Home > Preview > MS Östersund, 7. den: Závod smíšených dvojic nemá jasné favority, zadaří se našim?

MS Östersund, 7. den: Závod smíšených dvojic nemá jasné favority, zadaří se našim?

Simon Eder

Dnes zažijeme na Mistrovství světa ve švédském Östersundu jednu premiéru. Poprvé se na významné akci typu mistrovství světa či olympijské hry představí smíšené dvojice. Tuto disciplínu jsme poprvé viděli v sezóně 2014/15 v Novém Městě na Moravě. Od následujícího ročníku se vždy konaly dva závody smíšených dvojic a v letošní sezóně se tato disciplína představí divákům už potřetí.

Dnešní menu

17:10 – Smíšené dvojice

  • cze 13. Puskarčíková, Moravec
  • TV přenosy: 16:40 ČT sport, 16:45 Eurosport 2
  • Startovní listina

Otázky dne

  • Vybojují Rakušané Hauserová a Eder sedmou medaili v disciplíně, která je jim jako šitá na míru?
  • Dočkají se první výhry v historii této disciplíny Němci nebo Švédové zrovna na Mistrovství světa?
  • Vylepší česká dvojice dosavadní maximum v této disciplíně, kterým je 6. místo?

Preview smíšených dvojic

Závod smíšených dvojic se jede na mistrovství světa poprvé, ve Světovém poháru už se ale konal devětkrát. Nejčastěji se radovala z vítězství dvojice Francie, a to hned třikrát. Dvě výhry vybojovali Rakušané a Norové, jednou se radovala dvojice Ruska (v premiéře v Novém Městě na Moravě), a poslední klání vyhrála letos za mořem dvojice Itálie. V závodech Světového poháru se však málokdy stane, že by všechny týmy nasadily nejsilnější možné složení. Dnes k tomu budeme zatím zřejmě nejblíže. Navíc se na start postaví hned 29 dvojic. Pojďme se tedy podívat na to, v jakých sestavách se týmy představí, a které dvojice by mohly patřit k největším favoritům.

S číslem 1 bude na startu dvojice Rakouska. Rakušané když jen trochu mohou, tak do této disciplíny již tradičně nasazují dvojici Lisa Hauserová, Simon Eder. V posledních sedmi závodech Rakušané dvakrát vyhráli a pětkrát vybojovali druhé místo. Hned šestkrát to bylo právě v sestavě Hauserová, Eder a pouze jedno druhé místo obsadila dvojice Hauserová, J. Eberhard. Oba dva se spoléhají na přesnou a rychlou střelbu a na kratších běžeckých okruzích většinou příliš neztratí. Také dnes rozhodně patří k favoritům

Dvojku bude mít dvojice Norska. Norové také nasazují nejlepší možnou sestavu, jakou jen mohou a zcela jistě tak budou také patřit k favoritům. Závod rozjede Marte Olsbuová Røiselandová a druhým článkem bude Johannes Thingnes Bø. V této sestavě už Norsko vybojovalo v roce 2018 v Kontiolahti třetí místo a nyní se bude chtít tato dvojice jistě ještě zlepšit. Běžecká forma je skvělá, a tak se o norských šancích rozhodne hlavně na střelnici. Jak Røiselandová, tak J. Bø však občas dovedou i výrazněji zachybovat.

Marte Olsbuová RøiselandováFoto: Marte Olsbuová Røiselandová (Autor: Petr Slavík)

Do první startovní řady si stoupne s číslem 3 ještě tým Francie. Jak již bylo zmíněno, tak tým Francie už tuto disciplínu vyhrát třikrát, ale ani jednou v tomto složení. Na posledních závodech v Soldier Hollow už ale nastoupila Francie ve stejném složení jako dnes a dvojice Julia Simonová a Antonin Guigonnat vybojovala třetí místo. Je tedy jasné, že i tým Francie bude patřit mezi širší okruh favoritů a pokusí se vylepšit bronzovou pozici z USA. Zejména Simonová má však někdy problémy s přesností střelby.

Z druhé řady s číslem 4 odstartuje dvojice Itálie. Italové se dnes budou držet hesla, že vítězná sestava se nemění a nastupují ve složení Dorothea Wiererová a Lukas Hofer. Přesně v této sestavě tato dvojice slavila výhru v Soldier Hollow, a to jen s tím rozdílem, že tam závod rozbíhali muži. Italští trenéři tedy vsadili na rychlou střelbu, výborný běh a budou doufat, že se Wiererová i Hofer vyvarují na střelnici většího počtu chyb. Zejména Wiererová zatím v Östersundu nemá takovou přesnost střelby, na kterou je zvyklá.

Lukas Hofer a Dorothea WiererováFoto: Lukas Hofer a Dorothea Wiererová (Autor: Petr Slavík)

S číslem 5 bude na startu dvojice Ukrajiny, která pojede ve složení Anastasija Merkušynová a Dmytro Pidručnyj. Pidručnyj je ve Švédsku v doslova životní formě, skvěle běhá a přesně střílí a už zde vybojoval 4. místo ve sprintu a zlato ve stíhačce. Pokud se bude trochu pomalejší Merkušynová trefovat na střelnici, může z toho být pro Ukrajinu další skvělý výsledek. Ve sprintu i v individuálním závodě vždy minula pouze jeden terč. Merkušynová, společně s Artěmem Tyščenkem, vybojovala v úvodu letošní sezóny v Pokljuce 3. místo.

Do druhé řady se na startu postaví tým Německa. Němci ještě ani jednou štafetu smíšených dvojic nevyhráli a budou to chtít změnit právě v Östersundu. Do dnešního závodu nasazují dvojici Denise Herrmannová a Erik Lesser. Denise Herrmannová již byla členkou stříbrné smíšené štafety, dojela si pro 6. místo ve sprintu a trochu překvapivě získala zlato v následném stíhacím závodě. Individuální závod nejela a již se připravovala, jako bývalá sprinterka v běhu na lyžích, na tento závod, který by ji měl vyhovovat. Lesser smíšenou štafetu nejel a připsal si zatím 8. místo ve sprintu, 11. místo ve stíhačce a ve včerejším individuálním závodě si odstřelil medaili poslední ranou na závěrečné stojce. Oba dva umí střílet velmi rychle, a pokud se vyvarují většího množství omylů, může Německo poprvé tuto disciplínu vyhrát.

K favoritům musíme zcela jednoznačně zařadit také domácí dvojici Švédska s číslem 7. Švédové se konečně v individuálním závodě žen dočkali medaile, a to hned zlaté, kterou vybojovala Öbergová. A právě Hanna Öbergová bude dnes na startu společně se Sebastianem Samuelssonem, který byl ve včerejším individuálním závodě mužů čtvrtý. Oba dva tak jsou ve skvělé formě, a pokud se zejména Samuelsson vyvaruje střeleckých omylů, mohou útočit na jednu z medailí. Zatím však v této disciplíně ani jednou na stupních vítězů nestáli.

Hanna ÖbergováFoto: Hanna Öbergová (Autor: Petr Slavík)

K možným favoritům ještě musíme zařadit dvojici Ruska. Rusové vyhráli hned první závod smíšených dvojic v novém Městě na Moravě, ale to ještě ve složení Romanovová, Volkov. Později už se na stupně vítězů ani jednou nepodívali. Dnes nastupují v sestavě Jevgenija Pavlovová, Matvej Jelisejev. Pavlovová zatím ve Švédsku výborně střílí a pomaleji běhá, ale Jelisejev zatím nepředvádí výkony, se kterými by byl spokojen. Pokud Jelisejev vylepší střelbu, může tato dvojice překvapit

Který z týmů se dnes postará o největší překvapení?

Čeští trenéři, ale jistě i všichni fanoušci, budou doufat, že překvapí dvojice Eva Puskarčíková, Ondřej Moravec. Českému týmu, který bude mít číslo 13, se v této disciplíně dlouhodobě příliš nedaří. Nejlepším umístěním bylo 6. místo dvojice Gabriela Koukalová, Ondřej Moravec v roce 2017 ve finském Kontiolahti. Pokud by se v dnešním závodě povedlo na toto umístění navázat, byl by to velký úspěch. Trenéři evidentně spoléhají na velmi rychlou střelbu od Evy, a také Ondra umí, zejména stojky, zastřílet velmi rychle. Zatím zde však oba dva bojují s přesností střelby, a tak doufejme, že se dnes našim závod vydaří lépe.

Ondřej MoravecFoto: Ondřej Moravec (Autor: Petr Slavík)

A které další dvojice by dnes mohly nejlepší týmy překvapit? Jak už bylo naznačeno, slabší týmy to budou mít těžké, protože ty nejlepší týmy většinou nasazují své nejlepší závodníky a navíc podmínky by dnes měly být mnohem lepší. Sněžení by se vyskytovat nemělo a vítr by měl foukat pouze slabý proměnlivý.

Kvalitní sestavu nasazují s číslem 18 Spojené státy americké, které vysílají do dnešních bojů dvojici Susan Dunkleeová a Sean Doherty. Běžecky jsou na tom slušně, a tak musí především dobře zastřílet. Ve velmi dobrém složení a s číslem 22 nastupují také Lotyši. Baiba Bendiková umí kvalitně zastřílet a Andrejs Rastorgujevs má ve Švédsku zdá se výbornou formu. Povedly se mu zde zatím všechny tři individuální závody a zejména v individuálním závodě včera sahal až do poslední střelby po medaili.

Bělorusko nastupuje s číslem 15 v sestavě Hanna Solová a Vladimir Čepelin, kterému se včera poměrně dařilo v individuálním závodě. Hanna je většinou členkou ženské štafety, která už také dokázala několikrát překvapit. Švýcaři nastupují s číslem 16 ve složení Aita Gasparinová a Serafin Wiestner. Oba dva však pro úspěch v tomto závodě potřebují vylepšit střelbu. S číslem 19 odstartuje Kazachstán, který nasazuje dvojici Galina Višněvská, Roman Jeremin. Jejich výkon je trochu s otazníkem, ale především Galina dokáže předvést výborný výkon a Jeremin slušně zastřílet.

Překvapit by mohl lepšící se tým Estonska, který sahal po velkém úspěchu v Soldier Hollow a jen poslední neúspěšná střelba je sesadila z předních pozic. Dnes startují s číslem 12 v sestavě Tuuli Tomingasová, Rene Zakhna. Finsko nastupuje v sestavě Kaisa Mäkäräinenová, Tero Seppälä s číslem 23. Pokud chtějí uspět, musí výrazně zlepšit střelbu. Svou hlavní sestavu nasazuje také Korea. S číslem 26 vystartuje s naturalizovanou dvojicí Anna FrolinováTimofej Lapšin. Oba dva umí rychle zastřílet, ale úspěšnost střelby už je v poslední době většinou horší. 

Kaisa MäkäräinenováFoto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Petr Slavík)

Kanada pojede díky letošním výsledkům s číslem 8, ale ve složení Emma Lunderová, Scott Gow. Základem možného úspěchu tak bude čistá střelba. V letošní sezóně se celkem daří dvojici Japonska. Ve Slovinsku z toho bylo 9. místo a v USA 10. pozice. Dnes tak startují s číslem 10 a ve složení Fujuko Tačizakiová, Mikito Tačizaki. Tým Polska, kterému se ve stejném složení dařilo v USA, vystartuje s číslem 11. Na startu bude dvojice Kinga Zbylutová a Andrzej Nędza-Kubiniec.

Slovenský tým se představí s číslem 27 a reprezentovat bude Terezia Poliaková a Tomáš Hasilla. V tomto složení bude velmi těžké probojovat se do popředí výsledkové listiny.

Hlavní foto: Simon Eder (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *