Home > Závody > MS Östersund: Johannes Bø je mistrem světa ve sprintu. Češi nezazářili, nejlepší 30. Tomáš Krupčík

MS Östersund: Johannes Bø je mistrem světa ve sprintu. Češi nezazářili, nejlepší 30. Tomáš Krupčík

Johannes Thingnes Bø

Po včerejším závodě žen mají svou premiéru na Mistrovství světa v Östersundu za sebou i muži. Sprint na 10 kilometrů byl napínavý, první místo ale žadné překvapení nepřineslo. Johannes Thingnes Bø znovu dokázal, že v letošní sezoně nemá konkurenci a po čtyřech letech si ve sprintu dojel pro titul mistra světa. Z premiérové individuální medaile se radují stříbrný Alexandr Loginov a bronzový Quentin Fillon Maillet. Češi střelecky i běžecky pohořeli, do stíhacího závodu postoupili jen dva – Tomáš Krupčík (30.) a Michal Krčmář (44.).

Jeden muž proti zbytku startovního pole

Johannes Thingnes Bø dnes znovu potvrdil, že ani chyba na střelnici ho o prvenství připravit nemůže. Suverén sezony musel sice narozdíl od svých největších soupeřů na trestné kolo, na trati ale znovu vládl a v cíli mohl slavit druhý titul mistra světa na tomto šampionátu. Celkově má titulů už pět (i se štafetou), mistrem světa ve sprintu byl naposledy v roce 2015 v Kontiolahti.

Nejtěsnější bitva se tak odehrála o zbylé medailové pozice. Ze střelecky bezchybných závodníků si pro medaili nakonec dojeli Alexandr Loginov (stříbro) a Quentin Fillon Maillet (bronz). Pro oba jde o první cenný kov v závodech jednotlivců. Jedinou medailí pro Rusa byl dosud bronz se smíšenou štafetou v Hochfilzenu, Francouz se štafetami dojel na stupních vítězů čtyřikrát (v Oslu 2016 pro zlato).

Pro své maximum na mistrovství světa si dnes dojel čtvrtý Dmytro Pidručnyj. Na bronzovou medaili tomuto Ukrajinci navíc chybělo jen 0,3 vteřiny. Sílu francouzského týmu potvrdili kromě Fillona Mailleta pátý Simon Desthieux a šestý Martin Fourcade. Poslední jmenovaný ale s tímto výsledkem spokojen nebude. Jedenáctinásobný mistr světa odjížděl do posledního běžeckého kola se ztrátou necelých 10 vteřin na zlato. V cíli ztráta narostla na téměř 33 vteřin, Fourcade tak zůstal bez medaile úplně.

Martin FourcadeFoto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)

Na bodech jen Krupčík, Moravec bez stíhačky

Rozporuplné pocity budou u německého týmu. V první desítce skončili Erik Lesser (8.) a Arnd Peiffer (9.), těsně za ní Benedikt Doll (11.) a debutant Philipp Nawrath (12.). Přesto minimálně Peiffer jako olympijský vítěz a Doll jako obhájce zlata z Hochfilzenu mysleli výše. Úplně za očekáváním zůstali Rakušané, nejlepším z nich byl patnáctý Simon Eder. Zkušený rakouský závodník měl čistý střelecký štít, jeho kolega Julian Eberhard dojel hned za ním i se dvěma chybami. Zklamaní budou i favorizovaní Italové Dominik Windisch (tři chyby, 27. místo) a Lukas Hofer (pět chyb, 52. místo). Domácí fanoušky nepotěšil ani 29. Sebastian Samuelsson.

Na včerejší výsledek Markéty Davidové bohužel vůbec nenavázali čeští biatlonisté. Pro body si jako jediný z českého kvarteta dojel Tomáš Krupčík. Ten se účastnil už Mistrovství světa v Kontiolahti a Hochfilzenu, disciplínu sprint jen ale poprvé. Na střelnici nechal jeden nesestřelený terč, do stíhacího závodu odstartuje ze 30. místa se ztrátou 1:48,7. Bez bodů, ale na postupovém místě do stíhacího závodu skončil 44. Michal Krčmář. Stříbrný olympijský medailista v této disciplíně musel na dvě trestná kola, běžecky byl z Čechů nejlepší.

Tomáš KrupčíkFoto: Tomáš Krupčík (Autor: Petr Slavík)

„Mistrovskou“ premiéru si na úkor Michala Šlesingera odbyl Jakub Štvrtecký. Na střelnici se ale nevyvaroval tří chyb, což stačilo na 65. místo. V neděli tak bude mít český benjamínek volno. Zdravotní potíže postihly zkušeného Ondřeje Moravce. Po prvním kole, ve kterém měl 32. běžecký čas, se ozvala bolest. Moravec dojížděl se mžitky před očima, o čemž svědčil 99. čas v posledním kole. Český reprezentant skončil se třemi chybami až 92.

Češi v akci
Střelba Čas střelby Běh
30. Tomáš Krupčík 1+0 57.5 50. +1:41.4 35.
44. Michal Krčmář 1+1 1:10.5 94. +1:29.7 28.
65. Jakub Štvrtecký 2+1 1:03.9 80. +1:51.3 42.
92. Ondřej Moravec 1+2 1:09.3 93. +2:54.1 87.

Výsledkový servis

Hlavní foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)

One thought on “MS Östersund: Johannes Bø je mistrem světa ve sprintu. Češi nezazářili, nejlepší 30. Tomáš Krupčík

  1. Krupčík dokazuje, že je nedoceněným biatlonistou.
    A správně česky je: “Moravec dojížděl s mžitkY před očima”.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *