Home > Závody > MS Hochfilzen: Gabriela Koukalová je mistryní světa ve sprintu!

MS Hochfilzen: Gabriela Koukalová je mistryní světa ve sprintu!

Gabriela Koukalová

Po 12 letech má Česká republika individuální zlato z Mistrovství světa. Ve sprintu žen v Hochfilzenu se o něj postarala Gabriela Koukalová, která o čtyři sekundy zdolala Lauru Dahlmeierovou. Obě biatlonistky přitom střílely čistě.

Na úvod chyby favoritek

Před startem závodu se řešilo, které startovní pozice budou nejvýhodnější. Čeští trenéři zvolili ta nejvyšší možná čísla, jiné favoritky startovaly už zkraje. A tato volba jim moc štěstí nepřinesla, alespoň ne a střelnici.

Dorinová Habertová udělala na úvodní ležce jednu chybu, Kaisa Mäkäräinenová a Dorothea Wiererová dokonce dvě. Do popředí se tak dostaly jiné závodnice. První místo zabrala Anaïs Chevalierová, to druhé se ztrátou 6,5 sekundy Federica Sanfilippová. Obě střílely čistě a na dlouho zabraly úvodní dvě příčky.

Vážnou konkurentkou byla Darja Domračevová. V případě čisté stojky mohla myslet na medaili, ale udělala tři chyby. Neuspěla ani Veronika Vítková. Závod sice rozběhla velmi rychle, ale plány na dobré umístění jí zhatily dvě chyby vleže.

Koukalová bere Dahlmeierové zlato

Chevalierovou sesadila z trůnu až žena ve žlutém. Laura Dahlmeierová zaznamenala dvě nuly a překonala Francouzku o 21 vteřin. O chvilku později už mohla být Chevalierová třetí, ale skvěle jedoucí Italka Lisa Vittozziová na ni nakonec o pouhé dvě desetiny sekundy nestačila. Později se ukázalo, že ji tato minimální ztráta stála medaili.

V celém startovním poli už zbyla jediná žena, která mohla s obsazením stupňů vítězek ještě zamíchat. Gabriela Koukalová zvládla první střelbu bezchybně a byla také dostatečně rychlá na to, aby o dvě desetiny přebrala vedení. Náskok na Dahlmeierovou byl při příjezdu na druhou střelbu skoro 10 sekund, a tak byla reálně ve hře zlatá medaile.

Koukalová si své rány hlídala, nervy drásající situaci ustála a nemusela na trestné kolo. Místo toho ihned proťala mezičas po střelbě a světelná tabule vyplivla náskok 10,5 vteřiny na Lauru Dahlmeierovou. Němka v posledním kole tradičně letěla, a tak nebylo ještě nic rozhodnuto.

Česká reprezentantka však výraznější drama nepřipustila a do cíle dorazila o čtyři sekundy dříve než Dahlmeierová. Koukalová získala své druhé světové zlato, z toho první individuální. Navázala tak na 12 let starý triumf Romana Dostála, který se shodou okolností urodil právě v Hochfilzenu. Jde o třetí individuální zlato pro český biatlon, kromě Dostála se mistryní světa stala i Kateřina Holubcová Jakešová.

Bronz pro Chevalierovou

Pro Anaïs Chevalierovou je nakonec bronzová medaile premiérovou mezi jednotlivci. Skvělý závod prožily Italky, čtvrtou Lisu Vittozziovou doplňovala pátá Federica Sanfilippová. Na vyhlášení vítězek mířila i Vanessa Hinzová. Prvních 6 závodnic v cíli střílelo čistě.

Nejrychlejší z chybujících byla 7. Marie Dorinová Habertová, která v souboji matek porazila 8. Anastasiu Kuzminovou. Elitní desítku uzavřely Célia Aymonierová a Anastasija Merkušynová.

Po dvou chybách vleže zachránila závod nulou na stojce Eva Puskarčíková, nakonec 17. nejlepší žena sprintu. Stejný počet chyb udělala i Lucie Charvátová, které patřilo 32. místo. Komu se nevedlo, byla Veronika Vítková. Pět chyb jí vystavilo stopku pro nedělní stíhačku. Skončila až 68.

Střelecké časy
1. Dunja Zdoucová 45,0
2. Anastasija Merkušynová +1,0
3. Dorothea Wiererová +3,0
5. Eva Puskarčíková +5,0
8. Veronika Vítková +6,0
24. Lucie Charvátová +12,0
37. Gabriela Koukalová +15,0
Běžecké časy
1. Gabriela Koukalová 17:11,5
2. Kaisa Mäkäräinenová +2,6
3. Laura Dahlmeierová +4,0
17. Veronika Vítková +33,9
19. Eva Puskarčíková +34,5
29. Lucie Charvátová +50,6
Medailové pořadí po 2 z 11 závodů
Pořadí Země Z S B =
1. ger 1 1 0 2
2. cze 1 0 0 1
3. fra 0 1 1 2
4. rus 0 0 1 1

Foto: Gabriela Koukalová (Autor: Guillaume Baviere pod licencí BY-SA)

3 thoughts on “MS Hochfilzen: Gabriela Koukalová je mistryní světa ve sprintu!

  1. No sláva!! Konečně je Koukalová tam, kde měla být už předloni:-)!! Sázka na ochlazování sněhu trenérům vyšla a to je skvělé. Je vidět, že nejsou amatéři (až na to obsazování štafet). Blahopřeji jim a hlavně Gabriele Koukalové:-)!!

  2. Velice obdivuji také Evu Puskarčíkovou za to, že se tak rychle psychicky vzpamatovala. Vím, jak člověku je, když něco zkazí – a co teprve když to zkazí týmu! – Ale její čas ještě přijde:-)!

  3. Jsem asi jedním z mála, kdo loňské výsledky z Norska považuje za famózní. Verča Vítková ve všech disciplínách v desítce a Gabča tehdy ještě Soukalová jen jednou těsně za. Kdo jiný to tehdy dokázal? Teď Gábina získala zlato a moc jí to přeji. Ani zlomkem jsem se na tom nepodílel, ale přesto jsem tím výsledkem nadšený a všem, kdo se a tom podíleli, gratuluji. Všem přeji, ať se jim zbytek mistrovství vydaří. Přeji pevné nervy a držím všechny pěsti!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *