Home > Závody > Univerziáda Krasnojarsk: Jurčová s Tolarem ve dvojicích stříbrní za Rusy

Univerziáda Krasnojarsk: Jurčová s Tolarem ve dvojicích stříbrní za Rusy

Natálie Jurčová

Pouze šest a půl vteřiny chybělo české dvojici Natálie Jurčová – David Tolar ke zlatu na Zimní univerziádě v ruském Krasnojarsku. Závod smíšených dvojic byl jedinou disciplínou, kde bylo jasné, že pódium nebude kompletně rudé, protože národy mohly postavit jen jeden tým. Češi vyslali do boje dva stabilní střelce s běžeckou formou, kteří si v závodě značně ovlivněném silným větrem počínali znamenitě.

I přes jedno trestné kolo byli, stejně jako česká štafeta na probíhajícím Mistrovství světa v Östersundu, nejlépe střílejícím týmem startovního pole. Vítězní Rusové Valerija Vasněcovová a Alexandr Děďuchin (oba ještě neměli z Univerziády medaili) kroužili čtyřikrát, bronzoví Francouzi ve složení Marine Challamelová a Felix CottetPuinel pětkrát. Natálie Jurčová oba své úseky vyhrála, druhou Vasněcovovou, která startuje ve Světovém poháru a ze závodů v IBU Cupu má i medaili, pokořila střelecky, na lyžích s ní držela krok. Česká dvojice nejen medailově otevřela sobotu plnou vrcholných biatlonových klání, ale zároveň se postarala o nejlepší mezinárodní český výsledek v této disciplíně.

Jak se závod odehrál

Hned úvodní položka závodu smíšených dvojic zchladila zaplněné tribuny, Ruska Vasněcovová střelbu v silném nárazovém větru nezvládla a musela na trestné kolečko, jako první naopak vyrazila po dvou dobitích Natálie Jurčová. Stojka v českém podání znamenala už trojí opravu, přesto David Tolar vyrazil na trať s desetisekundovým náskokem před domácím reprezentantem, dvacet sekund ztrácelo Norsko.

Český student ČVUT mírně ztrácel běžecky, po stojce musel spolu s rychlým Polákem Janikem na trestný ovál, Jurčové předával se ztrátou 21 sekund jako čtvrtý za trojicí Rusko, Francie, Norsko.

Té se běžecky vedlo výborně, po ležce s třemi dobitími odjížděla již druhá za bezchybnou Polkou, Vasněcovová opět navštívila trestný okruh, kam jí doprovodila i Francouzka Challamelová. Sílící vítr při střelbě ve stoje zvládla z čela nejlépe a David Tolar vyrazil na trať s 11 sekundami náskoku před Rusem Děďuchinem. Francouzka, Norka i Polka zatím dvakrát kroužily a vedoucí dvojici dopřály již téměř minutový náskok. Vybílené terče při ležce udržely český tým ve zlaté naději, chybující Rus ztrácel stále 10 sekund, Poláci 46 a Francie více než minutu. Norský rychlík Uldal musel na tři trestná kola a z boje o medaile severskou velmoc odstřelil.

O vítězi rozhodla poslední střelba závodu, kde Děďuchin opravoval jen jednou, Tolar třikrát. Ze střelnice odjížděl s osmisekundovým odstupem, s pohodlným 40sekundovým náskokem na skvěle střílejícího bronzového medailistu z individuálu Francouze Cotteta-Puinela. Polák absolvoval dvě trestná kola.

Větrný závod 11 dvojic neměl čistého střelce, nejlepší Francouz se z 20 ran mýlil jen jednou. Hned 17 trestných okruhů objeli poslední Japonci, 15 pak Kanaďané s ryze českými jmény Mirejovska a Hudec. Nejrychlejším běžcem byl Bělorus Krjuko, mezi studentkami Ruska Vasněcovová.

Češi v akci
Střelba Čas střelby Běh
1. Natálie Jurčová 0+5 2:17,1 1. 8:02,9 1.
7. David Tolar 1+4 2:37,9 7. +45,3 6.
1. Natálie Jurčová 0+5 2:09,5 2. +10,7 2.
4. David Tolar 0+3 1:58,0 4. +32,8 4.

Poslední šanci na univerziádní medaile budou mít biatlonisté v neděli v hromadných startech, které se týkají všech českých reprezentantů.

Foto: Natálie Jurčová (Autor: Petr Zbranek)

3 thoughts on “Univerziáda Krasnojarsk: Jurčová s Tolarem ve dvojicích stříbrní za Rusy

    1. Nemáte někdo informace o tom, proč Jurčová letos nejezdí IBU Cup, míst tam máme dostatek a jsou nevyužitá. Navíc na webu biatlonu je uvedená normálně jak očlenka B-týmu repre. Tolara jsem párkrát letos v IBU Cupu viděl a rozhodně tam nepodával horší výkony než Žemlička s Hoškem.

      1. Ona v Ibu cup odjela 1. sprint (71.) a v 2. už nejela, ještě v lednu odpovidala na sitich ze se k zavodeni vrati az bude zdrava. Tak asi nemoc.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *