmeierová jednou dobíjela. Na Olenu Pidhrušnou si udržela náskok více než 14 vteřin. Ukrajinka se naopak musela obávat útoku od Dorinové Habertové, Wiererové a Koukalové. Ta sice střílela trochu pomaleji, ale čistě. Z páté příčky měla své soupeřky na dohled.

Jen chyby Dahlmeierové mohly dát ostatním štafetám šanci na zlato. A dvě skutečně přišly. Příležitosti se chytly všechny čtyři ženy v závěsu v čele s Gabrielou Koukalovou, kterou dělilo od Němky 5,4 sekundy

Útok na zlato se však nekonal. Němky tak vyhrály i třetí letošní štafetu. Pro Lauru Dahlmeierovou je to už čtvrté zlato v Hochfilzenu a pátá medaile z pěti možných.

Z bitvy o medaili brzy odpadla Dorothea Wiererová. Favorizovaná Itálie tak skončila pátá. V závěru na své soupeřky bohužel nestačila ani Gabriela Koukalová, kterou ve sjezdech příliš nepodržely lyže. Ty naopak pomohly Oleně Pidhrušné a Ukrajině ke stříbrné medaili. K bronzu dovezla Francii Marie Dorinová Habertová. Čtvrté místo české štafety je nyní trochu hořké, ale zcela jistě jde o velký úspěch.

Spokojené mohou být rovněž 6. Švédky, 7. Polky a 8. Slovenky. Hůř budou závody hodnotit 9. Bělorusky, 10. Rusky či 11. Norky.

První úsek
1. Anaïs Chevalierová 0+1 17:53,0
2. Lisa Vittozziová 0+1 +7,5
3. Vanessa Hinzová 0+2 +10,6
8. Jessica Jislová 0+0 +38,3
Druhý úsek
1. Susan Dunkleeová 0+2 17:19,3
2. Federica Sanfilippová 0+1 +36,3
3. Eva Puskarčíková 0+2 +36,7
Třetí úsek
1. Iryna Starychová 0+0 17:44,2
2. Anastasija Merkušynová 0+1 +19,7
3. Franziska Hildebrandová 0+0 +29,7
5. Veronika Vítková 0+4 +33,4
Čtvrtý úsek
1. Marie Dorinová Habertová 0+0 16:45,0
2. Gabriela Koukalová 0+0 +0,7
3. Olena Pidhrušná 0+0 +12,3
Medailové pořadí po 8 z 11 závodů
Pořadí Země Z S B =
1. ger 5 1 0 6
2. cze 1 2 1 4
3. fra 1 1 4 6
4. usa 1 0 0 1
5. nor 0 2 1 3
5. nor 0 1 0 1
5. ukr 0 1 0 1
8. rus 0 0 1 1
8. ita 0 0 1 1

Foto: Franziska Hildebrandová (© Sean Rowe, pod licencí BY-NC-ND)

2 thoughts on “MS Hochfilzen: Češkám těsně unikla medaile. Štafetě vládly Němky

  1. ŠKODA!! Chybělo jen málo, ale i tak je to (zatím) nejlepší česká štafeta za celou sezonu. Musím před děvčaty smeknout, ale kdyby jim jely lyže jen o čtvrt procenta líp! Chválím trenéry taktéž za postavení J. Jislové(i když jsem pochyboval). A snad to chlapům vyjde ještě o něco lépe…

  2. Souhlasím. Děvčata si určitě zaslouží gratulaci, protože před závodem o čtvrtém místě snili jen největší optimisté. Ty lyže, bylo to vidět u posledních sjezdů, Gábině fakt nejely a s tím nic neudělá ani tak skvělá biatlonistka. Berme to optimisticky – Gábina si zkompletovala sadu medailí a už má i tu neoblíbenou “bramborovou”.
    Jen jsem trochu nechápal tu situaci v cíli. Gábina tam ležela úplně vyčerpaná a z lyží jí pomáhaly Francouzky. Copak tam nikoho z Čechů nepustili?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *