Home > Závody > MS Hochfilzen: Úvodní zlato míří do Německa. Češi vyšplhali na 7. místo

MS Hochfilzen: Úvodní zlato míří do Německa. Češi vyšplhali na 7. místo

Andreas Peiffer

Po dvou trestných kolech Evy Puskarčíkové to s českou smíšenou štafetou nevypadalo dobře, ale nakonec se povedlo vyšplhat až na 7. příčku. Úvodní zlato na Mistrovství světa v Hochfilzenu získalo po skvělém výkonu Německo.

Špatný český start

Čeští trenéři a fanoušci si jistě představovali lepší start šampionátu. Eva Puskarčíková nejprve podle očekávání odstřílela úvodní ležku velmi rychle a také čistě, což ji poslalo do pětičlenné vedoucí skupiny. Bohužel na stojce přišly horší chvíle.

Puskarčíková se z úvodních pěti pokusů trefila jen dvakrát a dostala se pod vážnou hrozbu trestného kola. Nakonec kroužila dvakrát a české akcie se dramaticky propadly. Na předávce z toho bylo až 21. místo a ztráta minutu a 10 vteřin.

Čistě naopak střílela Italka Lisa Vittozziová, která vyhrála úvodní úsek o dvě sekundy před Norkou Marte Olsbuovou. V dosahu čela scházela krom české štafety i ta ruská. Olga Podčufarovová sice nemusela dobíjet, ale byla velmi pomalá a připsala Rusku manko 36 vteřin.

Stíhací jízda Koukalové

Na druhém úseky jsme mohli vidět ty nejlepší biatlonistky a také poměrně dost dobíjení. Laura Dahlmeierová musela použít na obou položkách dva náhradní náboje, ale přesto předávala z prvního místa, těsně před Marií Dorinovou Habertovou a Dorotheou Wiererovou.

Z čela závodu odpadlo Norsko, neboť Tiril Eckhoffová musela po střelbě vleže na trestné kolo. Ke konci úseku utvořila duo s Gabrielou Koukalovou, která si naopak vedla skvěle. Na sestřelení všech terčů jí stačilo 11 výstřelů, navíc podle očekávání skvěle běžela. Na předávku dorazila už jako 8. a ztrátu stáhla lehce nad 40 vteřin. Koukalová měla navíc jasně nejlepší čas na druhém úseku.

Skvělé představení Peiffera a Moravce

Arnd Peiffer na třetím úseku ukázal, jak jsou jeho vyrovnané výkony pro Německo důležité. Zkušený biatlonista na rozdíl od svých soupeřů nemusel ani jednou dobíjet a vytvořil luxusní náskok 21 vteřin na druhou Itálii, v jejímž dresu se úspěšně ukázal Lukas Hofer.

Kdo svůj úsek neustál, byl Quentin Fillon Maillet. Francouz zamířil po střelbě vestoje na trestné kolo, čímž nabídl šanci dalším. Využili toho Alexandr Loginov a také Ondřej Moravec. Český reprezentant odvedl fantastickou práci, byl druhým nejlepším na úseku a posunul naši štafetu už na páté místo, 48 sekund za Německem a pouhou sekundu a půl za třetí Francií.

Zlato pro Německo

Před posledním úsekem byla jasná jedna věc: Pokud Simon Schempp výrazně nevyhoří na střelnici, tak si vítězství vzhledem ke své běžecké výkonnosti vzít nedá. Vzhledem k jedinému Schemppově dobíjení nebylo o vítězství Německa pochyb.

Němec už v závěru jen kontroloval náskok na duo Martin Fourcade a Anton Šipulin. Mezi těmito dvěma biatlonisty se odehrával nebývalé pikantní souboj. Už na předávce Fourcade hůlkou tak trochu sestřelil Loginova, jehož návratu po trestu za doping zrovna nefandí. Těžko říct, zda byl kontakt úmyslný, nebo šlo jen o součást tradiční tlačenice na předávce. Motivace porazit Rusko každopádně byla silnější než jindy. A nakonec se to povedlo, což Fourcade doprovodil mohutným vítězným gestem. Na protest pak na chvíli opustil stupně vítězů.

Itálie, která se prakticky celý závod držela na medailových pozicích, nakonec skončila čtvrtá. Dominik Windisch vypadl z boje o medaili kvůli dvojitému dobíjení na stojce. Je otázkou, zda by v případě čisté střelby udržel krok s Fourcadem a Šipulinem.

Češi nakonec na 7. pozici

Páté místo vystřílel Ukrajině Dmytro Pidručnyj. O to šesté, a tedy o účast na malém pódiu, bojoval Michal Krčmář. Nakonec smolně v cílové rovince podledl Švédovi Fredriku Lindströmovi, naopak za sebou nechal Emila Hegleho Svendsena. Český tým si tak oproti loňskému roku o příčku pohoršil. Krčmáře zpětně mohlo trochu mrzet trojí dobíjení. A taky mrzelo, v rozhovoru po závodě byl k sobě až možná přehnaně kritický.

Úvodní den tedy tedy pro český biatlon neskončil úplně nejlépe, ale také nijak katastroficky. Velká šance na reparát přijde už zítra, kdy je na programu sprint žen.

První úsek
1. Lisa Vittozziová 0+0 16:27,6
2. Marte Olsbuová 0+1 +1,8
3. Lisa Hauserová 0+2 +5,7
21. Eva Puskarčíková 2+3 +1:10,3
Druhý úsek
1. Gabriela Koukalová 0+1 16:07,9
2. Tatjana Akimovová 0+1 +14,2
3. Marie Dorinová Habertová 0+2 +15,4
Třetí úsek
1. Arnd Peiffer 0+1 18:05,7
2. Ondřej Moravec 0+2 +6,1
3. Simon Eder 0+2 +7,7
Čtvrtý úsek
1. Martin Fourcade 0+0 17:12,4
2. Anton Šipulin 0+0 +0,1
3. Emil Hegle Svendsen 0+1 +21,8
7. Michal Krčmář 0+3 +38,3
Medailové pořadí po 1 z 11 závodů
Pořadí Země Z S B =
1. ger 1 0 0 1
2. fra 0 1 0 1
3. rus 0 0 1 1

Foto: Andreas Peiffer (© Georges Ménager, pod licencí BY-NC-ND)

2 thoughts on “MS Hochfilzen: Úvodní zlato míří do Německa. Češi vyšplhali na 7. místo

  1. Naši mohli vyhrát!! Jenže naši trenéři jsou nepoučitelní amatéři. Když jsem psal o nutnosti využít “vítězné vlny”, nenapadlo mne, že tento poznatek o psychice sportovců hodí trenéři za hlavu a to nejen při nominaci pro MS, ale dokonce i pro sestavení štafety!! Nemám nic proti Puskarčíkové a je mi jí i líto (prostě každý někdo “vybuchne”, když podlehne tíze zodpovědnosti), ale trenéři vědí, že už při štafetě žen v Anterselvě nebyla její střelba tak úspěšná jako jindy. Naproti tomu Vítková zazářila na ME a zejména v “single mixed relay”, což je nesmírně obtížná disciplína, a už v dříve zmíněné Anterselvě podala lepší výkon než Puskarčíková a to jak běžecky, tak i střelecky. Takže milí čeští trenéři biatlonu: najměte poradce-psychologa! Co nejdřív. Nemusím to být zrovna já 🙂

  2. Naši mohli vyhrát!! Jenže naši trenéři jsou nepoučitelní amatéři. Když jsem psal o nutnosti využít “vítězné vlny”, nenapadlo mne, že tento poznatek o psychice sportovců hodí trenéři za hlavu a to nejen při nominaci pro MS, ale dokonce i pro sestavení štafety!! Nemám nic proti Puskarčíkové a je mi jí i líto (prostě každý někdy “vybuchne”, když podlehne tíze zodpovědnosti), ale trenéři vědí, že už při štafetě žen v Anterselvě nebyla její střelba tak úspěšná jako jindy. Naproti tomu Vítková zazářila na ME a zejména v “single mixed relay”, což je nesmírně obtížná disciplína, a už v dříve zmíněné Anterselvě podala lepší výkon než Puskarčíková a to jak běžecky, tak i střelecky. Takže milí čeští trenéři biatlonu: najměte poradce-psychologa! Co nejdřív. Nemusím to být zrovna já 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *