Home > Závody > Univerziáda Krasnojarsk: Václavík v masáku bronzový, Svobodová šestá

Univerziáda Krasnojarsk: Václavík v masáku bronzový, Svobodová šestá

Adam Václavík

Ruskou nadvládu na 29. Zimní Univerziády v Krasnojarsku prolomil až závěrečný závod s hromadným startem. U žen to ještě nevyšlo, studenti již pódium domácím kompletně vyfoukli. A bronz patřil Adamu Václavíkovi.

Šestá Svobodová za ruskou pěticí

I poslední univerziádní závod třicítky žen režírovaly rychlé Rusky. Na třetí zlato dosáhla Jekatěrina Moškovová, stříbro brala Jelizaveta Kaplinová a bronz Jelena Čirkovová. Ještě před ní dojela do cíle vítězka individuálu Natalja Gerbulovová, která byla ale pro nesprávné projetí trati diskvalifikována.

Nejrychlejší Češka, studentka pražské VŠE Eliška Svobodová nechala čelo závodu ujet po první ležce, kdy dvakrát chybovala, pak udělal další dvě chyby, přesto dosáhla na šesté místo, tedy první neruské. Tereza Vinklárková patřila se dvěma omyly ve čtyřech položkách mezi tři nejpřesnější ženy závodu, pomalejší běh ji zařadil těsně za desítku. Včerejší stříbrná hrdinka smíšených dvojic Natálie Jurčová musela po první střelbě na tři trestná kola, do konce závodu ještě dvě přidala a dojela na 13. místě. Na trati se projevily stříbrné kilometry navíc, kupředu jí pomohla nejrychlejší střelba. Patnáctá skončila Barbora Smetanová, která musela na trestný ovál celkem šestkrát. Na nejrychlejší Rusku Kazakevičovou ztratily Češky za desítkou na trati více než pět minut.

Češky v akci
Střelba Čas střelby* Běh
6. Eliška Svobodová 2+1+0+1 3:58,7 10. +2:44,1 6.
11. Tereza Vinklárková 0+1+1+0 3:59,2 11. +5:21,6 16.
13. Natálie Jurčová 3+1+0+1 3:14,3 1. +5:35,0 18.
15. Barbora Smetanová 3+1+0+2 3:44,2 7. +5:01,6 14.

*celkový čas strávený na střelnici včetně připočtených trestných minut

Bronz pro Václavíka

Nečekaná šance na boj o medaile se otevřela neruským studentům, když na start hromadného závodu z domácích medailistů nastoupili jen dva – vítěz stíhačky Dmitrij Ivanov a ve smíšených dvojicích zlatý Alexandr Děďuchin. A zbytek startovního pole toho stoprocentně využil. Poprvé jeli studenti bez sluníčka, s mírným sněžením i větrem, s pětistupňovým mrazem.

Dobré větrné podmínky pomohly norskému nejrychlejšímu střelci Espenu Uldalovi, který vynuloval obě ležky a vždy jednou chyboval při polohách ve stoje. Od začátku závodu se pohyboval na čele závodu vedle nakonec stříbrného běloruského reprezentanta z IBU Cupu Maxima Varabeje. Ten byl sice rychlejší na trati, ale na závěrečné položce minul terče dva. Druhou českou medaili – bronz – odveze z Krasnojarsku Adam Václavík.

Ke třetímu místu ho překvapivě vynesla čistá střelba v obou položkách ve stoje a nepřekvapivě elitní běh, ve kterém zaostal o 14 sekund za nejrychlejším Rusem Vasilijem Tomšinem. Po ležkách (1+3) se přitom ještě pohyboval za elitní desítkou. V cíli osmý David Tolar to měl naopak. Povedlo se mu vybílit všech deset terčů vleže, i s jedním omylem na stojce odjížděl ze střelnice na třetím místě a až dvě minely na závěrečné střelbě ho připravily o další medaili. Jakub Procházka slušně běžel, střelba se mu ale nepovedla, se sedmi trestnými koly skončil 16. Dvacetiletý Jiří Mánek naopak střílel slušně, pouhé tři omyly mu přinesly v hromadném startu nejlepší umístění na Univerziádě – 19. místo.

Češi v akci
Střelba Čas střelby* Běh
3. Adam Václavík 1+3+0+0 3:28,8 11. +13,8 2.
8. David Tolar 0+0+1+2 3:18,9 7. +1:43,1 8.
16. Jakub Procházka 2+2+2+1 3:51,1 24. +1:50,0 10.
19. Jiří Mánek 0+1+1+1 5:21,8 28. +2:31,6 18.

*celkový čas strávený na střelnici včetně připočtených trestných minut

Čeští studenti odjíždějí z Univerziády se stříbrnou a bronzovou medailí. Počtem umístění v elitní desítce za sebou nechali všechny neruské reprezentace. Především díky ženské části výpravy jich vybojovali celkem 11 (6. místo., čtyřikrát 7. a 8. místo, 9. místo, 10. místo). Největší ruská výprava posbírala celkem 21 medailí, poloviční česká dvě, stejně početné Norsko má jeden cenný kov, dva bronzy pak čtyři studenti francouzské Univerzity v Grenoblu.

Foto: Adam Václavík (Autor: Petr Slavík)

One thought on “Univerziáda Krasnojarsk: Václavík v masáku bronzový, Svobodová šestá

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *