Home > Preview > MS Östersund, 5. den: Uspěje Davidová v boji o medaile a získá malý křišťálový glóbus?

MS Östersund, 5. den: Uspěje Davidová v boji o medaile a získá malý křišťálový glóbus?

Markéta Davidová

Dnes je ve švédském Östersundu na programu vytrvalostní závod žen na 15 kilometrů. Po něm budeme znát nejen novou mistryni světa, ale také držitelku malého křišťálového globu za tuto disciplínu. Adeptek na medaile je znovu hodně, ke glóbu má nejblíže Markéta Davidová.

Dnešní menu

15:30 – Vytrvalostní závod žen

  • cze 15. Markéta Davidová, 61. Veronika Vítková, 68. Eva Puskarčíková, 89. Jessica Jislová
  • TV přenosy: 15:00 ČT sport, 15:15 Eurosport
  • Startovní listina

Otázky dne

  • Povede se Markétě Davidové získat první medaili ze šampionátu a stane se držitelkou malého křišťálového glóbu?
  • Dokáže Laura Dahlmeierová potřinácté v řadě na mistrovství světa vystoupat na medailový stupínek?
  • Jak napraví zaváhání z dosavadních závodů favoritky v čele s Lisou Vittozziovou, Dorotheou Wiererovou nebo Kaisou Mäkäräinenovou?

Preview vytrvalostního závodu žen

Čeká nás poslední a nejdůležitejší vytrvalostní závod sezony. Biatlonistky budou soupeřit o titul mistryně světa a další cenné medaile. Zrak českého fanouška se po závodě upne nejen na výsledkovou listinu, ale také na konečné pořadí disciplíny. V současné chvíli je to pohled radostný. V červeném dresu dnes totiž nastoupí Markéta Davidová. Česká jednička si v úvodním závodě na 15 kilometrů připsala premiérové pódium v SP, když dojela třetí. Ve zkrácené verzi závodu v Canmore si o příčku polepšila, nestačila jen na Tiril Eckhoffovou. Díky těmto výsledkům Davidová vede celkové hodnocení disciplíny. Na nejbližší pronásledkovatelku má náskok šestnácti bodů.

Pódium vytrvalostního závodu ženFoto: Pódium vytrvalostního závodu žen v Canmore (Autor: Petr Slavík)

Markéta Davidová pojede s číslem 15. Start v úvodní skupině zvolila i řada dalších favoritek. S jedničkou odstartuje sedmá žena Světového poháru Iryna Kryuková, která se v této disciplíně blýskla na ME v Minsku, kde brala bronz. Jako čtvrtá se do závodu vydá Paulína Fialková, které se zatím na šampionátu nedařilo, v hodnocení disciplíny je třetí. Za ní pojede Jekatěrina Jurlovová-Perchtová, mistryně světa z Kontiolahti 2015. Sedmá by měla odstartovat Anastasia Kuzminová, čerstvá šampionka ve sprintu. Dopředu ovšem avizovala, že by kvůli zdravotním problémům nemusela jet. Dosavadní individuální závody se jí nevydařily podle představ (25., 8.). Ještě horší bilanci má Kaisa Mäkäräinenová (start. číslo 13), která si v této disciplíně zatím dojela pro pouhých 11 bodů. Finka už jednu vytrvalostní medaili ze šampionátu má, bronz z domácího Kontiolahti 2015. Ještě před ní ale budeme sledovat Alexii Runggaldierovou (11), bronzovou medailistku z Hochfilzenu.

Po Davidové budou v první skupině startovat ještě dvě favorizované Norky –   Marte Olsbuová Røiselandová (20), která v neděli předvedla skvělou stíhací jízdu (z 25. místa se posunula na 4.), a Ingrid Tandrevoldová, nová vicemistryně ve sprintu.

Kaisa Mäkäräinenová a Paulína FialkováFoto: Kaisa Mäkäräinenová a Paulína Fialková (Autor: Petr Slavík)

Druhou skupinu otevře s číslem 28 Laura Dahlmeierová. Němka je na šampionát opět skvěle připravena, v dosavadních dvou závodech si dojela pro dvě medaile. Útočí i na třetí cenný kov v individuálním závodě v řadě. Z Hochfilzenu obhajuje zlato, o rok dříve v Oslu byla bronzová. Kromě ní se v této skupině představí třeba domácí naděje a olympijská vítězka Hanna Öbergová (30.), čtvrtá žena v hodnocení disciplíny Monika Hojniszová (32) a také další z Norek, vítězka vytrvalostního závodu v Canmore a tuto neděli stříbrná Tiril Eckhoffová (34).

Laura Dahlmeierová a Tiril EckhoffovFoto: Laura Dahlmeierová a Tiril Eckhoffová v souboji o stříbro (Autor: Petr Slavík)

Italky se sice radovaly z bronzu ve smíšené štafetě, vlastní závody zatím nevycházejí podle představ ani jedné. Jako první z italského dua  odstartuje Dorothea Wiererová (44). O žlutý trikot přišla vinou nepovedené stíhačky, ve které nechala osm nesestřelených terčů. Do čela celkového hodnocení tak znovu pustila Lisu Vittozziovou. I když dosavadní výsledky obou Italek jsou podobné, Vittozziová má k dobru šest bodů a je na tom lépe i v hodnocení disciplíny, kde je druhá za Davidovou. Pojede s číslem 56.

Foto: Lisa Vittozziová (Autor: Petr Slavík)

Důležitá jména figurují i v zadní části startovní listiny. Na výhru z Pokljuky by mohla vzpomenout Julija Džimová (81). Ukrajince se od triumfu nedaří, pokud se ale dokáže probojovat mezi nejlepší, je to nejčastěji v této disciplíně. Podobně je na tom její zkušenější kolegyně Valj Semerenková, bronzová medailistka z Nového Města 2013. Ta pojede se startovním číslem 92.

Koho v závodě neuvidíme?

Kdo naopak ve startovní listině chybí, to je Denise Herrmannová, nová mistryně světa ve stíhacím závodě. Smůlu má v letošní sezoně Anaïs Bescondová. Do Östersundu kvůli nemoci odcestovala později, po neúčasti v úvodních závodech se těšila na zbytek programu. I o ten ale Francouzka přijde, z nachlazení se vyklubal zánět průdušek.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Le scénario redouté arrive : la maladie n’a pas évolué dans le bon sens. Ce matin à l’oscultation du medecin de l’équipe, j’ai une bronchite asthmatiforme. L’effort au froid est déconseillé (évidement). 4 Françaises seront alignées demain à la chasse aux médailles de l’individuel. Je n’en ferai pas partie. Je me concentre sur ma remise en service et j’encourage depuis l’intérieur. 😉 💪🇫🇷 The dreaded scenario comes: the disease has not moved in the right direction. This morning at the oscultation of the team doctor, I have asthmatic bronchitis. Cold stress not recommended (obviously). 4 French will be lined up tomorrow at the medal hunt of the individual. I will not be part of it. I focus on getting back in service and encouraging from the inside. 😉 💪🇫🇷

Příspěvek sdílený Anaïs Bescond (@anaisbescondofficiel),

Scénář, kterého jsem se bála, je tady. Nemoc se nepohnula správným směrem, mám astmatickou bronchitidu. Čtyři Francouzky budou zítra bojovat o medaile ve vytrvalostním závodě. Já mezi nimi nebudu,” posteskla si dnes Anaïs Bescondová.

Jak si povedou Češky?

O Markétě Davidové jsme se jako o jedné z hlavních favoritek rozepsali výše. Dnes ji doplní další tři Češky, na které si ale budeme muset chvíli počkat. S číslem 61 se do závodu vydá Veronika Vítková. Stíhací závod se Veronice povedl, byla jednou ze skokanek závodu, když vylepšila své postavení o 26 míst a v závěrečném kole před sebe nepustila ani K. Mäkäräinenovou. Budeme doufat, že běžecký kolaps z Canmore je minulostí a Vítkové se podaří navázat na vytrvalostní závody z předchozích šampionátů, v nichž čtyřikrát dojela v první desítce.

Veronika VítkováFoto: Veronika Vítková (Autor: Petr Slavík)

Eva Puskarčíková se ve stíhačce posunula ze samého chvostu na 41. místo. Ani jí se individuální závod v Canmore nepovedl, na šampionátu je jejím nejlepším výsledkem 23. místo. Puskarčíková pojede s číslem 68. Až jako 89. se do závodu vydá Jessica Jislová, pro kterou půjde o první závod v Östersundu a stejně jako pro Davidovou o první vytrvalostní závod na šampionátu vůbec. Jisslová do zámoří necestovala, individuál si vyzkoušela na ME v Minsku, kde obsadila 39. místo.

Hlavní foto: Markéta Davidová (Autor: Jaroslav Svoboda)

One thought on “MS Östersund, 5. den: Uspěje Davidová v boji o medaile a získá malý křišťálový glóbus?

  1. Máte to špatně!! Dnes (12. 3. 2019) je 5. (slovy: PÁTÝ) závodní den MS v Östersundu. Prosím opravte si to!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *