Home > Závody > MS Östersund: Hromadný start ovládla Italka Wiererová. Davidová končí 16., Vítková 17.

MS Östersund: Hromadný start ovládla Italka Wiererová. Davidová končí 16., Vítková 17.

Dorothea Wiererová

Biatlonistky dnes zakončily své působení na Mistrovství světa v Östersundu závodem s hromadným startem. Pro první titul mistryně světa v kariéře si dojela Dorothea Wiererová. Stříbro získala Jekatěrina Jurlovová-Perchtová, bronz Denise Herrmannová. S rozmary počasí se na střelnici praly i dvě Češky. Markéta Davidová svou premiéru na šampionátu zakončila šestnáctým místem, Veronika Vítková ve svém prvním hromadném startu sezony dojela sedmnáctá.

Wiererová zařídila historické zlato pro Itálii

Nepříznivé podmínky panovaly už při nástřelu a bylo jasné, že střelnice dnes bude nemilosrdná. Dorotheu Wiererovou ale její pověstná muška nezklamala. Jako jediná z celého startovního pole sestřelila prvních patnáct terčů a po právu se dostala do čela závodu. Nic se na tom nezměnilo ani po závěrečné střelbě. Wiererová sice musela na dvě trestná kola, ale chybovaly i soupeřky. V posledním běžeckém kole Italka svůj náskok udržela a je poprvé v kariéře mistryní světa. Itálie se navíc raduje z prvního cenného kovu v této disciplíně.

Foto: Dorothea Wiererová se raduje z prvního titulu mistryně světa (Autor: Petr Slavík)

Střelba dnes podržela i Jekatěrinu Jurlovovou-Perchtovou. Ruska přijížděla k poslední střelbě na druhém místě, pokud by zastřílela čistě, šla by do vedení. To se ale nestalo, musela na trestný ovál a do posledního běžeckého kola vjížděla na druhém místě se ztrátou deseti vteřin na Wiererovou. Ztrátu sice postupně snižovala, Italka si ale první místo pohlídala. Jurlovová-Perchtová díky stříbru slaví druhou medaili. Naposledy stála na stupních vítězů v roce 2015, když v Kontiolahti vyhrála závod na 15 kilometrů.

Jekatěrina Jurlovová-PerchtováFoto: Jekatěrina Jurlovová-Perchtová (Autor: Petr Slavík)

Denise Herrmannová sice musela na trestné kolo celkem čtyřikrát, opět ale prodala neuvěřitelnou běžeckou formu a dojela si pro bronz. Herrmannová se zároveň stala nejúspěšnější Němkou letošního šampionátu. Dnešní bronz přidá ke zlatu ze stíhacího závodu a stříbru ze smíšené štafety.

S větším odstupem dojela jako čtvrtá domácí Hanna Öbergová, následovaná pátou Tiril Eckhoffovou z Norska.

Foto: Denise Herrmannová (Autor: Petr Slavík)

Které z favoritek zaváhaly?

Hned na první položce se s možným cenným kovem musela rozloučit Anastasia Kuzminová. Trestný ovál musela obkroužit čtyřikrát, vyjížděla z něj na posledním místě. Na dalších položkách přidala trestných kol ještě šest a závod dokončila na 28. místě. Kuzminová sice díky titulu ve sprintu může šampionát považovat za úspěšný, jako olympijská vítězka hromadného startu ale myslela na medaili i dnes.

Její kolegyně Paulína Fialková s pěti chybami skončila 12. Červený trikot za disciplínu tak po dnešku odevzdává do rukou Wiererové. V hodnocení disciplíny ji přeskočila i Öbergová. Rozdíly mezi závodnicemi nejsou veliké, Wiererová má 165 bodů, Öbergová 160 bodů, Fialková 156. Rozhodující boj o malý křišťálový globus na poslední zastávce tak bude ještě zajímavý.

Bitvu o ten nejcennější globus si dnes zkomplikovala Lisa Vittozziová. I pro ni honba za medailemi skončila na úvodních položkách vleže, kde nechala čtyři nesestřelené terče. Díky čistým stojkám se dokázala z posledních příček dostat na konečnou osmou příčku. Zatímco před závodem měla v celkovém hodnocení náskok 26 bodů na Wiererovou, teď jsou na tom obě Italky stejně – 852 bodů.

Titul mistryně světa neobhájila Laura Dahlmeierová. I ona zaváhala především v první polovině závodu, po úvodní střelbě byla až 25., cílem nakonec projela jako šestá. Ze Švédska si sice odváží dvě bronzové medaile, takový úspěch jako na posledním šampionátu ale nezopakovala.

Pro koho bylo letošní mistrovství zklamáním, to je Kaisa Mäkäräinenová. Přitom ještě na poslední střelbě bojovala o medaili. Jenže se dopustila hned čtyřech omylů, ze třetí příčky tak rázem spadla až na 23. Jediný závod, ve kterém Finka dokázala vybojovat první desítku, byla smíšená štafeta.

Foto: Start náročného závodu s hromadným startem (Foto: Petr Slavík)

Střeleckých chyb se nevyvarovaly ani Češky

Markétě Davidové se poslední závod s hromadným startem v italském Antholzi povedl, nestačila jen na Lauru Dahlmeierovou. Jenže obstát střelecky v dnešních náročných podmínkách vůbec nebylo jednoduché. Davidová musela celkem na pět trestných kol, a i když znovu patřila k nejrychlejším biatlonistkám, v závěru to stačilo na 16. místo.

Veronika Vítková svůj premiérový hromadný start sezony zajela podobně. Měla sice o jednu střeleckou chybu méně než Davidová, na trati na ni ale nestačila (25. běžecký čas). Do cíle dojela hned za Davidovou na 17. místě.

Foto: Markéta Davidová a Veronika Vítková po dojezdu do cíle (Autor: Petr Slavík)

Češky v akci
Střelba Čas střelby Běh
16. Markéta Davidová 0+2+2+1 2:30.3 22. +50.7 6.
17. Veronika Vítková 1+1+1+1 2:03.0 8. +1:54.5 25.

Výsledkový servis

Hlavní foto: Dorothea Wiererová (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *