Home > Závody > MS Hochfilzen: Ondřej Moravec je stříbrný! Vytrvalostní závod ovládl Bailey

MS Hochfilzen: Ondřej Moravec je stříbrný! Vytrvalostní závod ovládl Bailey

Ondřej Moravec

Po dvou pátých místech se Ondřej Moravec dočkal na Mistrovství světa v Hochfilzenu cenného kovu. Ve vytrvalostním závodě nestačil pouze na Američana Lowella Baileyho, který ho v závěru překonal o pouhé tři sekundy a tři desetiny.

Favorité na úvod chybovali

Číslo jedna Anton Šipulin, číslo čtyři Martin Fourcade. O zajímavý úvod závodu bylo díky rozložení startovních čísel postaráno. A ještě více se o to postarala úvodní střelecká položka, na které Šipulin nejprve netrefil dva terče a Fourcade následně jeden. Fourcade chyboval i na druhé ležce, jinak už oba stříleli čistě. Otevřela se každopádně šance pro ostatní.

Málem jí dokonale využil Serhij Semenov. Ukrajinec je znám tím, že si libuje ve vytrvalostních závodech. A potvrzoval to až do poslední střelby, kde si připsal jednu chybu. Kvůli ní nakonec v cíli zaostal o 17 sekund za Fourcadem. Šipulina však o pět sekund porazil.

Moravec se čtyřmi nulami do čela

Do boje o nejvyšší příčky se hlásili i čeští reprezentanti. Speciálně Ondřej Moravec, který se dokonce po třetí nule vyšvihl do vedení, o 9 sekund před Švýcara Wegera. A aby to nebylo dobrý zpráv málo, tak se k němu připojil i Michal Krčmář, který poskočil na třetí místo. Na svého krajan ztrácel přes půl minuty. Poslední položka tak u obou slibovala souboj o medaile.

Ondřej Moravec zvládl čistě i závěrečnou stojku. Se čtyřmi nulami se zařadil pochopitelně na první místo s luxusním náskokem 33 vteřin na Martina Fourcada. Stejně dobře si vedl i Krčmář, ale byl pomalejší. Patřilo mu průběžné páté místo, 46 sekund za Moravcem.

V závěrečném okruhu sice Moravec něco na Fourcada ztratil, ale stále mu zbylo z náskoku 18 vteřin. Zlato bylo blízko, ale stále tu byli dva potenciální soupeři.

Bailey sebral Moravcovi zlato

Po polovině závodu vedl Johannes Thingnes Bø, ale na třetí střelbě chyboval a na čtvrté také. Propadl se tak až na 9. místo. Zbýval tak jediný možný konkurent – Lowell Bailey. Již 35letý Američan odsunul Moravce z prvního místa po třetí střelbě a také po té čtvrté. Do posledního kola vjížděl s náskokem 6,4 sekundy na českého reprezentanta. Obrovská zápletka byla na světě.

A náskok se začal brzy zmenšovat. Na mezičase 1100 metrů do cíle už to byla pouhá desetina sekundy! Velká chvilka napětí a… bohužel. Američan v posledních metrech pořádně zabral a odsunul Moravce o 3,3 sekundy na druhé místo.

Lowell Bailey tak prolomil smůlu s předcházejících závodů, ve kterých mu medaile těsně unikla. Ta mu ostatně unikala na velkých akcích po celou kariéru. Zároveň se jedná o první americké zlato z mistrovství světa.

Pro Ondřeje Moravce je stříbro již pátou medailí z mistrovství světa, z toho třetí individuální. Česká medailová sbírka z Hochfilzenu se tak rozrostla na 4 cenné kovy. A také o další skvělé výsledky. Michal Krčmář nakonec skončil 6., když těsně zdolal Antona Šipulina. Úspěšně tak navázal na pátou příčku z loňska.

Alespoň bronz připadl po dvou střeleckých omylech Martinu Fourcadovi. S jednou chybou zůstali pod stupni vítězů čtvrtý Erik Lesser a pátý Serhij Semenov.

Výborný běžecký čas Michalu Šlesingrovi trochu pošramotily tři chyby na střelnici. Výsledné 18. místo ale není ostudou. Stejně tak lze hodnotit i 32. pozici Tomáše Krupčíka. I ten přičítal tři minuty.

Střelecké časy
1. Anton Šipulin 1:36,0
1. Michael Rösch 1:36,0
3. Lars Birkeland +2,0
22. Ondřej Moravec +14,0
34. Tomáš Krupčík +19,0
42. Michal Šlesingr +22,0
79. Michal Krčmář +36,0
Běžecké časy
1. Martin Fourcade 43:10,6
2. Julian Eberhard +24,8
3. Anton Šipulin +33,6
7. Michal Šlesingr +49,7
22. Ondřej Moravec +1:37,7
28. Michal Krčmář +1:52,2
42. Tomáš Krupčík +2:31,7
Medailové pořadí po 7 z 11 závodů
Pořadí Země Z S B =
1. ger 4 1 0 5
2. cze 1 2 1 4
3. fra 1 1 3 5
4. usa 1 0 0 1
5. nor 0 2 1 3
5. nor 0 1 0 1
7. rus 0 0 1 1
7. ita 0 0 1 1

Foto: Ondřej Moravec (Autor: Martin Kaděrka)

One thought on “MS Hochfilzen: Ondřej Moravec je stříbrný! Vytrvalostní závod ovládl Bailey

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *