Home > Téma > MS Östersund, sumář 1. dne: Norský hrdina Christiansen a skvělý německý záskok

MS Östersund, sumář 1. dne: Norský hrdina Christiansen a skvělý německý záskok

Vetle Christiansen

Máme za sebou první den Mistrovství světa v Östersundu. Co všechno přinesl? Na to odpovídá naše krátké shrnutí.

Události dne ve zkratce

  • Vítězem smíšené štafety se stalo Norsko. Na posledním mistrovství nezískala tato země žádnou medaili, na tu nejcennější čekala od Nového Města 2013. Díky kvartetu Marte Olsbuová Røiselandová, Tiril EckhoffováJohannes Thingnes Bø a Vetle Christiansen Norsko dnes slaví nejen vytoužené zlato (celkově čtvrté), ale také posun do čela hodnocení disciplíny.
  • Ačkoli narozdíl od Norů nenavýšili počet zlatých medailí, roli favoritů potvrdili i druzí Němci. Po výhře v Hochfilzenu 2017 a stříbru v Oslu 2016 nechybí potřetí v řadě na stupních vítězů.
  • To Itálové zažili stupně vítězů ve smíšené štafetě poprvé. Na Mistrovství světa narozdíl od zámořských zastávek neponechali nic náhodě, do závodu vyslali tradiční silné kvarteto, a úspěch v podobě bronzové medaile se dostavil.
  • To nejlepší se rozhodl vyslat i český tým. Se stálicemi Veronikou Vítkovou, Ondřejem Moravcem a Michalem Krčmářem si svou štafetovou premiéru na MS odbyla i kometa sezony Markéta Davidová. Český tým byl nejúspěšnější na střelnici ze všech, dohromady potřeboval jen tři náhradní náboje. Výsledkem bylo šesté místo.

Norská smíšená štafetaFoto: Norská smíšená štafeta (Autor: Petr Slavík)

Citát dne

„Myslel jsem, že naši trenéři se asi zbláznili, když mě dali na poslední úsek.“

Tak na tiskové konferenci zhodnotil svůj první závod na mistrovství světa Nor Vetle Christiansen.

Hrdina dne: Vetle Christiansen

Jako hrdinu dne jsme vybrali autora výše zmíněného citátu a norského finišmana Vetla Christiansena. Na závěrečnou střelbu si Nor vezl na zádech Benedikta Dolla. Němec, který už má zlušenosti ze třech světových šampionátů, musel dvakrát opravovat. Naopak Christiansen, pro kterého šlo o debut, předvedl ukázkovou položku – rychlou (21,7 vteřin) a především bezchybnou. Odvážný krok trenérů, který se vyplatil.

Vetle ChristiansenFoto: Vetle Christiansen (Autor: Petr Slavík)

Překvapení dne: Denise Herrmannová

Kvůli náhlému nachlazení vypadla německým trenérům z nominace pro smíšenou štafetu Laura Dahlmeierová. Ukázali tak na Denise Herrmannovou, která zvládla svůj úkol na jedničku. Na střelnici si sice neodpustila tři zaváhání, v závěrečném kole ale ukázala své běžecké schopnosti. Nestačila na ni ani známá „tryskomyš“ Tiril Eckhoffová. Herrmannová měla na Norku více než osmnáctivteřinovou ztrátu, kterou ale bleskově smazala, a právem tak vyhrála druhý úsek.

Zklamání dne: Francie

Zklamání z dnešního závodu s jistotou zažívá francouzský tým, který patřil k favoritům. Vzhledem ke statistikám (olympijské zlato, stříbro z posledního MS, od roku 2015 nejhůře druzí, vítězové obou letošních štafet) byl možná hlavním adeptem na zlato. Do cíle nakonec dojel osmý. Do první desítky štafetu vytáhli v druhé polovině Simon Destieux a Martin Fourcade, do té doby byl scénář ještě hrozivější – po úvodní ženské části Anaïs Chevalierové a Julie Simonové byla Francie až patnáctá.

Fotka dne

Start smíšené štafetyA takto odstartovalo Mistrovství světa 2019. (Autor: Petr Slavík)

Medailové pořadí

Norskému týmu se hned v první den Mistrovství světa v Östersundu povedlo to, co se nepodařilo během celého minulého šampionátu v Hochfilzenu: Získat zlatou medaili.

Medailové pořadí zemí na MS 2019 po 1 z 12 závodů
1. nor Norsko 1 0 0 1
2. ger Německo 0 1 0 1
3. ita Itálie 0 0 1 1

Hlavní foto: Vetle Christiansen (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *