Home > Téma > MS Östersund, sumář 6. dne: Senzační stříbro pro Ilieva a Krupčíkův krok k hromadnému startu

MS Östersund, sumář 6. dne: Senzační stříbro pro Ilieva a Krupčíkův krok k hromadnému startu

Tomáš Krupčík

Nevyzpytatelné počasí v Östersundu úřadovalo i během vytrvalostního závodu mužů. Čistým střeleckým štítem se mohli v cíli pochlubit jen dva biatlonisté – Arnd Peiffer a Vetle Christiansen. První jmenovaný navíc přidal solidní běh a slaví tak druhý titul mistra světa v kariéře.

Události dne ve zkratce

  • Mistrem světa ve vytrvalostním závodě je Arnd Peiffer. Němec se stal poprvé světovým šampionem už v roce 2011, když v Chanty-Mansijsku ovládl sprint.
  • O senzaci se postaral stříbrný Vladimir Iliev. I s jednou trestnou minutou si dnes dojel pro první medaili své kariéry.
  • Rovněž jednou chybující Tarjei Bø prohrál souboj o druhé místo jen o 0,4 vteřiny. Nor má ale vzhledem ke vzpomínkám na nedělní stíhací závod radost i z bronzového kovu. Ten přidá ke zlatu, které v této disciplíně vybojoval před osmi lety.
  • Johannes Thingnes Bø další titul z letošního šampionátu zatím nepřidá, se třemi chybami skončil devátý. Protože Simonu Ederovi se dnes nedařilo (závod nedojel) a Vetle Christiansen na tom s bezchybnou střelbou byl jen o jedno místo lépe, má Johannes Bø jistý malý křišťálový glóbus.
  • Češi výrazný výsledek nezaznamenali, všichni ale dojeli na bodovaných příčkách. Tři z nich na střelnici chybovali dvakrát. Tomáš Krupčík byl z Čechů nejlepší, obsadil 22. příčku. Michal Krčmář měl lepší běh, výrazně déle ale pobyl na střelnici, zařadil se na 23. místo za Krupčíka. Michal Šlesingr chyboval také dvakrát, běžecky byl ale nejslabší, 54. čas stačil na 35. místo. To Ondřej Moravec měl z českého kvarteta časy nejlepší, jenže se nevyhnul hned čtyřem trestným minutám. Obhajoba stříbra z Hochfilzenu se tak nekoná, Moravec skončil 37.
  • Tomáš Krupčík si díky výsledkům v Östersundu (30., 18., 22.) vysloužil účast v závodě s hromadným startem, ve své kariéře poprvé.

Johannes Thingnes BøFoto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)

Citát dne: Tarjei Bø

„V neděli jsem byl čtvrtý ve stíhacím závodě. Kdybych byl čtvrtý i dnes, to by mě hrozně mrzelo. Upřímně, jakákoli medaile má pro mě dnes cenu té zlaté.“

Tak se na tiskové konferenci vyjádřil bronzový Tarjei . Po stíhacím závodě, kde skončil těsně čtvrtý, neskrýval slzy zklamání. Je zajímavé, že za titulem vicemistra dnes zaostal o 0,4 vteřiny. Přesně tolik mu chybělo v neděli k medaili ve stíhacím závodě. Starší z norských bratrů byl rád, že se po „nepovedené“ stíhačce dokázal zkoncentrovat a po čtyřech letech si na šampionátu dojet pro medaili.

Hrdina dne: Arnd Peiffer

Vítěz dnešního závodu si označení hrdina dne rozhodně zaslouží. Arnd Peiffer dosud neměl ve vytrvalostním závodě štěstí ani na vrcholných akcích, ani ve Světovém poháru. Po dnešním závodě je vše jinak. Němec vyčistil všechny terče, přidal devátý běžecký čas a premiérová medaile byla na světě. A rovnou ta nejcennější.

Arnd PeifferFoto: Arnd Peiffer (Autor: Petr Slavík)

Překvapení dne: Vladimir Iliev

Zmínili jsme výše, že Vladimir Iliev se postaral doslova o senzaci. Mistrovství světa se tento Bulhar účastní už od roku 2007, do první desítky se podíval jen dvakrát. Dnes stejně jako T. Bø minul jednou, běžecky byl na tom o něco hůř než norský reprezentant. O výsledku tak rozhodl čas střelby. Zatímco Bø měl až 45. střelecký čas, Iliev dokázal odstřílet o deset vteřin rychleji (21. střelecký čas). Bulharsko tak může slavit první mužskou medaili v historii MS.

Zklamání dne: Martin Fourcade

Stále to není ten šampion, na kterého jsme byli zvyklí. Martin Fourcade měl dnes zřejmě svou největší šanci na medaili. Trojnásobný světový šampion v této disciplíně ji ale nevyužil. Na střelnici zaznamenal celkem čtyři chyby, při běhu působil jako tělo bez duše, o čemž svědčí i 32. běžecký čas. V cíli byl až 39., poprvé od roku 2013 v této disciplíně nezískal cenný kov. Francouz zažívá svou nejhorší sezonu. Dnes je to poosmé v řadě, co Francouz nefiguruje ve výsledkové listině mezi třemi nejlepšími.

Martin FourcadeFoto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)

Fotka dne

Sněžení v kombinaci s větrem znesnadňovalo biatlonistům vytrvalostní závod mužů. Nepříznivé podmínky zachytil na své fotografii Petr Slavík.

Medailové pořadí

Medailové pořadí zemí i po vytrvalostním závodě mužů zůstává stejné, první místo stále drží Norsko, druhé je Německo, o třetí místo se dělí Slovensko, Ukrajina a Švédsko. K Rusku se na sedmou příčku připojilo Bulharsko.

Medailové pořadí zemí na MS 2019 po 7 z 12 závodů
1. nor Norsko 2 3 1 6
2. ger Německo 2 1 2 5
3. svk Slovensko 1 0 0 1
3. ukr Ukrajina 1 0 0 1
3. swe Švédsko 1 0 0 1
6. ita Itálie 0 1 1 2
7. rus Rusko 0 1 0 1
7. bul Bulharsko 0 1 0 1
9. fra Francie 0 0 3 3

Hlavní foto: Tomáš Krupčík (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *