Home > Preview > MS Östersund, 4. den: Do stíhacích závodů mají nejlepší pozice J. T. Bø a Kuzminová.

MS Östersund, 4. den: Do stíhacích závodů mají nejlepší pozice J. T. Bø a Kuzminová.

Johannes Thingnes Bø

Program čtvrtého závodního dne Mistrovství světa ve švédském Östersundu je zatím nejštědřejší, protože ženy i muže čekají vždy velmi zajímavé a atraktivní stíhací závody. Z nejlepších pozic a navíc s mírným náskokem na ostatní soupeře budou startovat Johannes Thingnes Bø a Anastasia Kuzminová. Z pátečního sprintu se výborným sedmým místem a s relativně malou ztrátou na nejvyšší příčky kvalifikovala také Markéta Davidová. Spíše ze zadních pozic budou do stíhaček startovat také Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Tomáš Krupčík a Michal Krčmář.

Dnešní menu

13:45 – Stíhací závod žen

  • cze 7. Markéta Davidová, 38. Veronika Vítková, 59. Eva Puskarčíková
  • TV přenosy: 13:15 ČT sport, 13:30 Eurosport
  • Startovní listina

16:30 – Stíhací závod mužů

  • cze 30. Tomáš Krupčík, 44. Michal Krčmář
  • TV přenosy: 16:00 ČT sport, 16:15 Eurosport
  • Startovní listina

Otázky dne

  • Vyrovná dnes Johannes Thingnes Bø rekord Martina Fourcada a Magdaleny Forsbergové, kteří vyhráli 14 závodů během jedné sezóny?
  • Dosáhne Laura Dahlmeierová jako první biatlonistka v historii na tři výhry v řadě na mistrovství světa v jedné disciplíně?
  • Získá Markéta Davidová svou první medaili z Mistrovství světa hned při svém debutu?

Preview stíhacího závodu žen

Stíhací závod žen slibuje vynikající podívanou. Hned několika velkým favoritkám se sprint příliš nevydařil a jistě dnes budou chtít své pořadí vylepšit. Možným výrazným posunům bude nahrávat i fakt, že první dvacítka závodnic vystartuje v rozmezí pouhé jedné minuty. Závod by neměl být komplikován sněžením, ale problémy na střelnici může opět dělat proměnlivý vítr.

Z prvního místa vystartuje do závodu Anastasia Kuzminová, která zdá se opět vyladila na Mistrovství světa formu. Navíc bude mít tu výhodu, že i pokud na první střelbě udělá jednu chybu, stále se bude pohybovat v čelní skupince.

Jako druhá vyběhne na trať Norka Ingrid Tandrevoldová, která už může na tomto mistrovství závodit bez nervů, protože má jistě splněno. Ve stíhacích závodech se jí ale velmi často daří, a tak může přidat další skvělý výsledek.

S číslem 3 a ztrátou 13 vteřin vystartuje Laura Dahlmeierová, která překonala všechny nemoci a ze sprintu doslova vydřela bronz. Vzhledem k jejímu zdraví před šampionátem je trochu otázka, jak si dnes povede.

Anastasia KuzminováFoto: Anastasia Kuzminová (Autor: Petr Slavík)

S číslem 4 a 5 vystartují za podpory domácích diváků Švédky Hanna Öbergová a Mona Brorssonová. Obě dvě udělaly ve sprintu jednu chybu, ale předvedly velmi dobrý běh. Öbergová odstartuje ihned za Laurou a jelikož čtyřpoložkové závody umí, určitě si bude brousit zuby na medaili. Brorssonová odstartuje těsně před Denise Herrmannovou a bude chtít potvrdit výbornou aktuální formu. To u německé závodnice se bude vše odvíjet od úspěšnosti střelby, protože v běhu je aktuálně nejlepší. Pokud udělá minimum chyb, bude atakovat stupně vítězů.

Ze sedmého místa a se ztrátou pouhých 27 sekund vyběhne Markéta Davidová a dá se očekávat, že již před první střelbou bude mít díky výbornému běhu medailové pozice doslova na dohled. Na střelnici si své rány bude pravděpodobně opět hodně hlídat a případné omyly se pokusí dohnat v běžecké části. Na jaké umístění to dnes bude stačit?

Markéta DavidováFoto: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík)

Ihned za Markétou totiž vystartuje celá skupina skvělých biatlonistek. Jako osmá bude na startu Jekatěrina Jurlovová-Perchtová, devátá Tiril Eckhoffová a se ztrátou jen 33, respektive 34, vteřin vyběhne vedoucí závodnice Světového poháru Dorothea Wiererová a také velezkušená Finka Kaisa Mäkäräinenová. Dorothea se určitě pokusí vrátit zpět do boje o medaile, ale také bude hájit náskok 4 bodů v celkovém pořadí před reprezentační kolegyní Lisou Vittozziovou, které se sprint nevydařil a odstartuje až jako 21. s více než minutovou ztrátou.

Ještě před Vittozziovou vyběhne se ztrátou 52 sekund a číslem 16 Franziska Preußová, která se také může posunout pořadím výrazně vpřed. Ze zadních pozic bude jistě útočit Marte Olsbuová Røiselandová, které se vůbec nevydařil sprint střelecky a odstartuje se ztrátou 71 vteřin. Ihned za Norkou odstartuje skvělá střelkyně Iryna Kryuková z Běloruska.

Až s číslem 38 a ztrátou 1:42 vyběhne na trať druhá česká reprezentantka Veronika Vítková. Ve sprintu totiž udělala, stejně jako ve smíšené štafetě, 2 chyby na úvodní hned ležce. Stojka už byla následně bezchybná a velmi rychlá, ale na větší posun vpřed to nestačilo. Pokud se bude chtít posunout pořadím výrazněji dopředu, bude tentokrát muset střílet i vleže čistě, protože v běžecké části na nejlepší pravidelně ztrácí. S číslem 59 a ztrátou větší než dvě a půl minuty by měla vyběhnout také Eva Puskarčíková, která letos zatím hledá jak střeleckou vyrovnanost, tak běžeckou formu.

Veronika VítkováFoto: Veronika Vítková (Autor: Petr Slavík)

Preview stíhacího závodu mužů

Do stíhacího závodu mužů jsou karty rozdány poněkud jednoznačněji. Z prvního místa a s náskokem 14 vteřin vystartuje největší favorit závodu Johannes Thingnes Bø. Sprint vyhrál s tímto náskokem i přesto, že, na rozdíl od všech soupeřů v pořadí za ním, udělal jednu chybu na střelnici. Je tedy velmi pravděpodobné, že už na první střelbu opět přijede s náskokem jedné pokažené rány. A i pokud by opravdu minul, tak v dalším průběhu stíhačky pravděpodobně získá v běhu na své soupeře další čas navíc. S útokem na zlato to tak budou mít ostatní soupeři velmi těžké, ale v biatlonu je vše možné.

Za J. T. Bøm odstartuje zhruba se ztrátou čtvrt minuty trojice Alexandr LoginovQuentin Fillon Maillet a ve sprintu smolně čtvrtý Dmytro Pidručnyj. Zejména Francouz má stíhací závody ve velké oblibě a s běžeckou formou, jakou nyní má, může určitě myslet na další stupně vítězů. Stejně je na tom Loginov, který umí zajet každý typ závodu. Pokud mu vyjde střelba jako ve sprintu, může na krk pověsit další medaili. Pidručnyj je také výborný střelec a ve sprintu překvapil pátým nejlepším během. Pokud i on výkon zopakuje, může placku konečně získat.

Quentin Fillon MailletFoto: Quentin Fillon Maillet (Autor: Petr Slavík)

Se ztrátou 25 vteřin vyběhne na trať Francouz Simon Desthieux, který potvrdil svou letošní vyrovnanou výkonnost a jistě se znovu zapojí do boje o nejvyšší příčky. Jako šestý odstartuje s více než půlminutou ztrátou další reprezentant Francie Martin Fourcade. Ve sprintu neudělal ani jednu chybu, což by v minulých sezónách znamenalo většinou jasné vítězství, maximálně však po boji druhé místo za J. T. Bøm. V letošní sezóně to ale Martinovi tak neběhá a nedávná nemoc mu na běžecké formě jistě také nepřidala. Pozici do stíhačky však má dobrou, a pokud opět výborně zastřílí, medaili určitě může získat.

Ihned za Fourcadem vystartuje Erlend Bjøntegaard, který má stíhací závody také v oblibě a velmi často se mu v nich daří. Za Norem už se do závodu vydá téměř kompletní německá reprezentace v pořadí Erik Lesser, Arnd Peiffer, Benedikt Doll a Philipp Nawrath. minimálně jeden z nich by také mohl zasáhnout do boje o medaile. Mezi německé kvarteto se ve sprintu vklínil ještě výsledkově stabilní Benjamin Weger. Naopak až těsně za německou čtveřicí vyběhne do závodu s více než minutovou ztrátou Tarjei Bø. Ve sprintu měl našlápnuto na zisk cenného kovu, ale nedal poslední dvě rány při stojce a propadl se pořadím.

A kdo by mohl zaútočit ze zadních pozic? Závody na čtyři položky umí skvěle jak Simon Eder (15), tak Jakov Fak (17), ale ani jeden z nich nemá po nemocích ideální běžeckou formu. Posouvat se tak mohou pořadím vzhůru například zkušený Jevgenij Garaničev (19), výborný střelec Antonin Guigonnat (20), případně i Dominik Landentinger (21). A až z hloubky pole se budou muset snažit probojovat do popředí domácí Sebastian Samuelsson (29) a Vetle Christiansen (31), kterým se sprint nevydařil dle představ.

První z českých reprezentantů vyběhne do závodu Tomáš Krupčík, ale až s číslem 30 a ztrátou 1:48. Pokud však bude střílet podobně dobře jako ve sprintu, tak se jistě může posunout minimálně do první dvacítky. Až s číslem 44 odstartuje Michal Krčmář, který stále hledá svou formu z minulých let a necítí se v ideální formě běžecky ani střelecky. Doufejme tedy, že se ve stíhacím závodě alespoň střelecky najde a zvedne si sebevědomí před následným vytrvalostním závodem.

Tomáš KrupčíkFoto: Tomáš Krupčík (Autor: Petr Slavík)

Hlavní foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Václav Mudra)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *