Home > Závody > MS Hochfilzen: Stříbro pro Koukalovou! Nestačila pouze na Dahlmeierovou

MS Hochfilzen: Stříbro pro Koukalovou! Nestačila pouze na Dahlmeierovou

Gabriela Soukalová

Gabriela Koukalová zkompletovala na Mistrovství světa v Hochfilzenu medailovou sadu. Ve vytrvalostním závodě ji zdolala pouze Laura Dahlmeierová. Němka získala na šampionátu již třetí zlato pro sebe a čtvrté pro svou zemi.

Skvělý úvod od rychlé Finky

Ostré sluníčko donutilo biatlonistky odhodit pár vrstev a vyhrnout rukávy. Domácím fanouškům se však prosluněný den brzy zatemnil. Největší rakouská naděje Lisa Hauserová si odpálila veškeré šance na dobrý výsledek dvěma chybami na úvodní položce.

Úvodním mezičasům vévodila Mari Laukkanenová. A nejen těm běžeckým. Finka měla v polovině závodů na svém kontě překvapivě dvě nuly a ujala se vedení. Neohrožovala ji ani ruská jednička Tatjana Akimovová, která udělala na druhé střelbě tři chyby. Chybovala i první z českých reprezentantek. Dvě chyby, to nebyl dobrý vstup do závodu pro Lucii Charvátovou.

Koukalová začíná s chybou

Jako druhá z Češek a zároveň první z velkých favoritek vyrazila na trať Gabriela Koukalová. A také u ní jsme nemohli mluvit o zrovna ideálním úvodu. Během ležky jí uletěla jedna rána.

Mezitím Mari Laukkanenová přišla o vedení na třetí střelbě. Udělala na ní jednu chybu, což bylo na její poměry stále vynikající. O 7 sekund ji předběhla Ruska v korejském dresu Anna Frolinová, která zapsala třetí nulu, podobně jako Kazaška Galina Višnevskajová.

Bohužel i nadále pokračovalo střelecké trápení Veroniky Vítkové. Závod opět výborně rozeběhla, ale netrefila dva z pěti terčů. Charvátová byla po druhé položce už na čtyř chybách.

Laukkanenová si řekla o medaili, stejně tak Koukalová

Velká senzace se začala v Hochfilzenu rodit v souvislosti se závěrečnou střelbou Laukkanenové. Velmi rychlá Finka ji totiž zvládla čistě a suverénně poskočila na první místo.

Konečně přišly i české nuly. Nejprve v podání Gabriely Koukalové na stojce a pak i u Evy Puskarčíkové na ležce. Bez trestných kol se ale neobešly jiné favoritky. Obhájkyně zlata Marie Dorinová Habertová dokonce na úvodní položce vyrobila dvě nepřesnosti, Dorothea Wiererová jednu. To Kaise Mäkäräinenové se povedlo zastřílet čistě a dostala se na první místo po úvodní ležce.

Měnila se i vedoucí žena po třetí položce. Gabriela Koukalová totiž předvedla druhou nulu. O chvilku později zastřílela potřetí čistě Američanka Clare Eganová a překvapivě šla na druhou příčku, o 31,4 sekundy za Češku.

Třetí nula pro Koukalovou

Šance Gabriely Koukalové zvýšila Laura Dahlmeierová svým střeleckým výkonem na první střelbě. Poslední z favoritek, která se vydala na trať, přičítala podobně jako její česká soupeřka jednu minutu. A jednou chybovala také Mäkäräinenová na své druhé střelbě.

Ale ten nejdůležitější krok udělala sama Koukalová. Závěrečnou stojku začala raději střílet od středu, dávala si na čas, ale ani jednou neminula. S jedinou chybou z dvaceti výstřelů mířila za další medailí.

Dahlmeierová však stále nic nevzdávala, druhou střelbu zvládla čistě a dostala se o 13 sekund před Koukalovou. Z boje o medaile naopak odpadla po dvou omylech Darja Domračevová. Naopak zaujala Jekatěrina Avvakumovová. Další z naturalizovaných Rusek v korejských službách se v cíli díky čtyřem nulám zařadila těsně za stále vedoucí Laukkanenovou. Vedení Finky už však nemělo trvat moc dlouho.

Koukalová nestačí jen na Dahlmeierovou

Koukalová samozřejmě dorazila do cíle v nejlepším čase, o více než minutu a půl lepším než u Laukkanenové. A vzhledem k chybám dalších závodnic začala opět krystalizovat bitva o vítězství mezi dvěma ženami – Koukalovou a Dahlmeierovou. Italce Runggaldierové nestačila k překonání Češky ani čtvrtá nula. Na průběžné druhé místo už jí to ale dalo.

Krátce poté střílela vleže Laura Dahlmeierová. A přidala dalších pět tref. Díky tomu šla o 20 vteřin před Koukalovou. Rozhodnout tak měla závěrečná střelba. A tu zvládla Němka s bravurou. Díky nejrychlejšímu běhu mířila za jasným vítězstvím, už třetím na tomto šampionátu a čtvrtým v kariéře. Dahlmeierová tak získala medaili už v 9. závodě v řadě na světových šampionátech.

Neméně spokojená byla i Gabriela Koukalová, která zkompletovala v Hochfilzenu medailovou sadu, celkově už se jednalo o 6. medaili z mistrovství světa v její kariéře.

Řadě překvapení v čele s italským bronzem

Znovu se ukázalo, jak překvapivé výsledky mohou nabídnout vytrvalostní závody. Jedním z nich byl zisk bronzu v podání Alexii Runggaldierové. Je však pravdou, že Italka už byla letos v této disciplíně třetí doma v Antholzi.

Překvapila, hlavně střelecky, i čtvrtá Mari Laukkanenová. Ještě větší šok způsobila korejská vlajka na pátém místě u jména Jekatěriny Avvakumovové. Dvě chyby mohly mrzet velmi rychlou a nakonec 6. Američanku Susan Dunkleeovou. Za ní následoval německý dvojblok Maren Hammerschmidtová a Vanessa Hinzová. Elitní desítku uzavřely dvě Ukrajinky Julija Džimová a Olena Pidhrušná.

Druhou nejlepší Češkou byla Eva Puskarčíková. Na střelnici trefila 18 z 20 terčů a skončila 23. Veronika Vítková sice potěšila solidním během, méně už pěti chybami a 50. příčkou. Nepříjemně zamotala trenérům před štafetou hlavu Lucie Charvátová. Přičítala 8 trestných minut a dojela až 82.

Střelecké časy
1. Dunja Zdoucová 1:34,0
2. Dorothea Wiererová +1,0
3. Urška Pojeová +3,0
9. Lucie Charvátová +11,0
13. Eva Puskarčíková +15,0
35. Veronika Vítková +26,0
71. Gabriela Koukalová +41,0
Běžecké časy
1. Laura Dahlmeierová 36:45,4
2. Kaisa Mäkäräinenová +12,0
3. Gabriela Koukalová +15,4
17. Veronika Vítková +2:00,4
23. Lucie Charvátová +2:18,5
42. Eva Puskarčíková +3:08,8
Medailové pořadí po 6 z 11 závodů
Pořadí Země Z S B =
1. ger 4 1 0 5
2. fra 1 1 2 4
3. cze 1 1 1 3
4. nor 0 2 1 3
4. nor 0 1 0 1
6. rus 0 0 1 1
6. ita 0 0 1 1

Foto: Gabriela Soukalová (Autor: Martin Kaděrka)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *