Home > Závody > MS Östersund: Král poražen, mistrem světa je Pidručnyj. Češi si ve stíhačce polepšili

MS Östersund: Král poražen, mistrem světa je Pidručnyj. Češi si ve stíhačce polepšili

Dmytro Pidručnyj

Velmi dramatickou tečku nabídl dnešní program Mistrovství světa v Östersundu. Ve stíhacím závodě mužů se o všechny cenné kovy bojovalo až do posledních metrů. Hlavní favorit Johannes Thingnes Bø se dnes musel spokojit se stříbrem, které mu však stačilo k předčasnému zisku velkého křišťálového glóbu. Mistrem světa se stal Ukrajinec Dmytro Pidručnyj, bronz stejně jako včera získal Quentin Fillon Maillet. Češi Tomáš Krupčík a Michal Krčmář vylepšili své postavení na 18. a 25. místo.

Dnes bez zlata i nejrychlejšího běhu, přesto je Bø vítězem

Při příjezdu na poslední střelbu vše nasvědčovalo tomu, že Johannes Thingnes Bø dnes na krk pověsí další zlatou medaili. Nor i přes dvě zaváhání na přechozích položkách přijížděl s bezmála minutovým náskokem. Jenže jak známo, biatlon je sport skutečně nevyzpytatelný. Bø stojku nezvládl a musel hned na tři trestná kola. Rázem tu byla šance na vedení, které využil zřejmě ten nejméně očekávaný biatlonista, Dmytro Pidručnyj. Ukrajinec zvládl položku čistě a odjížděl na prvním místě s náskokem 15 vteřin. Bø se v závěrečném kole přibližoval, Pidručnyj ale několikavteřinový náskok udržel. Pro Ukrajince jde o první medaili nejen na mistrovství světa, ale i ve Světovém poháru.

Dmytro Pidručnyj a Johannes Thingnes BøFoto: Dmytro Pidručnyj a Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)

J. Bø stříbrem zopakoval umístění z Hochfilzenu. A navíc dnes nebyl ani ze všech nejrychlejší. V běžeckém čase ho dnes o 6,7 vteřin předstihl Johannes Kühn (24). Nor si přesto dnes jedno vítězství vyjel. V hodnocení Světového poháru se dostal na 1050 bodů, Alexandr Loginov se přitom může v případě výher v posledních pěti závodech dostat maximálně na číslo 1001. Nor tak slaví zisk premiérového velkého křišťálového glóbu.

Napínavý souboj se odehrál i o třetí místo, svedli jej včerejší bronzový medailista Quentin Fillon Maillet a ve sprintu dvanáctý Tarjei Bø. I když měl Francouz v nohách o 300 trestných metrů víc než jeho norský soupeř, z medailového výsledku se nakonec znovu radoval on. Bø starší tak od Kontiolahti 2015 stále zůstává bez individuální medaile.

Quentin Fillon Maillet a Tarjei BøFoto: Quentin Fillon Maillet a Tarjei Bø (Autor: Petr Slavík)

Do boje o stupně vítězů nakonec znovu nezasáhl Martin Fourcade. Obhájce zlata z Hochfilzenu stále nemůže najít běžeckou formu, na kterou jsme u něj zvyklí. Na Fillona Mailleta a T. Bø se snažil v závěrečném kole dotáhnout, jejich tempu ale nestačil a do cíle dojel osamocený na pátem místě. Na šestém místě skončil Andrejs Rastorgujevs z Lotyška. Biatlonista, který se účastnil mistrovství světa už v roce 2011, se na šampionátu poprvé dostal mezi nejlepších deset.

Martin FourcadeFoto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)

Krupčík vybojoval maximum, Krčmář zase výrazný posun

Včera stříbrný Alexandr Loginov dnes s pěti trestnými koly skončil 14. Nepolepšil si ani žádný z Němců, Erik Lesser, Benedikt Doll a Arnd Peiffer se seřadili za sebou na 11., 12. a 13. místě. Největším smolařem závodu je ale bezpochyby Simon Desthieux. Ve sprintu dojel tento Francouz pátý, dnes na střelnici nechal hned devět nesetřelených terčů, což v cíli znamenalo až 32. místo.

Jako skokana závodu můžeme označit jiného Francouze, Antonina Guigonnata. Ten startoval s číslem 20, do cíle dojel jako sedmý. O stejný počet míst si polepšil domácí Sebastian Samuelsson, který se z 29. místa posunul na konečnou 16. příčku.

Tomáš KrupčíkFoto: Tomáš Krupčík (Autor: Petr Slavík)

Ještě výraznější skok dopředu se povedl Michalu Krčmářovi. Český reprezentant startoval z 44. místa. Položky vleže zvládl čistě, dvě zaváhání přišla až na první stojce. Na té druhé už nechyboval a dojel na 25. místě. Druhý a poslední Čech v závodu, Tomáš Krupčík, si se svou první stíhačkou na MS poradil také dobře. V součtu dvě chyby na střelnici a solidní čas střelby i běhu mu zajistily posun z 30. na konečné 18. místo. Nikdy v kariéře nebyl na světovém šampionátu výš.

Češi v akci
Střelba Čas střelby Běh
18. Tomáš Krupčík 1+1+0+0 1:56.8 21. +1:02.4 24.
25. Michal Krčmář 0+0+2+0 2:03.4 34. +1:11.8 31.

Výsledkový servis

Hlavní foto: Dmytro Pidručnyj (Autor: Petr Slavík)

2 thoughts on “MS Östersund: Král poražen, mistrem světa je Pidručnyj. Češi si ve stíhačce polepšili

  1. Slušelo by se dodat, že v samotných stíhacích závodech byl Krupčík desátý a Krčmář dvanáctý, což jsou výtečné výkony.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *