Home > Preview > MS Östersund, 3. den: Bude sprintu opět dominovat J. T. Bø a vydaří se sprint Čechům?

MS Östersund, 3. den: Bude sprintu opět dominovat J. T. Bø a vydaří se sprint Čechům?

Johannes Thingnes Bø

Na programu třetího dne Mistrovství světa ve švédském Östersundu je sprint mužů a ten má, na rozdíl od ženského závodu, jasného favorita. Tím je zcela jistě Johannes Thingnes Bø z Norska, který v letošní sezóně vyhrál hned pět ze sedmi sprintů a bude chtít vyhrát i ten nejdůležitější. Na posledních olympijských hrách v Koreji (Arnd Peiffer) i na minulém Mistrovství světa v Hochfilzenu (Benedikt Doll) však výhru slavili Němci. Podaří se jim dokončit zlatý hattrick?

Dnešní menu

16:30 – Sprint mužů

  • cze 24. Michal Krčmář, 44. Ondřej Moravec, 74. Tomáš Krupčík, 94. Jakub Štvrtecký
  • TV přenosy: 16:00 ČT sport, 16:30 Eurosport
  • Startovní listina

Otázky dne

  • Promění se závod v norskou nadvládu, nebo bude pořadí na stupních vítězů pestré jako ve sprintu žen?
  • Bude se z výhry ve sprintu na velké akci potřetí za sebou radovat některý z německých reprezentantů?
  • Naváží čeští reprezentanti na skvělé výkony ve sprintu na OH v Koreji a na MS v Hochfilzenu?

Preview sprintu mužů

Vzhledem k předpovědi počasí na dnešní den (významné sněžení se neočekává) nebylo nasazení do jednotlivých startovních skupin až takovým oříškem jako před včerejším sprintem žen. Většina hlavních favoritů vystartuje do závodu z první a druhé vlny a všichni budou doufat, že zrovna při jejich příjezdu na střelnici bude místní nepříjemný větřík co možná nejslabší.

Největší favorit závodu Johannes Thingnes Bø vyběhne na trať s číslem 28 na konci první skupiny. Vzhledem k jeho letošní téměř konstantní běžecké formě budou muset ostatní soupeři pravděpodobně doufat v alespoň jednu chybu na střelnici. Johannes už získal zlato ve smíšené štafetě a stejný kov si bude chtít na krk pověsit i dnes.

Mezi velké favority budou patřit i jeho reprezentační kolegové Tarjej (9) a Vetle Christiansen (13). Tarjej Bø necestoval na závody v Kanadě a ve Spojených státech a rozhodl se trénovat a vyladit formu v Evropě. To se mu zdá se podařilo, protože již na Mistrovství Evropy v běloruském Raubiči podával skvělé výkony. I díky vynikajícímu běhu s přehledem vyhrál sprint i stíhačku a ve větrném individuálu přidal stříbro. Vetle Christiansen se do své asi nejlepší formy v životě dostával postupně a vygradovala v zámoří, kde vyhrál svůj první závod Světového poháru. Podle výkonu ve smíšené štafetě se zdá, že si výtečnou formu udržel i nadále. Nejvyšší příčky jistě může atakovat i poslední z Norů Erlend Bjøntegaard, který odstartuje s číslem 67.

Tarjei BøFoto: Tarjei Bø (Autor: Jaroslav Svoboda)

Jak již bylo naznačeno, tak na posledních velkých akcích se dařilo německým reprezentantům. Do dnešního závodu tak mohli nominovat hned pětici závodníků a mezi největší favority závodu bude jistě patřit s číslem 65 obhájce titulu Benedikt Doll. Již ve smíšené štafetě potvrdil výbornou formu, ale bude si muset pohlídat zejména stojku. K favoritům závodu by měl patřit také poslední olympijský vítěz ve sprintu Arnd Peiffer (39). Ten překonal zdravotní problémy a ve smíšené štafetě podal dobrý výkon, na který bude chtít dne navázat. Vysoko jistě pomýšlí také Erik Lesser (30) a Johannes Kühn (69).

Benedikt DollFoto: Benedikt Doll (Autor: Petr Slavík)

Po celou sezonu podávají vynikající výkony Francouzi. Letos už ani zdaleka tak nedominuje Martin Fourcade, který byl navíc před šampionátem nemocný. O to lepší výkony ale podávají jeho reprezentační kolegové. Do dnešního závodu mohou Francouzi nastoupit také v pěti a nominováni byli Émilien Jacquelin (5), Quentin Fillon Maillet (17), Simon Desthieux (32), Antonin Guigonnat (37) a Martin Fourcade (57). Všichni zmiňovaní mohou zcela určitě zaútočit na jeden z cenných kovů. Ženské části reprezentace se v Östersundu zatím vůbec nedaří, vylepší dnes fanouškům Francie náladu muži?

Martin FourcadeFoto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)

Velmi silnou čtveřici má na startu také Rusko. S číslem 4 odstartuje Jevgenij Garaničev, 36 bude mít Alexandr Loginov, 60 Matvej Jelisejev a s číslem 77 se do závodu vydá Dmitrij Malyško. Zejména Alexandr Loginov a Matvej Jelisejev mají běžeckou formu na takové úrovni, aby mohli při výborné střelbě atakovat stupně vítězů.

Velmi dobrou formou se v posledním období prezentují Italové Lukas Hofer (23) a Dominik Windisch (18), kteří budou jistě namlsáni úspěchem ve smíšené štafetě. Musí si však pohlídat někdy nevyrovnanou střelbu, zejména Windisch. To Rakušané řešili těsně před mistrovstvím zdravotní stav svých reprezentantů. Pokud se nic nezmění, tak by však do dnešního sprintu nakonec měli nastoupit v nejsilnější sestavě. Aktuální forma zejména Simona Edera (15) a Juliana Eberharda (19) je však velmi nejistá, a tak je možná bude muset výsledkově zastoupit Dominik Landentinger (1), který se umí na velké akce připravit, či mladý Felix Leitner (63).

Při výčtu možných favoritů nesmíme zapomenout na domácí Švédy. Domácí reprezentace letos vše vsadila právě na Mistrovství světa a zejména forma Sebastiana Samuelssona (33) se zdá být velmi nadějná. Pokud udrží nervy na střelnici, tak bude atakovat nejvyšší příčky. Výbornou formu na Mistrovství Evropy prokázal také Jesper Nelin (86) a překvapit mohou Peppe Femling (12) a po dlouhodobé nemoci vracející se Fredrik Lindström (102).

Mezi favority musíme zařadit také Švýcara Benjamina Wegera (48), který podává po většinu sezóny velmi kvalitní a vyrovnané výkony. Z ostatních týmů by mohli překvapit Andrejs Rastorgujevs (7) z Lotyšska, Američan Sean Doherty (10), Vladimir Iliev (22) z Bulharska, Dmytro Pidručnyj (25) z Ukrajiny, Jakov Fak (27) ze Slovinska, Christian Gow (58) z Kanady či Sergej Bočarnikov z Běloruska (103), který podával dobré výkony na domácím Mistrovství Evropy v Raubiči.

Napodobí některý z českých závodníků Davidovou?

Čeští reprezentanti nastoupí do závodu čtyři a všichni budou mít i čtyřku na startovním čísle. Jako první na trať vyrazí s číslem 24 Michal Krčmář, který v posledním období nemá ideální formu, ale ve smíšené štafetě podal dobrý výkon. Pokud zastřílí čistě a běžecky se již bude cítit o něco lépe, může nejlepší desítku atakovat.

Michal KrčmářFoto: Michal Krčmář (Autor: Petr Slavík)

Dokonce dvě čtyřky bude mít na startovním čísle Ondřej Moravec (44), který také před Mistrovstvím světa necestoval do zámoří a připravoval se v Evropě. Mistrovství Evropy v Raubiči se mu však nepovedlo podle představ, a to zejména střelecky. Střelbu tak odjel pilovat ještě do Jablonce nad Nisou a ve smíšené štafetě předvedl na střelnici bezchybný výkon. Pokud vynikající střelbu zopakuje a přidá zlepšený běh, také může klepat na první desítku. Především si však potřebuje vytvořit dobrou pozici před případným stíhacím závodem.

Ondřej MoravecFoto: Ondřej Moravec (Autor: Petr Slavík)

S číslem 74 na trať vyběhne Tomáš Krupčík, který si během letošní sezóny několikrát vylepšit v závodě Světového poháru životní maximum. V jaké střelecké a běžecké pohodě se nachází ve Švédsku je zatím otázka, a tak doufejme, že naváže na ty své letošní lepší výkony. Jako poslední z našich se na tratě vydá Jakub Štvrtecký (94). Na ME v Raubiči podával dobré běžecké výkony a dostal dnes přednost před Michalem Šlesingrem. Pokud se Kubovi vydaří střelba, může dnes překvapit velmi pěkným výsledkem.

Hlavní foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *