Home > Závody > MS Oslo: Poslední zlato zůstalo zásluhou Johannese Bøho doma

MS Oslo: Poslední zlato zůstalo zásluhou Johannese Bøho doma

Johannes Thingnes Bø

Johannes Thingnes Bø

Foto: Johannes Thingnes Bø (© Tor Atle Kleven, pod licencní BY-SA)

Martin Fourcade se pátého zlata na Mistrovství světa v Oslu nedočkal. V závěrečném závodě s hromadným startem mu ho vyfoukl Johannes Thingnes Bø. Češi zakončili šampionát bez medaile.

Fourcadova komplikace

S velkým sebevědomím vstoupil do závodu Martin Fourcade. Ještě před úvodní položkou si vypracoval malý náskok a trochu tak pozlobil své soupeře. Následně však chyboval a pustil před sebe 17 čistých biatlonistů v čele s rychlým Simonem Ederem. Jedním z bezchybných střelců byl i Michal Krčmář, naopak Michal Šlesingr musel na trestné kolo. Tam se potkal i s Tarjeim Bøm, Emilem Hegle Svendsenem či dokonce dvakrát nepřesným Dominikem Landertingerem.

Eder ve vedení

Rakušan Simon Eder se i s druhou ležkou vypořádal nejrychleji a především pak přesně. Znovu se tak zařadil na čelo, kde už se docvakl Martin Fourcade. Ve vedoucí skupince nadále nechyběl Krčmář, jenž přidal druhou nulu. Přesně tentokrát střílel Šlesingr, naopak Landertinger a T. Bø si dalšími nepřesnostmi ještě více zkomplikovali své pozice.

Johannes Bø zaváhal

Na třetí položku přijel jako první Johannes Bø. Jeho střelba byla velmi rychlá, ale poslední terč nespadl. Do čela se tak dostal jiný Nor, Ole Einar Bjørndalen. V kontaktu se však drželo dalších 8 biatlonistů včetně chybujícho J. Bøho a M. Fourcada. Oba Češi bohužel chybovali a propadli se do druhé desítky.

Dramatická koncovka

Závěrečnou střelbu zvládl nejrychleji a zároveň se 100% úspěšností Martin Fourcade. Mezičasem projel 5,6 vteřiny před Ole Einarem Bjørndalenem a 7,2 před Johannesem Bøm. Kdo si myslel, že je rozhodnuto, byl brzy vyveden z omylu.

Mladší z bratrů Bøů brzy Fourcada dojel a schylovalo se tak k velmi zajímavému závěru. Více sil do posledních metrů zbylo domácímu závodníkovi, který za bouřlivých ovací zaplněné arény na Holmenkollenu vybojoval zlatou medaili. Mladý Nor se nyní může pyšnit již třemi tituly mistra světa.

Francouzského biatlonistu stříbro zřejmě trochu zamrzelo. Mohl jako první v historii získat na jednom MS pět zlatých medailí. Bronz si naopak velmi užíval 42letý Bjørndalen, pro nějž je to již 44. světová medaile.

Čtvrté místo obsadil Dominik Windisch, když na cílové pásce zdolal Arnda Peiffera. Velký souboj se strhl i o 6. místo. Tarjei Bø v něm porazil obhájce mistrovského titulu Jakova Faka. Serhij Semenov byl vedle Bjørndalena jediným bezchybným biatlonistou, ale slabší běžecká výkonnost ho nepustila výš než na 8. místo.

Skvělým během se znovu prezentoval Michal Šlesingr. Jenže se třemi chybami a nejpomalejší střelbou ze všech nemohl myslet na lepší než 17. příčku. Michal Krčmář skončil 22. Česká republika tak z Osla odjede se spoustou kvalitních výsledků, ale bez cenného kovu.

Statistiky závodu

Běžecké časy: 1. T. Bø (33:21,9), 2. Windisch (+1,6), 3. M. Fourcade (+5,3) – 5. Šlesingr (+9,8), 23. Krčmář (+1:01,5)

Střelecké časy: 1. Eder (1:22,0), 2. Lesser (+9,0), 3. Bjørndalen a J. Bø (+15,0) – 22. Krčmář (+29,0), 29. Šlesingr (+39,0)

Výsledkový servis

Výsledky závodu s hromadným startem

Analýza závodu

Pořadí Světového poháru

Pořadí disciplíny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *