Home > Závody > MS Östersund: Norská smíšená štafeta slaví po šesti letech zlato. České kvarteto na 6. místě

MS Östersund: Norská smíšená štafeta slaví po šesti letech zlato. České kvarteto na 6. místě

Norská smíšená štafeta

Začátek Mistrovství světa v Östersundu vyšel nejlépe norské štafetě ve složení Marte Olsbuová Røiselandová, Tiril Eckhoffová, Johannes Thingnes Bø a Vetle Christiansen. Jedna z favorizovaných čtveřic vybojovala pro Norsko zlato v této disciplíně po šesti letech. Obhájci titulu z Německa dnes skončili druzí. Premiérovou medaili ve smíšené štafetě slaví třetí Itálie. Český tým na úvod světového šampionátu bere 6. místo.

Christiansen v roli finišmana obstál

Vítězné Norsko se pohybovalo na medailových pozicích po každém úseku. V úvodní ženské části předávala Marte Olsbuová Røiselandová na druhém místě, stejnou pozici udržela také Tiril Eckhoffová. Na první místo pak štafetě podle očekávání pomohl Johannes Thingnes Bø. Na pozici finišmana nominovali trenéři trochu překvapivě Vetla Christiansena. Nejméně zkušený člen norského kvarteta ale zastřílel ze všech nejlépe, nepotřeboval jediný náhradní náboj a Norsko tak po dlouhých šesti letech vystoupalo na nejvyšší stupínek. Naposledy tomu tak bylo na šampionátu v Novém Městě na Moravě v roce 2013, ještě za účasti Tory Bergerové a Emila Svendsena.

Vetle ChristiansenFoto: Vetle Christiansen (Autor: Petr Slavík)

Za stříbrné Německo rozjela štafetu Vanessa Hinzová, která svůj úsek dokončila na 6. místě. Do druhého úseku měla nastoupit Laura Dahlmeierová, kterou kvůli nachlazení nahradila Denise Herrmannová. A velmi úspěšně. Herrmannová sice potřebovala tři náhradní náboje, díky suverénně nejrychlejšímu běhu ale posunula štafetu na vedoucí pozici. Tempu Johannese Bøho pak nestačil Arnd Peiffer. Poslední člen šfatety, Benedikt Doll, v posledních kolech dorážel na Christiansena. Narozdíl od Nora musel ale na poslední položce dobíjet, Německo tak po předloňském triumfu dojelo druhé.

Italskou štafetu rozjela velmi slibně Lisa Vittozziová. Vedoucí žena Světového poháru nepotřebovala ani jeden náboj navíc a předávala s nepatrným náskokem na prvním místě. Ostatní se ale na střelnici dopustili chyb, Dorothea Wiererová dobíjela čtyřikrát, Lukas Hofer a Dominik Windisch dokonce pětkrát. Italské kvarteto se přesto může radovat, bronz je pro ně na MS první medailí v této disciplíně.

Páté místo pro domácí Švédsko

Rusové, obhájci bronzu z Hochfilzenu, s osmi dobíjeními nakonec do cíle dojeli na 4. místě.  Na pátém místě dojelo domácí Švédsko, českému týmu vynesla úspěšná střelba 6. místo.

Ondřej Moravec a Jesper NelinFoto: Ondřej Moravec a Jesper Nelin (Autor: Petr Slavík)

Kdo naopak spokojen nebude, to jsou Francouzi. Jejich smíšená štafeta byla od roku 2015 na vrcholných akcích nejhůř druhá. Z MS v Hochfilzenu mají stříbro, jsou to úřadující olympijští vítězové, vyhráli oba štafetové závody této sezony. Jejich naděje na další medailový výsledek ale pohasly hned na úvodních úsecích. Anaïs Chevalierová chybovala třikrát a zakončila svůj úsek 15., postavení nevylepšila s pěti omyly ani Julia Simonová. Desáté místo vybojoval Simon Destieux, finišující Martin Fourcade se pak ještě posunul na konečnou osmou příčku.

Češi zářili na střelnici

Český tým vsadil na olympijské složení štafety. Závod zahájila Veronika Vítková. Úvodní položka se Vítkové nepovedla, musela dvakrát dobíjet a ze střelnice odjížděla na 21. místě. Zaváhání napravila bezchybnou stojkou, Markétě Davidové předala na 10. místě.

Dvaadvacetiletá biatlonistka předvedla parádní výkon. Na střelnici vyčistila všechny terče, na svém úseku byla druhá nejrychlejší a štafetě polepšila na 6. místo. O další vzestup českého kvarteta se postaral i Ondřej Moravec na třetím úseku. Zkušený biatlonista se na střelnici nemýlil, naopak využil zaváhání soupeřů a štafetě pomohl na 4. místo.

Markéta DavidováFoto: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík)

Finišoval Michal Krčmář. Ten běžecky nestačil na rychlejšího Alexandra Loginova a Sebastiana Samuelssona. Švéd se sice na poslední položce trápil, zatímco Krčmář zastřílel nulu, v závěrečném kole se ale švédská štafeta opět dostala před českou. Za čtvrtým Loginovem tak dojel Samuelsson, český finišman pak za ním na šestém místě. Pro Českou republiku je to po minulém šampionátu zlepšení o jednu příčku. V Hochfilzenu dojelo kvarteto ve složení Eva Puskarčíková, Gabriela Koukalová, Ondřej Moravec a Michal Krčmář na 7. místě.

Češi v akci
Střelba Čas střelby Běh
10. Veronika Vítková 0+2 1:19.4 17. +48.7 8.
4. Markéta Davidová 0+0 1:25.0 9. +28.0 2.
7. Ondřej Moravec 0+0 51.3 2. +1:02.8 11.
10. Michal Krčmář 0+1 1:04.8 5. +39.8 10.

Výsledkový servis

Hlavní foto: Norská smíšená štafeta (Autor: Petr Slavík)

6 thoughts on “MS Östersund: Norská smíšená štafeta slaví po šesti letech zlato. České kvarteto na 6. místě

 1. Mám pocit, že Veronika ani skvělou ” stojkou” nic nenapravila. Podle toho, jak naši stříleli a běželi, má šanci na dobrý výsledek jen Markéta Davidová. Tolik štěstí, aby všichni dobří běžci v závodech špatně stříleli asi mít naši ” neběžci ” mít už nebudou.

 2. Píšete, že (cituji):
  “Českému týmu vynesla úspěšná střelba 5. místo. Do top 6 se vešlo ještě domácí Švédsko, které tak zopakovalo výsledek z posledního šampionátu.”
  A dále:
  “Za pátým Loginovem dojel český finišman o necelé tři vteřiny.”
  Kdybych to sám neviděl, netušil bych, jak závod dopadl 🙁

   1. Ještě jedna oprava! Píšete:
    ” Za čtvrtým Loginovem dojel český finišman o necelé tři vteřiny. ”
    Jenže o necelé tři vteřiny za čtvrtým Loginovem dojel ŠVÉDSKÝ finišman (Samuelsson), zatímco český dorazil do cíle o dalších 16 s později (18,9 s za Loginovem).
    Tož tak.

    1. Ano, tohle je ode mě opravdu velký přešlap, děkuji za upozornění. Asi jsem nás viděla na pátém místě. Hezký večer.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *